Pracovní lékařství je aplikovaný obor medicíny, jehož předmětem je ochrana zdraví před poškozením prací, vytváření a udržování příznivých pracovních podmínek a pracovního prostředí, sledování zdravotního stavu zaměstnanců, zabezpečení léčby nemocí z povolání a dalších onemocnění souvisejících s prací. Hygiena práce je obor, který se zabývá ochranou zdraví v souvislosti s vykonávanou pracovní činností. Cílem je předcházet poškození zdraví z práce a vzniku nemocí z povolání. Zaměřuje se tedy převážně na pracovní podmínky a rizikové faktory pracovního prostředí. Kontrolními orgány jsou Krajské hygienické stanice, které provádějí dozor nad dodržováním legislativních požadavků, schvalují vybrané dokumenty atd. Nedílnou součástí jsou i pracovnělékařské služby, jejichž poskytovatelé nabízí odborné poradenství v oblasti hygieny práce, zajišťují pracovnělékařské prohlídky, preventivní dohledy nad pracovními podmínkami a další.
FAQ Pracovní lékařství a hygiena práce Státní zdravotní ústav Krajské hygienické stanice Ministerstvo zdravotnictví ČR Státní ústav pro kontrolu léčiv Klinika pracovního lékařství 1. LF UK Toxikologické informační středisko
Cílem výzkumného úkolu je tvorba komplexní poznatkové základny v problematice psychosociálních rizik ve vztahu k zaměstnancům s důrazem na vybrané specifické skupiny zaměstnanců (např. zaměstnanci ve věku 50 a více let).
Cílem výzkumného úkolu je vytvořit odbornou základnu pro potřebnou úpravu, doplnění, specifikaci právní úpravy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a to zejména s ohledem na dodržování bezpečnosti práce v oblasti hygieny ve zdravotních a sociálních službách v rámci ČR.
Cílem výzkumného úkolu je analyzovat současnou právní úpravu vydávání lékařských posudků a jejich právní povahy v souvislosti s posuzováním pracovního zdraví zaměstnanců při vzniku, změně a skončení pracovního poměru.
Cílem projektu je zpracování návrhu programu prevence v souladu s dořešením problematiky funkčního systému úrazového pojištění s odpovídající informační a motivační podporou.
Cílem projektu je získání poznatků a zkušeností z teorie a praxe vztahu mezi zdravím a prací, včetně žádoucích a vhodných způsobů adaptace pracovních podmínek potřebám člověka.
Cílem projektu je na základě odborných poznatků a zkušeností z oblasti ergonomie zpracovat požadavky na řešení pracovního místa pro osoby se zdravotním postižením.
Hlavním cílem řešení projektu je identifikování stresorů působících na pracovištích, na hodnocení jejich závažnosti včetně návrhu opatření k jejich eliminování či omezení vlivu.
V rámci projektu bude provedeno šetření statisticky významné skupiny strojvedoucích ČD na jejich pracovních místech přímo v provozu.
Silikóza patří mezi nejrizikovější nemoci z povolání týkajících se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice. Onemocnění silikózou jako choroby z povolání zaujímá čtvrté místo ze zjištěných nemocí z povolání.
Jaký je postup u vysílání zaměstnanců na lékařské prohlídky před školením z vyhlášky č. 50/1978 Sb. (§ 7 a 8)? Platnost osvědčení je 3 roky, znamená to, že před každým periodickým školením musíme zaměstnance vyslat na prohlídku?
Naši zaměstnanci chtějí podepsat doklad, že na svou zodpovědnost nebudou absolvovat výstupní prohlídku. Přestože jsem je upozornil, že s ohledem na činnosti, které vykonávali, a jsou v kat. 3 (prach, hluk), tuto prohlídku mají absolvovat.
Po pracovní neschopnosti trvající déle než 8 týdnů se budu vracet do zaměstnání. Za předpokladu, že se jim nepodaří mě objednat na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku hned následující pracovní den, musím čerpat dovolenou?
Zaměstnanec má absolvovat nové školení na vysokozdvižné vozíky a potřebuje mít potvrzení o zdravotní způsobilosti. V aktuálně platném posudku z lékařské prohlídky toto uvedeno nemá, proto bude muset jít na novou prohlídku. Bude to prohlídka periodická nebo mimořádná?
Má zaměstnavatel právo nařídit zaměstnanci zajistit si termín a lékaře pro periodickou lékařskou prohlídku zraku?
Prosím o upřesnění, jak dále posílat zaměstnance na lékařské prohlídky.
V návaznosti na novelu vyhlášky o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče č. 452/2022 Sb., kde pro zaměstnavatele pracovníků zařazených do kategorie 1, 2 není stanovena povinnost periodických pracovnělékařských prohlídek a lékařského dohledu na pracovištích zaměstnavatele.
Vzhledem k novele vyhlášky č. 79/2013 Sb. bych se chtěla zeptat, jaké pracovní pozice patří do té „rizikové skupiny“, která by měla periodické lékařské prohlídky zachovat. Jde mi převážně o řidiče z povolání, skladníky, příjmové techniky, servisní techniky a klinické inženýry.
Jako poskytovatel pracovnělékařských služeb v současné době řešíme různý přístup zaměstnavatelů k nově nabyté dobrovolnosti periodických prohlídek pro zaměstnance v 1. a 2. kategorii práce bez profesních rizik.
Měla bych dotaz ohledně poskytování pracovnělékařských služeb. Pokud je správním orgánem prokázáno, že posuzující lékař vydávající pracovnělékařské posudky nedisponuje dostatečnou specializovanou způsobilosti v požadovaném oboru, lze pohlížet na posudek, vydaný tímto lékařem, jako na neplatný?
Jsme integrované centrum sociálních služeb. Poskytujeme služby domovy a chráněné bydlení. Zaměstnance máme zařazené do 1. a 2. kategorie. Ptám se na periodické prohlídky, u kterých došlo ke změně od 1. 1. 2023.
Stále platí, že řidiči z povolání musí mít prohlídku zvlášť pro řízení (zák. č. 361/2000 Sb.) a zvlášť pro práci (vyhl. č. 79/2013 Sb.)? Lze tyto dvě prohlídky sloučit na jednom formuláři?
Musí nezletilí studenti středních odborných škol před nástupem na praxi projít vstupní prohlídkou? Jde o servis výtahů (kat. 2).
Podrobují se pracovnělékařské prohlídce i studenti lékařské VŠ v souvislosti s výkonem praxe ve zdravotnickém zařízení?
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950