Zaměstnanec je zaměstnán jako řidič - mechanik a v loňském roce si způsobil pracovním úrazem komplikovanou zlomeninu levé paže. Následkem úrazu a jeho dalších zdravotních komplikací byl téměř rok v pracovní neschopnosti. On sám se dlouhodobě léčí ještě na jiné nemoci, které s výkonem práce nesouvisí a nesouvisí ani se zmiňovaným pracovním úrazem. Po roce byl pozván k posudkovému lékaři a ten se vyjádřil v tom smyslu, že původní zdravotní stav našeho zaměstnance ho omezoval z 25 % a následkem úrazu se jeho pracovní omezení zvýšilo o 10 % na 35 % a tudíž, že spadá do kategorie invalidity I. stupně. Na základě posudku vydal zaměstnancův lékař i lékař podnikový jednotné stanovisko a to: "Zákaz řízení", tedy že zaměstnanec není způsobilý k řízení motorových vozidel. Zaměstnanec je v současné době schopen práce s omezením a naše firma nemá pracovní místo, kam dotyčného převést na jinou práci. Zároveň se firma necítí být stoprocentně odpovědna za současný zdravotní stav zaměstnance. Prosím o radu, zda je firma povinna plnit v plném rozsahu podmínky dané zákoníkem práce.
Na prvním místě by měla být snaha dohodnout se se zaměstnancem na řešení přijatelném pro obě strany, např. na rekvalifikaci zaměstnance na profesi, kterou je zaměstnanec schopen, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, vykonávat, a kterou může zaměstnavatel na svých pracovištích využít.
Nedojde-li k dohodě, bude třeba před rozhodnutím, jak bude zaměstnavatel v tomto případě postupovat, lékařským posudkem upřesnit, zda je nezpůsobilost k řízení motorových vozidel trvalá nebo dočasná, byť dlouhodobě. Dále by měl lékařský posudek určit, zda je tato nezpůsobilost následkem pracovního úrazu nebo nemoci s úrazem nesouvisející.
Tyto informace jsou nezbytné pro rozhodnutí, které ustanovení zákoníku práce při řešení případu použít, zejména pro rozhodnutí o převedení na jinou práci nebo o krajním řešení, tedy o výpovědi dané zaměstnavatelem.
V první řadě by měl zaměstnavatel zvážit možnost převedení zaměstnance na jinou práci, jak mu ukládá zákoník práce
Pokud ale není přeložení zaměstnance na jinou práci v možnostech zaměstnavatele, nezbude než dát zaměstnanci výpověď. Tak jako při převedení zaměstnance na jinou práci, jsou následky pracovního úrazu významné i pro výpovědní důvody při výpovědi dané zaměstnavatelem. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď v případě, že
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.