Jak mám postupovat, abychom se dozvěděli o zdravotním stavu zaměstnance, kterému se stal pracovní úraz a lékař mně jako bezpečnostnímu technikovi ani vedení závodu nechce poskytnout informace. Chtěl bych Vás požádat o informaci, který právní předpis tuto situaci upravuje.
V tomto případě Vás hluboce zklamu. Lékař Vám nemusí informace o zdravotním stavu zaměstnance poskytnout, když si to zaměstnanec nepřeje. Podle ustanovení § 67b odst. 12 písm. d) zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, platí, že pacient má právo „určit osobu, která může být informována o jeho zdravotním stavu, nebo vyslovit zákaz podávání těchto informací jakékoliv osobě, a to při přijetí k poskytování zdravotní péče nebo kdykoliv po přijetí; pacient při určení osoby, která může být informována o jeho zdravotním stavu, zároveň určí, zda této osobě náleží též práva podle písmen b) a c); pacient může určení osoby nebo vyslovení zákazu kdykoliv odvolat; právo pacienta na určení osoby nebo na vyslovení zákazu se nevztahuje na postup podle odstavců 10 a 11 a dále na podávání informací a na právo nahlížet do zdravotnické dokumentace nebo na pořizování výpisů, opisů nebo kopií podle zvláštních právních předpisů upravujících poskytování zdravotní péče, popřípadě činnosti související se zdravotní péčí; jde-li o pacienta, který nemůže s ohledem na svůj zdravotní stav určit osoby, které mohou být o jeho zdravotním stavu informovány, mají právo na aktuální informace o jeho zdravotním stavu osoby blízké.“. Pro úplnost dodávám, že v odst. 10 a 11 citovaného ustanovení není zaměstnavatel jmenován. Zaměstnanec (pacient) má tedy právo zakázat lékařům, aby podávali o jeho zdravotním stavu informace dalším osobám, včetně třeba rodině.
S tímto přístupem lékařů k zaměstnavateli se setkáváme nejčastěji v případě, když k pracovnímu úrazu došlo pod vlivem alkoholu. Nedávno jsem odpovídala na dotaz, kdy měl zaměstnavatel podezření, že k úrazu došlo pod vlivem alkoholu, nicméně při převozu zaměstnance do nemocnice v okamžiku úrazu nepožádal o vyšetření krve na alkohol a když se zaměstnanec v nemocnici „probral“ z alkoholového opojení, zakázal lékařům podávat zaměstnavateli jakékoliv informace.
V těchto případech platí jediná zásada. Je třeba, aby si zaměstnavatel zajistil vyšetření na alkohol či na návykové látky a případně i informace o zdravotním stavu zaměstnance, jenž utrpí úraz hned při převozu zaměstnance do nemocnice. Pokud zaměstnavatel hned požádá o vyšetření na alkohol (a samozřejmě toto vyšetření zaplatí), pak také má určitou šanci se i ze své odpovědnosti za úraz vyvinit (plně nebo částečně, podle § 367 zákoníku práce). V případě, když zaměstnavatel zaváhá, pak již se o zdravotním stavu zaměstnance dozví jen z jeho sdělení nebo z lékařského posudku. Lékaři pacienta řádně poučí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
To přece není odpověď
Zdravotní způsobilost zaměstnance
Postavení zaměstnavatele