Systém prevence závažných havárií je určen pro objekty, ve kterých je umístěna nebezpečná látka, aby snížil pravděpodobnosti vzniku a omezení následků možných závažných havárií na životech, zdraví lidí, zvířat, životním prostředí a majetku, a to jak v těchto objektech, tak i v jejich okolí. Právní rámec je dán zejména zákonem č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií) a příslušnými prováděcími právními předpisy.
FAQ Prevence závažných havárií Ministerstvo životního prostředí HZS Hlavního města Prahy Odborné pracoviště pro prevenci závažných havárií VÚBP MAPIS - integrovaný a znalostní systém prevence závažných havárií
Existuje řada nástrojů, kterými lze modelovat následky nežádoucích mimořádných událostí, ale ne každý nabízí tak širokou paletu modulů jako program ALOHA.
Český národ se ale vyznačuje tím, že si již od dob Rakouska Uherska z nařízení a norem nic moc nedělá. Od té doby se také často v Česku říká: „Zákony jsou od toho, aby se porušovaly“ nebo „Co není zakázáno, je povoleno.“ A nad všemi školeními se mávne rukou. Hlavně že pumpa běží.
Složitý bývá odhad efektivnosti pojištění u rizik průmyslových či ekologických havárií.
Prevence závažných havárií s přítomností velkých množství nebezpečných látek je systém nastavený pro objekty, ve kterých jsou umístěny vybrané nebezpečné chemické látky, s cílem snížit pravděpodobnost vzniku případné závažné havárie a omezit její následky. V ČR je tato oblast řízena zákonem č.
Vzhledem k nedávnému úniku toxických kalů z nádrže hliníkárny poblíž maďarské obce Kolontár a k úkolu uloženému místopředsedou vlády a ministrem vnitra souvisejícím s obavami veřejnosti, ohledně řešení bezpečnostní problematiky odkališť v České republice, byl 12. 10.
Nový zákon o prevenci závažných havárií a prováděcí vyhlášky jsou účinné od 1. 10. 2015. Tento článek, který o nich informuje, není koncipován jako souvislý text, ale formou odkazů na jednotlivá ustanovení předmětného zákona. A sice z důvodu jednoznačnosti povinností stanovených tímto zákonem.
Dne 13. 8. 2015 se v areálu společnosti Unipetrol RPA, s. r. o., v Litvínově stala mimořádná událost mající znaky závažné havárie ve smyslu zákona o prevenci závažných havárií. Způsobila obrovské škody, naštěstí nedošlo ke ztrátě na lidských životech.
Výzkumný úkol byl zaměřen na podporu specifické skupiny provozovatelů, kteří nakládají s výbušninami, municí, střelivem a pyrotechnickými výrobky s ohledem na skutečnost, že výroba a skladování výbušnin patří mezi vysoce riziková průmyslová odvětví.
Výzkumný úkol byl zaměřen na podporu specifické skupiny provozovatelů, kteří nakládají s výbušninami, municí, střelivem a pyrotechnickými výrobky s ohledem na skutečnost, že výroba a skladování výbušnin patří mezi vysoce riziková průmyslová odvětví.
V České republice se problematika prevence závažných havárií (PZH) týká více než 200 průmyslových objektů s rozdílným množstvím nebezpečných látek i rozdílným způsobem nakládání, tj. od menších skladů nebezpečných látek, přes jednoduché chemické výroby až po velké chemické podniky.
Tento materiál navazuje na výstup z výzkumného projektu Specifikace požadavků zákona o prevenci závažných havárií v oblasti výroby a skladování výbušnin, střeliva, munice a pyrotechnických výrobků, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i.
Metodika přístupu k identifikaci zdrojů rizik, analýze rizik a hodnocení rizik průmyslových havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi je schválená Ministerstvem životního prostředí a doporučená pro použití v rámci prevence závažných havárií.
Metodika přístupu k identifikaci zdrojů rizik, analýze rizik a hodnocení rizik průmyslových havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi je návodem, jak přistoupit ke zpracování požadavků zákona o prevenci závažných havárií týkajících se posouzení rizik
Nebezpečné chemické látky se dnes nevyskytují jen v chemickém průmyslu, ale díky jejich přepravě a jejich širokému využití ve věcech denní potřeby se již dotýkají života každého člověka. Tyto látky však nemusejí představovat riziko jen pro člověka samotného, ale jsou hrozbou i pro životní prostředí.
Důležitou potřebou každého, kdo s nebezpečnými látkami a materiály přichází do styku, jsou dokonalé a komplexní znalosti o jejich vlastnostech či způsobu bezpečné manipulace. Obzvláště to platí pro odborníky z praxe, na které je často obrácena pozornost odborné i laické veřejnosti.
Tato příručka má za cíl napomoci malým a středním podnikům při identifikaci nebezpečí výbuchů plynů par kapalin a prachových disperzí na pracovištích, při vyhodnocování souvisejících rizik a doporučit možná preventivní a bezpečnostní opatření.
Tento učební text navazuje na první díl „Prevence závažných havárií I.“ a shrnuje informace o systému řízení bezpečnosti a kvantitativním hodnocení rizik.
Cílem tohoto učebního textu je stručně seznámit studenty s dynamicky se vyvíjejícím oborem - prevencí závažných havárií. V dnešním technickém světě se objevují průmyslové havárie stále častěji, proto je třeba jejich vzniku předcházet.
Jaderná zařízení vzbuzují jak respekt vyvolaný používanými špičkovými technologiemi a pracovními postupy, tak nedůvěru, ke které přispívá každá neprojektová situace kterékoli části provozu. Na těchto neprojektových situacích se podílí v podstatné míře obsluha.
Zákon o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon)
Vyhláška o zajišťování jaderné bezpečnosti jaderného zařízení
Vyhláška o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje
Vyhláška o činnostech zvláště důležitých z hlediska jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, zvláštní odborné způsobilosti a přípravě osoby zajišťující radiační ochranu registranta
Vyhláška o monitorování radiační situace
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950