Učitel ve vyučovací hodině dílen, kdy měl vykonávat dozor nad 15 žáky, ve vedlejší kóji řezal lišty na kotoučové pile, při křiku žáků nedával pozor a způsobil si úraz vyžadující dlouhodobé léčení. Dle mého mínění došlo k hrubému porušení kázně tím, že žáci zůstali bez dozoru, a jako zaměstnavatel na základě jeho pochybení odmítnu zapsat úraz jako pracovní s náhradou mzdy. Jednám správně?
To takto jednoznačně neřeknu, jestli šlo o pracovní úraz či nikoliv. Osobně se domnívám, že šlo o pracovní úraz. Pouze v případě, kdy by bylo prokazatelné, že ony lišty si dotyčný učitel řezal pro svoji potřebu v době, kdy měl vykonávat pedagogický dozor, pak bych souhlasila – ano jde o exces. Musíme totiž vycházet z definice pojmu pracovní úraz – pracovním úrazem je každé poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním a já se z Vašeho popisu domnívám, že tyto znaky daný úraz splňuje. Jiná je samozřejmě otázka, co měl a co neměl dotyčný učitel v dané chvíli dělat. To vše musí být předmětem řádného vyšetření pracovního úrazu a z toho se musí vyvodit důsledky. Judikatura nás učí, že při řešení otázky, zda úraz, který utrpěl zaměstnanec, je v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, soud posuzuje tuto souvislost z hlediska místního, časového a věcného, tedy zda taková souvislost je dána vzhledem ke vztahu činnosti, při níž došlo k úrazu, k plnění povinností, které pro zaměstnance vyplývají z pracovního poměru a to všechno podle mého názoru je v daném případě naplněno. Sama skutečnost, že úraz uznáte za pracovní ještě neznamená, že ho budete odškodňovat. Jedna věc je evidence pracovního úrazu a druhá jeho odškodnění. Tam pak máte možnost se deliberovat, tedy zprostit odpovědnosti podle § 366 zákoníku práce, a to buď zcela nebo zčásti právě podle výsledků vyšetření příčin a okolností úrazu.
V praxi úraz neuznám jako pracovní, když jde o prokazatelný exces, viz judikát Nejvyššího soudu 8 Tz 24/76 o tom, jak jeden zaměstnanec hodil po druhém maltu a způsobil mu těžké zranění oka „Jestliže dojde u pracovníka organizace k poškození na zdraví nebo ke smrti úrazem při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, odpovídá za škodu tím vzniklou organizace. Jestliže však dojde k poškození na zdraví nebo ke smrti pracovníka v nepřímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, např. při osobním konfliktu pracovníků v pracovní době, a organizace za škodu neodpovídá podle úpravy obecné odpovědnosti, odpovídá za škodu tím vzniklou škůdce podle úpravy občanského zákoníku o odpovědnosti za škodu; způsobil-li takto škodu obviněný, může poškozený vůči němu uplatnit nárok na její náhradu v adhezním řízení.“
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
úraz učitele