Pracovní lékařství je aplikovaný obor medicíny, jehož předmětem je ochrana zdraví před poškozením prací, vytváření a udržování příznivých pracovních podmínek a pracovního prostředí, sledování zdravotního stavu zaměstnanců, zabezpečení léčby nemocí z povolání a dalších onemocnění souvisejících s prací. Hygiena práce je obor, který se zabývá ochranou zdraví v souvislosti s vykonávanou pracovní činností. Cílem je předcházet poškození zdraví z práce a vzniku nemocí z povolání. Zaměřuje se tedy převážně na pracovní podmínky a rizikové faktory pracovního prostředí. Kontrolními orgány jsou Krajské hygienické stanice, které provádějí dozor nad dodržováním legislativních požadavků, schvalují vybrané dokumenty atd. Nedílnou součástí jsou i pracovnělékařské služby, jejichž poskytovatelé nabízí odborné poradenství v oblasti hygieny práce, zajišťují pracovnělékařské prohlídky, preventivní dohledy nad pracovními podmínkami a další.
FAQ Pracovní lékařství a hygiena práce Státní zdravotní ústav Krajské hygienické stanice Ministerstvo zdravotnictví ČR Státní ústav pro kontrolu léčiv Klinika pracovního lékařství 1. LF UK Toxikologické informační středisko
Chtěla bych se zeptat, jestli jde podat námitku zpětně nebo napadnout rozhodnutí o neuznání nemoci z povolání. Jsem šička a střihačka, od roku 2019 mám potíže s ukazováčkem na pravé ruce a už jsem absolvovala 6 operací za sebou a pořád se to nejlepší.
Ve vyhlášce č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, ve znění pozdějších předpisů, se v § 3 odst.
Letos budeme mít na 14denní praxi studenty oboru obráběč kovů. Budou tedy pracovat v hale obrobny (hluk - kat. 2). Praktikanti se budou pohybovat v blízkosti strojů NC, ale pracovat na nich nebudou.
Znalosti o poskytování první pomoci jsou nezbytné pro každého z nás, protože nikdy nevíme, kdy se ocitneme v situaci, kde mohou naše rychlé reakce a správné dovednosti zachránit život.
Požádal jsem kliniku pracovního lékařství o posouzení svého zdravotního stavu v souvislosti s možným ohrožením nemocí z povolání v oblasti bederní páteře. Požadavky a vyšetření kliniky, včetně požadovaného bodového ohodnocení zdravotních potíží, jsem splnil.
U zaměstnavatele jsem téměř 5 let pracovala v kategorii 3. pro lokální svalovou zátěž. Během té doby jsem začala mít problémy s karpálním tunelem. Byla jsem i na operaci. Poté jsem vzhledem k omezení souhlasila s převodem na jinou práci.
Tento jsem dostal bez omezení. Když jsem po lékaři chtěl, aby mi potvrdil lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel C+E, který je mimochodem potvrzen na výše uvedeném posudku, tak to odmítl, že mi ho má potvrdit můj praktický lékař.
Mezi hlavní změny patří zrušení povinných vstupních pracovnělékařských prohlídek pro profese v 1. kategorii. Skončí také povinnost žádat o schválení provozního řádu krajskou hygienickou stanicí pro OSVČ v oblasti ubytovacích služeb a epidemiologicky významných činností.
Další ze série podcastů k řízení pracovních rizik u strážníků obecní policie. Účastníci podcastu se věnovali dýchání - proč je tak důležité; co lze získat tréninkem dýchání; stylu dýchání jako cesty k prevenci zdravotních potíží, zlepšení výkonu a prodloužení života.
Podcast je zaměřen na vliv správné regenerace na pracovní výkon strážníků obecních policií. Rozhovor je mezi koučem a strážnicí o její účasti na pilotním projektu, který má za cíl ověřit nový systém optimalizace přípravy strážníků obecní policie na minimalizaci pracovních rizik.
Nemocí z povolání rozumíme nemoc, která vzniká nepříznivým působením škodlivých vlivů, pokud vznikla za podmínek uvedených v seznamu nemocí z povolání. Onemocnění covid-19 se již na seznam nemocí z povolání dostalo. Účastníkům podcastu bylo položeno několik otázek, týkajících se této problematiky.
Motto podcastu je „Živote zastav, nestíhám!“ Podcast je zaměřen na psychosociální rizika a jejich vliv na psychické i fyzické zdraví zaměstnanců a jejich pracovní výkon. V rámci podcastu jsou prezentovány postupy, které přispívají ke snižování stresu.
Plakát shrnuje informace o psychosociálních rizicích a pracovních stresorech u stárnoucích zaměstnanců a doporučení pro zaměstnavatele, jak tato rizika řídit.
Infografika demonstruje, jak může barva moči vypovídat o zdravotním stavu člověka.
Grafický návod cviků a rad pro přetížené horní končetiny - úvodní protažení a uvolnění celé horní končetiny, pak ramene, lokte, zápěstí a prstů.
Tento leták poskytuje doporučení k ochraně zaměstnanců a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění covid-19.
Tato příručka je určena nejen zaměstnancům a zaměstnavatelům, na jejichž pracovištích se vyskytují činnosti vyžadující ruční zvedání, pokládání a přemisťování nejrůznějších předmětů, břemen, ale i osobám samostatně výdělečně činným.
Brožura poskytuje základní informace a přístupy potřebné k zajištění správné ergonomické pozice během pracovní doby. Má sloužit jako pomůcka zaměstnancům i jejich zaměstnavatelům, manažerům, pracovníkům BOZP, zkrátka všem, kteří si tento problém uvědomují a chtějí ho adekvátním způsobem řešit.
Cílem příručky je shrnutí požadavků nutných k identifikaci a hodnocení manipulace s břemeny při práci. Obsah příručky tvoří základní informace, hodnocení rizika a navrhovaná opatření.
Publikace seznamuje vedle specifických ergonomických témat také obecně s postavením člověka v pracovním procesu, s problematikou fyzické a psychické zátěže a s fyzickými a psychickými předpoklady člověka spojenými s prací a jejím charakterem.
Jednou z nejpropracovanějších a účinných intervenčních programů v prevenci bolestí zad je Škola zad (ŠZ) - Back School. Stručně řečeno, ŠZ poskytuje uživateli programu základní teoretické a praktické dovednosti pro snížení bolesti zad a jejich prevenci.
Publikace si klade za cíl stručnou, přehlednou a přijatelnou formou přiblížit ergonomické požadavky kladené na provozovatele zákoníkem práce. Proto je konstruována jako přehled možných cílů, na které jsou zaměřeny podnikatelovy aktivity, s uvedením nástinu korekčních zásad.
Držení těla/postoj je postavení, ve kterém se naše tělo nachází ve stoje, vsedě nebo vleže. Správné držení těla/správný postoj je takové nastavení pohybového aparátu, při kterém jsou naše vazy, šlachy, svaly a klouby v co nejmenším zatížení a napětí proti gravitaci.
Pravděpodobně, když při chůzi zakopneme a klopýtneme, možná se zamyslíme nad tím, co se vlastně stalo, proč k této situaci došlo, proč jsme ztratili rovnováhu, nebo nezvedli nohu dostatečně vysoko, abychom nezakopli. Obvykle ale nad něčím takovým vůbec nepřemýšlíme.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950