Zaměstnankyně si těžce poranila ruku v nákladním výtahu. Zaměstnavatel nezajistil bezpečnost na pracovišti tím, že připustil, aby výtah obsluhovaly neproškolené osoby.
Pracovník spadl z výšky poté, co došlo nečekaně ke zlomení čepu kladky stavebního plošinového výtahu a zřícení plošiny. Zjistily se vážné nedostatky v péči o BOZP ze strany zaměstnavatele.
Při zpětném hodnocení zavedení evropské normy EN 81-80, jejím zapracováním do českých technických norem v roce 2004 lze konstatovat, že trend zvyšování bezpečnostní úrovně výtahů cestou odstraňování rizik, se setkal s kladnou odezvou.
Stavby se podle druhu a potřeby vybavují výtahy určenými pro dopravu osob či osob a nákladů nebo výtahy určenými pouze pro dopravu nákladů. Z hlediska požární ochrany se objekty na základě příslušných projekčních norem vybavují i požárními a evakuačními výtahy.
Výtah je složité technické zařízení, jehož nároky na spolehlivost a bezpečnost jsou vzhledem k obecnému užívání velmi vysoké. Každý výtah proto musí být prověřován řadou speciálních postupů a musí odpovídat mnoha zákonným požadavkům.
Pouze málo výtahů určených pro dopravu osob a nákladů bylo dosud modernizováno tak, aby odpovídaly současným požadavkům na bezpečnost. Výsledkem je vysoké procento vzniku nebezpečné situace. Na příkladech jsou uvedeny důsledky podceňování stavu výtahů, zejména v bytových domech.
Výsledky analýzy bezpečnosti provozovaných výtahů provedené českou asociací výrobců výtahů v roce 2005. Analýza byla provedena v souvislosti s používanými předpisy, článek uvádí výběr nejzávažnějších poznatků.
Mezinárodní metodologie a zejména zhoršující se technický stav výtahů provozovaných v ČR jsou příčinou vypracování nových pravidel správné a uznávané praxe provozu výtahů. Tato pravidla jsou tvořena novou generací českých technických norem.
Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství
Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne