Výrobky musí projít zkouškami a certifikací

Činnost Státní zkušebny zemědělských, potravinářských a lesnických strojů, která zajišťuje služby typu posuzování shody, schvalování technické způsobilosti k provozu na pozemních komunikacích a provádění technických zkoušek, v rozhovoru rozebírá Ing. Vratislava Zykán.

Vstup České republiky do Evropské unie provázely základní procedury a požadavky na výrobky při jejich uvádění na trh. Týká se to také strojů a strojních zařízení, pro něž stejně jako v jiných oborech platí posuzování shody, což je jedním z hlavních předmětů činnosti  Státní zkušebna zemědělských, potravinářských a lesnických strojů, a.s., autorizované osoby AO 255, notifikované osoby 1016, certifikačního orgánu č. 3062 a akreditované zkušební laboratoře č. 1054.

V portfoliu posuzovaných strojů a strojních zařízení jsou i samojízdné stroje, kam patří stavební stroje jako rýpadla, rýpadlo-nakladače, nakladače, dozery, manipulátory, zhutňovací stroje, finišery, řezačky spár a další. Rovněž pro ně jsou určeny služby typu posuzování shody, schvalování technické způsobilosti k provozu na pozemních komunikacích, provádění technických zkoušek a normalizace.

Zajímalo nás, jak poskytování služeb této státní zkušebny probíhá v praxi, proto jsme požádali o rozhovor jejího zástupce Ing. Vratislava Zykána.

Jaké jsou základní principy platné v tomto oboru pro trh EU? Jakým způsobem probíhá posuzování a deklarování shody?

V EU je již několik let v oblasti požadavků na výrobky uváděné na trh uplatňován a stále posilován tzv "Nový přístup". Stručně a zjednodušeně jej lze popsat takto: obecně formulované všeobecně platné požadavky na výrobek (tzv. základní požadavky) jsou uvedeny v evropských směrnicích. Rozpracované a konkretizované požadavky pro jednotlivé skupiny výrobků jsou pak uvedeny v evropských normách, které jsou k jednotlivým směrnicím harmonizovány. V takovém případě platí princip, že splnění požadavků harmonizované evropské normy dává předpoklad shody se základními požadavky směrnice.

Jednotlivé směrnice také stanovují postupy, kterými se posuzování shody výrobku se základními požadavky musí provádět (tzv. moduly). Ve většině případů jde o modul A, kdy posouzení shody je oprávněn a povinen provést sám výrobce. Pro zvláště nebezpečné výrobky, které každá směrnice přesně definuje, jsou předepsány vyšší moduly postupu posuzování shody, kde posuzování probíhá za aktivní účasti tzv. notifikované osoby, tj. třetí nezávislé strany, odborně i legislativně způsobilé k provádění daných činností.

Každý členský stát je povinen evropské směrnice zavést do svého legislativního systému, stejně jako evropské normy se zavádějí do systému národních norem.

Deklarování shody je opět povinnost uložená výrobci a sestává z označení CE na výrobku spolu s vydáním ES prohlášení o shodě, které se v kopii přikládá ke každému výrobku. Označení CE deklaruje, že výrobek plní všechny základní požadavky všech směrnic, které se na něj vztahují; ES prohlášení o shodě je písemný dokument, v němž výrobce prohlašuje, že výrobek je ve shodě s požadavky směrnic, které musí být na prohlášení uvedeny.

U výrobků, kde posouzení shody probíhá v modulech vyšších než A, je nezbytnou podmínkou k vydání ES prohlášení o shodě i certifikát notifikované osoby, který je vydán po úspěšném absolvování předepsaných zkoušek a procedur. Potom je na ES prohlášení o shodě uvedena i tato příslušná notifikovaná osoba.

Také v ČR se posuzování shody řídí určitými pravidly?

ČR je od 1. 5. 2004 členským státem EU, a proto výše uvedené principy platí v plném rozsahu i u nás. Základní právní principy oblasti posuzování shody stanovuje zákon č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších změn. Evropské směrnice se zavádějí již od roku 1997 do české legislativy formou jednotlivých nařízení vlády (NV), evropské harmonizované normy se zavádějí jako ČSN EN.

Pro posuzování shody vyššími moduly než modul A jsou v ČR ustanoveny autorizované osoby, které jsou ve většině případů i notifikovanými osobami.

V čem vidíte v této souvislosti hlavní úlohu SZZPLS, a.s.?

SZZPLS, a.s., je notifikovanou/autorizovanou osobou pro strojní zařízení, elektromagnetickou kompatibilitu, elektrická zařízení nízkého napětí a pro hluky. Tímto rozsahem čtyř evropských směrnic (a ekvivalentních nařízení vlády) poskytuje výrobcům, dovozcům i dalším zájemcům komplexní soubor služeb potřebných k posouzení shody právě takových výrobků, jako jsou stavební stroje a podobné. Navíc je tato komplexnost umocněna i tím, že SZZPLS, a.s., zajišťuje pro tyto stroje i schvalování k provozu na pozemních komunikacích jako zkušebna pověřená k těmto činnostem Ministerstvem dopravy ČR. Je zde tedy na jednom místě soustředěna jak špičková měřicí technika s odborníky pro zajištění technických měření jednotlivých oblastí, tak i struktura schopná vydávat potřebné certifikáty, osvědčení a další dokumenty, vše v kvalitě a rozsahu platném pro celou EU.

Navíc SZZPLS, a.s., se aktivně podílí na zavádění evropských norem do systému ČSN v oblasti strojů pro zemní práce, ostatních stavebních strojů, zemědělských strojů a dalších; zúčastňuje se pravidelně koordinace notifikovaných osob v celé oblasti své působnosti a v oblasti hluku dokonce jako koordinátor za ČR. To vše je zárukou toho, že jsme pro české výrobce, dovozce i ostatní zájemce v oblasti posuzování shody strojních zařízení kvalitní informační základnou.

Co považujete v současné době v legislativě za zásadní věc pro oblast strojů a zařízení?

Legislativa EU v oblasti posuzování shody strojních zařízení je v současné době dynamická a aktivní, probíhá a připravuje se mnoho poměrně zásadních změn. Jako příklad mohu uvést zpřísnění limitů pro hluk u mnoha výrobků včetně většiny stavebních strojů, přípravu vydání zcela nové směrnice pro strojní zařízení, požadavky na emise motorů atp. Proto v současné době považuji za nejdůležitější včasnou informovanost a průběžné udržování aktuálního přehledu o tom, co platí, i o tom, co a jak se připravuje.

Jaká doporučení byste adresoval výrobcům, dovozcům, ale i uživatelům strojů a zařízení?

Všichni by si měli udržet přísun aktuálních informací. V tomto směru SZZPLS, a.s.,vyvíjí aktivity - ať již formou pořádaných seminářů, zákaznických dnů, webových stránek, článků v odborném tisku nebo formou individuálních konzultací s jednotlivými zájemci.

Ing. Vratislav Zykán (1954),
vedoucí certifikace SZZPLS, a.s., absolvoval VŠZ, obor dopravní stroje a manipulační zařízení. Dále je předsedou Koordinační porady autorizovaných osob pro NV č. 9 (hluk), předsedou Technické normalizační komise TNK 59 (stavební stroje) a zpracovatelem norem pro ČNI.

ZDROJ:
Výrobky musí projít zkouškami a certifikací. In Stavitel.ihned.cz [online]. Praha : Economia, 2006 [cit. 14-07-2006]. Dostupný z WWW: <http://stavitel.ihned.cz/1-10005430-18667650-G00000_d-cd>.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail