Pracovní lékařství je aplikovaný obor medicíny, jehož předmětem je ochrana zdraví před poškozením prací, vytváření a udržování příznivých pracovních podmínek a pracovního prostředí, sledování zdravotního stavu zaměstnanců, zabezpečení léčby nemocí z povolání a dalších onemocnění souvisejících s prací. Hygiena práce je obor, který se zabývá ochranou zdraví v souvislosti s vykonávanou pracovní činností. Cílem je předcházet poškození zdraví z práce a vzniku nemocí z povolání. Zaměřuje se tedy převážně na pracovní podmínky a rizikové faktory pracovního prostředí. Kontrolními orgány jsou Krajské hygienické stanice, které provádějí dozor nad dodržováním legislativních požadavků, schvalují vybrané dokumenty atd. Nedílnou součástí jsou i pracovnělékařské služby, jejichž poskytovatelé nabízí odborné poradenství v oblasti hygieny práce, zajišťují pracovnělékařské prohlídky, preventivní dohledy nad pracovními podmínkami a další.
FAQ Pracovní lékařství a hygiena práce Státní zdravotní ústav Krajské hygienické stanice Ministerstvo zdravotnictví ČR Státní ústav pro kontrolu léčiv Klinika pracovního lékařství 1. LF UK Toxikologické informační středisko
Zaměstnavatel nebo osoba pracující samostatně orientačně posoudí práce vykonávané v jeho(její) působnosti podle faktorů vyjmenovaných ve vyhlášce č. 432/2003 Sb.
Příspěvek se věnuje kategorizaci prací u pracovníků v sociálních službách. Autorka uvádí rizikové faktory a negativní jevy, které jsou spojeny s touto prací, a zaměstnavatelé je často podceňují.
Plakát informující o rozdělení prací do kategorií dle § 3 vyhlášky č. 432/2003 Sb.
Kategorizaci prací upravuje § 37 z. č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 432/2003 Sb.
Kategorizace prací vyjadřuje souhrnné hodnocení úrovně zátěže zaměstnanců faktory rozhodujícími ze zdravotního hlediska o kvalitě pracovních podmínek. Provádí se na základě zhodnocení výskytu a rizikovosti faktorů, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců.
Azbest zná lidstvo už od starověku. K jeho masovému průmyslovému využití ale došlo až ve 2. polovině 20. století.
Muskuloskeletální poruchy jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti prakticky ve všech členských státech Evropské unie. Jednou z priorit evropské agentury EU-OSHA (European Agency for Safety and Health at Work) je podporovat prevenci nemocí souvisejících s prací.
V souladu se strategickým rámcem EU pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci 2014–2020 je jednou z priorit agentury EU‑OSHA podporovat prevenci nemocí souvisejících s prací.
Nemoci z povolání jsou nemoci vznikající nepříznivým působením fyzikálních, chemických biologických nebo jiných škodlivých vlivů nebo akutní otravy vznikající nepříznivým působením chemických látek, pokud jsou uvedeny v seznamu nemocí z povolání a pokud vznikly za podmínek, uvedených v tomto
V článku jsou zmíněny vybrané zdravotní obtíže pohybového aparátu, které lze uznat jako nemoci z povolání (muskuloskeletální onemocnění, syndrom karpálního tunelu).
Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti ve vztahu k práci obsahuje tyto náležitosti:
Pracovnělékařské prohlídky, včetně odborných vyšetření (dále jen „pracovnělékařská prohlídka“), a lékařské prohlídky ke zjištění zdravotního stavu a zdravotní způsobilosti ke vzdělávání nebo v průběhu vzdělávání, včetně odborných vyšetření (dále jen „lékařská prohlídka ke vzdělávání nebo v průběhu
Článek informuje o organizaci a rozsahu pracovnělékařských služeb a dokumentace o pracovnělékařských službách.
V článku jsou shrnuty povinnosti poskytovatele pracovnělékařských služeb, včetně měření rizikových faktorů pracovního prostředí.
Článek sumarizuje obsah pracovnělékařských služeb při hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců nebo osob ucházejících se o zaměstnání, poradenství jsou poradenské činnosti a při dohledu.
Článek shrnuje základní informace pro zaměstnance o pracovnělékařská péči.
Hygiena práce je obor, který se velmi úzce váže na bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP). Zabývá se primárně posuzování pracovní činnosti, která může mít vliv na zdraví zaměstnance.
Základní informace o činnosti:Podle § 84 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb. při výkonu státního zdravotního dozoru orgány ochrany veřejného zdraví v rozsahu své působnosti
Hygienický limit je hodnota koncentrací (u prachu, chemických látek) nebo intenzit činitelů (u hluku, vibrací, fyzické zátěže) významných z hlediska vlivu životních nebo pracovních podmínek na zdraví člověka, o nichž se předpokládá, že jim mohou být vystaveny téměř všechny osoby, aniž by došlo k
Tato část normy je vodítkem pro fyzická vstupní zařízení u interaktivních systémů. Poskytuje návody založené na ergonomických faktorech pro vstupní zařízení jako jsou např. klávesnice, myši, joysticky, tablety atd. Norma formuluje ergonomické zásady platné pro návrh a použití vstupních zařízení.
Norma poskytuje pokyny pro zvukovou prezentaci informací řízených softwarem bez ohledu na zařízení. Zahrnuje specifické vlastnosti, jako jsou syntaktické nebo sémantické aspekty informací a poskytuje ustanovení pro organizaci informací s ohledem na možnosti lidského vnímání a paměti.
Tento dokument popisuje zásady interakce mezi uživatelem a systémem, které jsou formulovány obecně (tj. nezávisle na situaci použití, aplikaci, prostředí nebo technologii). Tento dokument poskytuje rámec pro použití těchto zásad interakce a obecná doporučení pro návrh interaktivních systémů.
Tento dokument obsahuje úvod do významu přístupnosti pro interakci člověka se systémem; diskusi o vztahu zásad řady ISO 9241 a přístupnosti; popisy činností souvisejících s procesy v ISO 9241-210, které se zaměřují na přístupnost; odkazy na normy relevantní pro přístupnost interaktivních systémů.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950