Pokrok v digitálních technologiích nevyhnutelně utváří naši budoucnost. Digitální technologie přinášejí příležitosti pro zaměstnance a zaměstnavatele, ale také nové výzvy a rizika pro BOZP. V posledních letech se digitalizace stala klíčovým faktorem pro zlepšení efektivity, bezpečnosti a kvality pracovních procesů. Chytré digitální systémy mají zásadní vliv na oblast BOZP, a to nejen z pohledu preventivních opatření, ale i jako reakce na vzniklé situace v reálném čase, které pomáhají monitorovat, řídit a optimalizovat pracovní procesy s cílem zajištění bezpečného a efektivního pracovního prostředí. Pět infografik, které byly zpracovány v rámci projektu BOZP v transformující se společnosti, ilustruje moderní přístupy a technologie, které transformují řízení BOZP na pracovištích.
Digitální systémy pro monitorování BOZP na pracovišti
První infografika ukazuje, jak využívat moderní digitální technologie k shromažďování a analýze dat, která pomáhají identifikovat a hodnotit rizika na pracovišti. Tyto systémy zahrnují inteligentní osobní ochranné prostředky, nositelná zařízení a mobilní nebo statické systémy, které využívají kamery a čidla (např. drony ve stavebnictví). Systémy mohou také poskytovat školení v reálném čase a upozorňovat pracovníky na nebezpečné chování.
Monitorovací systémy k řízení pracovníků prostřednictvím umělé inteligence
Druhá infografika se zaměřuje na vyšší úroveň automatizace a konstantní sledování pracovníků prostřednictvím digitálních technologií. To může omezit mezilidský kontakt a zvýšit tlak na pracovní výkonnost, což může negativně ovlivnit duševní zdraví pracovníků. Tento systém řízení pracovníků shromažďuje data o pracovišti, pracovnících a jejich aktivitách, často v reálném čase. Shromážděná data jsou následně analyzována pomocí modelů umělé inteligence, které přijímají automatizovaná rozhodnutí nebo poskytují informace pro rozhodovací procesy týkající se řízení pracovní síly.
Práce prostřednictvím platforem
Třetí infografika se zaměřuje na rostoucí roli digitálních platforem, které usnadňují spolupráci, komunikaci a sdílení informací mezi pracovníky. Tyto platformy přinášejí flexibilitu, zjednodušují administrativní procesy a mohou přispět k lepší organizaci BOZP. Digitální pracovní platformy využívají algoritmy k řízení lidských zdrojů, přidělování, sledování a hodnocení vykonané práce a monitorování chování a výkonu pracovníků.
Čtvrtá infografika ukazuje systémy založené na umělé inteligenci (AI) a robotice pro automatizaci kognitivních i fyzických úkolů. Systémy vykazují slibné výsledky v různých odvětvích, zejména v oblasti BOZP. Využívání AI a robotiky k automatizaci nebezpečných nebo opakujících se úkolů na pracovišti je na vzestupu, protože tyto technologie pomáhají chránit pracovníky před riziky.
Práce mimo pracoviště a hybridní práce
Poslední pátá infografika se zaměřuje na fenomén práce na dálku a hybridní práce, která kombinuje práci na dálku a práci na pracovišti zaměstnavatele, což přináší flexibilitu, ale také nové výzvy. Práce na dálku je jakýkoli typ pracovního uspořádání, při němž zaměstnanci využívají osobní počítače, chytré telefony, notebooky, softwarové balíčky a internet k vykonávání práce mimo pracoviště zaměstnavatele, a to po většinu pracovní doby nebo během její části.
Tato série infografik ukazuje, jak digitalizace a nové technologie přetvářejí tradiční způsoby řízení BOZP a zajišťují bezpečnější a efektivnější pracovní prostředí pro všechny zúčastněné.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950