Teorie a praxe z pohledu inspektora vyhrazených technických zařízení

Vyhrazené technické zařízení musí být podrobováno pravidelným revizím a zkouškám. Obsluha těchto zařízení musí být řádně zaškolena a musí být v určitých pří případech zvlášť odborně způsobilá.

Není tomu tak dávno, co jsem ještě seděl ve školní lavici a nedokázal jsem si představit aplikaci všech těch zákonů, nařízení vlády, vyhlášek a také norem, které „do nás vtloukali“, v praxi. A není se čemu divit, neboť i provozovatelům vyhrazených technických zařízení (VTZ), kteří nejsou příliš technicky zdatní, musí orientace v těchto předpisech a jejich uplatňování v praxi činit nemalý problém.

Před zákonem nesou všichni provozovatelé „svoji kůži na trh“ a neznalost zákona neomlouvá. Vezměme si například vyhlášku č. 18/1979 Sb., kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti, jejíž poslední novela, vyhláška č. 393/2003 Sb., nabyla účinnosti 1. 1. 2004.

Tedy ještě před vydáním zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, který je platný od 3. 5. 2005. Nejen z tohoto důvodu stále uvádí vyhláška č. 18/1979 Sb. ve svých paragrafech například to, že oprávnění k výrobě, montáži, opravám, rekonstrukci zařízení či provádění revizí a zkoušek kotlů a tlakových nádob vydává inspektorát bezpečnosti práce, což není pravda.

Dobrou orientaci v problematice vyhrazených technických zařízení by měly mít osoby odborně způsobilé v prevenci rizik dle § 10 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, jelikož častokrát zajišťují nebo zprostředkovávají provozovatelům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V rámci kontrolní činnosti jsem se setkal s případy, kdy tyto osoby odborně způsobilé neznaly základní rozdělení vyhrazených tlakových zařízení dle vyhlášky, kterou se určují vyhrazená tlaková zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti.

V praxi tato neznalost může činit problém, jelikož ani provozovatel se poté nemusí dozvědět skutečnost, že zařízení, které provozuje, je vyhrazené technické zařízení a že toto zařízení musí být podrobováno pravidelným revizím a zkouškám. Obsluha těchto zařízení musí být daným způsobem zaškolena a musí být v určitých pří případech zvlášť odborně způsobilá při obsluze vyhrazených tlakových zařízení – kotlů.

Problém s rozpoznáním vyhrazených tlakových zařízení bývá občas u „menších“ vyhrazených tlakových zařízení, jako jsou například expanzní nádoby s membránou nebo vakem či vzdušníky kompresorů.

Osobně věřím, že v brzké době proběhne novelizace právních předpisů určujících a stanovujících některé podmínky k zajištění bezpečnosti vyhrazených technických zařízení, a tím se džungle zastaralých právních předpisů stane přehlednější. Myslím si, že provoz vyhrazených technických zařízení v praxi se neobejde bez určitých teoretických znalostí provozovatelů či osob odborně způsobilých v prevenci rizik o daném zařízení. Nezbytná je znalost právních a ostatních předpisů, kterými se provoz vyhrazených technických zařízení řídí.

Autor článku: 

Komentáře

zařízení s výší mírou rizika dle zákona 309/2006 Sb.

11.06.2013 - 09:54 Miroslav Rais
Měl jsem za to, že tato vyhláška je již právně vyšumělá a existuje jen proto, že jí nemá kdo zrušit? Domníval jsem se, že vyší právní sílu má zákon 309/2006 Sb., který stanoví zařízení s vyšší mírou rizika ke kterému může provádět školení osoba se zvláštní odbornou způsobilostí dle tohoto zákona? Kromě toho co je definováno vzákoně 309/2006 Sb. o osobě se zvláštní odbornou způsobilostí se v mém okolí stále rozchází názory, skutečně to musí být pouze revizní technik, nebo stačí osoba, kterou stanoví zaměstnavatel ve smyslu ZP? Díky za vysvětlení. Rais.

Zařízení s vyšší mírou rizika

11.06.2013 - 09:56 Miroslav Rais
Měl jsem za to, že tato vyhláška je již právně vyšumělá a existuje jen proto, že jí nemá kdo zrušit? Domníval jsem se, že vyšší právní sílu má zákon 309/2006 Sb., který stanoví zařízení s vyšší mírou rizika ke kterému může provádět školení osoba se zvláštní odbornou způsobilostí dle tohoto zákona? Kromě toho co je definováno vzákoně 309/2006 Sb. o osobě se zvláštní odbornou způsobilostí se v mém okolí stále rozchází názory, skutečně to musí být pouze revizní technik, nebo stačí osoba, kterou stanoví zaměstnavatel ve smyslu ZP? Díky za vysvětlení. Rais.

