Prosím o radu týkající se pracovního úrazu. Pojišťovna neodečetla spoluúčast a poslala zraněnému (zaměstnanci naší firmy) celé 100% plnění. Teď po cca jedenácti měsících si toho všimla a chce po něm rozdíl vrátit (23 000,- Kč). Má na to pojišťovna právo?
Protože pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání nezná spoluúčast, domnívám se, že se zaměstnavatel částečně zprostil odpovědnosti podle § 367 odst. 1, 2 zákoníku práce.
Popisovaná situace je pro postiženého zaměstnance jistě velice nepříjemná, ale chyba pojišťovny neznamená zbavení dluhu, který zaměstnanci vznikl. Skutečnost, že postiženému zaměstnanci bylo pojišťovnou z pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání vyplaceno více, než mu náleželo, je totiž posuzována jako bezdůvodné obohacení.
Občanský zákoník považuje za bezdůvodné obohacení majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu. Podle ustanovení § 451 odst. 1 ten, „kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacení vydat“. To, že pojišťovna požaduje vrácení přeplatku až po jedenácti měsících na věci nic nemění. Promlčení by nastalo až po dvou, resp. třech letech.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Co když je situace opačná.........