Naše zaměstnankyně šla po městě vyřizovat služební záležitosti a když šla po chodníku, spadlo jí na hlavu prkno ze střechy, kde se pracovalo. Byla u lékaře a ten to oznámil na policii a ta celou záležitost vyšetřila a sepsala protokol. Zaměstnankyně byla sice ošetřena u lékaře, ale v pracovní neschopnosti není. Je to pracovní úraz, o tom není pochyb, ale jak to řešit vzhledem k tomu, že se to stalo z nedbalosti jiného zaměstnavatele. Prosím, poraďte, jaký by měl být postup.
Jedná se o pracovní úraz při plnění pracovních úkolů, neboť k němu došlo na pracovní cestě. To je stejné, jako když jiného zaměstnance např. porazí automobil. Otázka zavinění druhého zaměstnavatele je v současné době v tomto případě bezvýznamná. Za platnosti starých předpisů se uplatnil regresní a repatriační nárok. Nakonec tento nárok obsahuje zákoník práce i dnes v § 384 odst.1 „Zaměstnavatel, který nahradil poškozenému škodu, má právo na náhradu vůči tomu, kdo poškozenému za tuto škodu odpovídá podle občanského zákoníku, a to v rozsahu odpovídajícím míře této odpovědnosti vůči poškozenému, pokud nebylo předem dohodnuto jinak.“
Praktické uplatnění dnes tato zásada nemá, protože zaměstnavatelé jsou ze zákona pojištěni pro případ pracovních úrazů u České pojišťovny a u Kooperativy a ta za zaměstnavatele hradí vzniklou škodu, v daném případě bude asi pouze bolestné. Toto ustanovení však dává poškozené možnost, aby si vlastně vybrala, jestli chce odškodnit úraz od zaměstnavatele z titulu úrazu pracovního (že ji vyslal na služební cestu a došlo k úrazu), nebo jestli si vybere odškodnění od odpovědného subjektu, který ji hodil prkno na hlavu. Ten by ale odškodňoval podle občanského zákoníku, tomu by se prokazovalo zavinění. Osobně si myslím, že je jednodušší požádat zaměstnavatele o odškodnění. Je to evidentní pracovní úraz a není třeba nikomu nic dokazovat.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.