Re: Zařízení s vyšší mírou rizika

11.06.2013 - 17:50 Tomáš Neugebauer
Vyhláška ČÚBP a ČBÚ č. 18/1979 Sb. je stále platná, tedy i stále závazná (neexistuje problém, že ji nemá kdo zrušit). Je pravdou, že zákon č. 309/2006 Sb. má vyšší právní sílu, avšak to nemá žádný vliv na existenci uvedené vyhlášky. Ta byla vydána na základě ustanovení zákona č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce. Jedná se o dvě roviny, které je nutné vnímat odděleně, nikoliv jako kompaktní celek. Obdobné je to s problematikou revizních techniků. Revize vyhrazených technických zařízení smí dělat pouze revizní technik. Obsluhu, montáž, údržbu, kontrolu nebo opravy technických zařízení, která představují zvýšenou míru ohrožení života nebo zdraví zaměstnanců mohou samostatně vykonávat a samostatně je obsluhovat pouze zvlášť odborně způsobilí zaměstnanci. Jedná se o složitější problematiku, jejíž vysvětlení je na rámec zde možného rozsahu. Proto vám doporučuji obrátit se na odborně způsobilou osobu k prevenci rizik (dříve bezpečnostní technik) ve svém okolí a požádat ji o podrobné vysvětlení.

Re: Zařízení s vyšší mírou rizika

11.06.2013 - 18:32 Miroslav Rais
O obsluze, montáži, údržbě, kontrole nebo opravách technických zařízení, která představují zvýšenou míru ohrožení života nebo zdraví zaměstnanců nepadlo jediné slovo, o tom snad není pochyb. Já jsem psal dotaz hlavně na osobu školitele? Protože v tomto případě se rozcházejí názory i osob odborně způsobilých v prevenci rizik. Děkuji Rais.

Re: Zařízení s vyšší mírou rizika

12.06.2013 - 07:58 Václav Syrový
Dobrý den pane Rais. Odpověď na vaši otázku ohledně školitele dává vyhláška č. 50/78 Sb., v §§ 3 a 4, spolu s normou ČSN EN 50110-1 ed.2 ( 34 3100) v článku 3 Definice, v bodech 3.2.3; 3.2.4; 3.2.5. Přeji pěkný den. Václav Syrový.

Re: Zařízení s vyšší mírou rizika

15.06.2013 - 17:31 Tomáš Neugebauer
Vaše dotazy nejsou přesně formulovány, a proto mám problém s přesnou odpovědí na ně (a nejsem sám, jak vyplývá z příspěvku p. Syrového). Domnívám se, že váš dotaz se týká vyhrazených tlakových nádob. Při hledání odpovědi je nutné znát, o jaké konkrétní zařízení se jedná, neboť to je určující, kdo má školit a kdo přezkušovat. Pokud se jedná o kotle, řeší § 11 a 12 vyhlášky č. 18/1979 Sb. (zácvik - topič, zkouška - inspektorát práce). Pokud se jedná o plynový kotel, tak je nutná ještě kvalifikace z této oblasti, tzn. ověření znalostí revizním technikem plynů. Jedná-li se o tlakovou nádobu stabilní, tak to řeší ČSN 690012:1985. Konkrétně čl. 6 přílohy III: "zkušebním orgánem provozovatele je zpravidla osoba zodpovědná za provoz nádob nebo revizní technik". Kdo provádí obeznámení s předpisy a pokyny a praktické zacvičení není řešeno. U kovových tlakových nádob k přepravě plynů nemusí školit, ani přezkušovat revizní technik tlakových nádob (poučení může provést provozovatel), ale opět se jedná o plyny, tedy je nutné zohlednit požadavek § 5 vyhlášky č. 21/1949 Sb.: "ověřovat znalosti pracovníků uvedených v odstavci 1 revizním technikem". Není tedy nutné, aby revizní technik školil, to může provádět provozovatel - viz odst. 1 uvedeného paragrafu, ale musí přezkoušet. Praxe je taková, že zároveň i školí.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail