Při nedovoleném kopání míčem v hodině tělesné výchovy si žák přivodil úraz . Se spolužákem si kopali prudké rány, při chytání si zlomil malíček. Rodiče byli o úrazu informováni pouze žákem, nikoli vyučujícím , úraz nebyl zapsán ani v knize úrazů. Při uplatňování nároku na bolestné vyučující odmítl úraz uznat, protože si ho žák zavinil sám neuposlechnutím jeho zákazu kopání. Oba žáci tvrdí, že vyučující v té chvíli nebyl v tělocvičně, ale v kabinetu, což se nedá prokázat. Prosím, poraďte, jak postupovat.
Tak předně učitel nemá co školní úraz uznávat nebo neuznávat, od toho je ve škole statutární orgán – ředitel školy. Podle § 29 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, pouze platí, že školy a školská zařízení jsou povinny vést evidenci úrazů dětí, žáků a studentů, k nimž došlo při činnostech uvedených v odstavci 2, vyhotovit a zaslat záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím. Zákon ani nakonec vyhláška č. 64/2005 Sb.,o evidenci úrazů dětí, žáků a studentů výslovně nestanoví, kdo je ve škole odpovědný za vyšetřování příčin. Jediný návod v tomto směru nám dává Metodický pokyn k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy č.j.: 37 014/2005-25, který v čl. 22 stanoví, že vedoucí zaměstnanec školy, jemuž byl úraz žáka hlášen, zajistí, aby byly objektivně zjištěny a případně odstraněny příčiny úrazu. A vedoucí zaměstnanec školy není učitel, to je buď ředitel nebo zástupce ředitele. Tento metodický pokyn sice není obecně závazný, vztahuje se pouze na školy přímo zřízené MŠMT. Podle úvodního ustanovení jej však mohou ostatní školy a školská zařízení používat podpůrně. Proto vykládáme a ředitelům škol „klademe na srdce“, aby tento metodický pokyn zapracovali do školního řádu nebo v případě školního zařízení do vnitřního řádu. Ve školním řádu by také měla být zapracována jako povinnost dětí a žáků oznamovat okamžitě svůj úraz nebo úraz spolužáka a tento školní řád by měli znát jak děti a žáci, ale i jejich zákonní zástupci.
Podle vyhlášky č. 64/2005 Sb. je totiž škola povinna vyhotovit záznam o úrazu žáka na přání zákonných zástupců, i když se nejedná o úraz, který znamenal nepřítomnost dítěte ve škole nebo o úraz smrtelný. Škola tedy musí na žádost rodičů vyhotovit záznam o úrazu vždy. Pak se v rámci zjišťování příčin a okolností úrazu vyslechne učitel a ostatní žáci, aby se zjistila pravda. Není možno rozhodovat jen na základě výslechu učitele a postiženého žáka. I ostatní žáci mohou být objektivními svědky toho, jestli učitel byl v tělocvičně nebo jestli zanedbal povinný dohled nad žáky. To se ale musí vyšetřit co nejdřív, i druhý den si zejména děti nemusí pamatovat všechny detaily. Správně se měl sepsat záznam o školním úrazu a do něj se nakonec mohlo zapsat, že žák neuposlechl pokyn vyučujícího, ale to až po objektivním vyšetření. A za to všechno odpovídá ředitel školy. Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že škola moc nedbá na dodržování předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví dětí a bylo by tedy třeba si pohovořit s ředitelem školy, on je statutárním orgánem, on za vše odpovídá a svoji odpovědnost nemůže přenést na učitele. Samozřejmě, že bolestné mohou uplatnit rodiče vůči škole soudní cestou, ale zároveň doporučuji to oznámit i České školní inspekci, která eviduje školní úrazy a která vykonává nad školami v tomto směru dohled.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.