Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.
FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound
Infografika upozorňuje na problematiku využívání monitorovacích systémů, jež je možné využívat k řízení pracovníků pomocí umělé inteligence.
Infografika upozorňuje na problematiku práce pomocí platforem.
Průmysl 4.0 je velmi aktuální a často diskutované téma. Publikace Nové technologie a BOZP přináší čtenáři základní přehled o vybraných technologiích, které souvisejí s Průmyslem 4.0.
Platformová práce je jednou z nových forem nestandardního pracovního uspořádání, která využívá možností moderních digitálních technologií. Jedná se o součást tzv. gig (zakázkové) ekonomiky, jejímž předmětem je sdílení pracovní činnosti.
Exoskeletony - zařízení, která snižují fyzickou zátěž pracovníků, jsou v současné době na vzestupu.
Proč využívat asistenční exoskeletony? Pasivní exoskeletony se stávají důležitým prvkem v oblasti BOZP. V tomto článku se podíváme na dynamicky rostoucí trh s pasivními exoskeletony a budeme analyzovat jejich přínosy pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Další léto plné smrtících veder ukazuje, proč Evropa nutně potřebuje zákon o maximálních teplotách na pracovišti, který by chránil pracující před důsledky změny klimatu.
Současný dynamický rozvoj informačních a komunikačních technologií se promítá i do oblasti pracovněprávních vztahů, v nichž dochází ke vzniku dosud neobvyklých forem práce. Jednou z nich je práce, která je zprostředkována prostřednictvím digitálních platforem.
Téma týdne popisuje obecné a jedinečné vlastnosti nanočástic. Rozvoj instrumentální analýzy v posledních letech umožnil identifikovat uhlíkaté nanočástice (např. fullereny) vznikajících v sazích při požárech dřeva a řady dalších organických látek.
Jednou z oceněných v kategorii disertační práce 1. ročníku odborné soutěže Cena Lva Wintera, kde se hodnotily vynikající absolventské práce s problematikou BOZP, byla Táňa Závodná (Brzicová) s prací Management bezpečnosti nanočástic s ohledem na bezpečnost práce.
Kolikrát jste chtěli mít vedle sebe robota, který vám pomůže s prací? Robota, který se sám spustí, a vy můžete dělat jiné věci. Ale není to tak jednoduché. Robot „způsobil revoluci“ v některých průmyslových procesech, ale tato zařízení je třeba neustále kontrolovat.
Po desetiletí byl příchod robotů na pracoviště zdrojem obav veřejnosti, že nahradí pracovníky a vytvoří nezaměstnanost. Nyní se obraz mění. Na vzestupu jsou noví, sofistikovanější roboti, kteří budou pracovníkům spíše pomáhat, než zabírat jejich místo.
Průmyslový robot je automaticky ovládaný víceúčelový manipulátor, programovatelný ve třech nebo více osách, který může být pevný nebo mobilní, určený k použití v průmyslové automatizaci. Většinou provádí nebezpečné, často se opakující a nepříjemné úkoly.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci ve virtuální realitě.
Druhé desetiletí 21. století se neodmyslitelně nese v duchu digitalizace a optimalizace pracovních procesů. Před několika lety se objevila naprosto zásadní inovace, která splňuje i ty nejpřísnější požadavky zaměstnavatelů – virtuální realita (VR).
Virtuální realita (VR) má pro společnosti širokou škálu využití a její osvojení jednotlivými podniky se rychlým tempem zvyšuje. Firmy se snaží navzájem odlišit něčím výjimečným, chtějí naleznout konkurenční výhodu nebo třeba nabízet jejich produkt či službu inovativním řešením.
Pokud uvažujete nad užíváním technologie virtuální reality (VR) pro vzdělávání a rozvoj zaměstnanců, je třeba implementaci věnovat náležitou pozornost a využít pomoci odborníků, včetně výběru dodavatele, jelikož využití VR není rozhodně pouze o vývoji aplikace a nákupu potřebného hardwaru.
Čtěte další pokračování ze seriálu článků na téma BOZP ve virtuální realitě.
Čtěte další pokračování ze seriálu článků na téma BOZP ve virtuální realitě.
Čtěte další pokračování ze seriálu článků na téma BOZP ve virtuální realitě.
Průmysl 4.0 je označení pro současný trend digitalizace, s ní související automatizaci výroby a změny na trhu práce, které s sebou přinese. V praxi „chytrého“ výrobního závodu jde například o moderní přístupy v procesním managementu; automatizaci ve firemních a výrobních procesech atd.
Museli byste žít úplně mimo realitu, kdybyste netušili, jak umělá inteligence (AI) ovlivní pracovní místa v letech 2024–2030. Zdá se, že umělá inteligence jako ChatGPT je na pořadu dnešních dní.
Cílem odborného semináře Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku, který se konal 11. září 2023 v Praze na Novotného lávce, bylo seznámit s dopadem digitálních technologií na BOZP, s jejich vlivem na zdraví a bezpečnost zaměstnanců, a dále s využíváním komunikačních technologií v BOZP.
Nejnovější kampaň Evropské agentury pro BOZP, zaměřenou na bezpečnou a zdravou práci v digitálním věku, zahájí evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit během Evropského týdne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který probíhá právě nyní (23. - 27. října).
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950