Ve výrobním provozu a přilehlém skladu se vyskytují holubi, kteří kálí na díly. Ty musí zaměstnanci před použitím očistit. Zaměstnanci to samozřejmě nechtějí dělat a vedení není schopné vyřešit výskyt holubů. Jaké nastavit OOPP pro danou práci, kterou budou provádět příležitostně? Znamená to, že musíme provádět kategorizaci na biologické činitele?
Odpověď na Váš dotaz je nutné hledat v ustanovení § 102 zákoníku práce (ZP). Zaměstnavatel je povinen podle § 102 odst. 1 ZP vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k přecházení rizikům. Podle ustanovení § 102 odst. 3 ZP je zaměstnavatel povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění a provádět taková opatření, aby v důsledku příznivějších pracovních podmínek a úrovně rozhodujících faktorů práce dosud zařazené podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jako rizikové mohly být zařazeny do kategorie nižší. K tomu je povinen pravidelně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména stav výrobních a pracovních prostředků a vybavení pracovišť a úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek, a dodržovat metody a způsob zjištění a hodnocení rizikových faktorů. Jinak řečeno, je ve Vašem případě povinen zaměstnavatel přijmout taková opatření, aby Vámi uváděné riziko bylo odstraněno (tedy vyřešit výskyt holubů) a teprve tehdy, není-li možno riziko odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblasti organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP), a to podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce - viz § 104 ZP.
Na základě výše uvedeného je tedy nutné po zaměstnavateli požadovat odstranění zjištěné závady. Řešení situace tím, že zaměstnancům dá zaměstnavatel OOPP, tedy ve vašem případě nějaké jednorázové prostředky k ochraně rukou, je nesprávné.
Pokud jde o samotnou kategorizaci práce, tak ve vašem případě v rámci vykonávané činnosti toto nemá vliv na stávající kategorizaci práce. Podle vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů, se v rámci rizikového faktoru pracovních podmínek v případě práce s biologickými činiteli zařazuje do kategorie druhé práce, jejíž obvyklou součástí nejsou činnosti spojené s vědomým záměrem zacházet s biologickými činiteli nebo jejich zdroji nebo přenášeči, ale ze současné úrovně poznání nebo z vyhodnocení rizika provedeného podle právního předpisu upravujícího podmínky ochrany zdraví při práci vyplývá, že je při jejím vykonávání pravděpodobnost expozice biologickým činitelům skupin 2 až 4 vyšší než u ostatní populace. Toto se vás netýká. Případ kategorie třetí, kdy jde o vědomý záměr zacházet s biologickými činiteli nebo jejich zdroji nebo přenašeči, vůbec nepřichází v úvahu.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950