Jak často musí lešenáři chodit na školení lešenářů a musí mít ke každému školení zdravotní prohlídku? Pokud ano, vystavuje toto potvrzení smluvní lékař nebo praktický lékař jednotlivých lešenářů?
Problematikou lešení se zabývá nařízení vlády č. 362/2005 Sb. a jeho příloha stanoví další požadavky na způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci ve výškách a nad volnou hloubkou, a na bezpečný provoz a používání technických zařízení poskytovaných zaměstnancům pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou. V části XI. této přílohy je upraveno také školení, ale pouze rámcově, neboť se zde stanoví, že „Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům v dostatečném rozsahu školení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci ve výškách a nad volnou hloubkou, zejména pokud jde o práce ve výškách nad 1,5 m, kdy zaměstnanci nemohou pracovat z pevných a bezpečných pracovních podlah, kdy pracují na pohyblivých pracovních plošinách, na žebřících ve výšce nad 5 m a o používání osobních ochranných pracovních prostředků. Při montáži a demontáži lešení postupuje zaměstnavatel podle části VII. bodu 7 věty druhé.“
Nestanoví se zde tedy výslovně, jestli má být školení jednou za rok nebo jednou za dva roky. Podle § 103 odst. 3 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel určí obsah a četnost školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení. Vyžaduje-li to povaha rizika a jeho závažnost, musí být školení podle věty první pravidelně opakováno; v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, musí být školení provedeno bez zbytečného odkladu. Je tedy výhradně věcí zaměstnavatele, aby určil četnost školení lešenářů. Vzhledem k tomu, že se jedná o práci vysoce rizikovou, domnívám se, že roční interval školení je minimem.
Pokud se týká preventivní lékařské prohlídky, tak právní stav je zatím takový. Dosud platí směrnice PP-265-20.11.67 o posuzování zdravotní způsobilosti k práci ve znění směrnic ministerstva zdravotnictví ČSR č. 17/1970 Věstníku MZd ČSR, o změnách v posuzování zdravotní způsobilosti k práci ze dne 21. května 1970 a podle této směrnice jsou pracující ve výšce nad 10 m nad úrovní terénu na strmých stěnách, vysunutých lešeních, provazových žebřících, v zavěšených klecích a v závěsu na pásu zařazeni do § 14 mezi pracující, u nichž je vyžadována zvláštní zdravotní způsobilost a zde je stanoveno, že periodické prohlídky se vykonávají jednou za tři roky, u pracujících říční plavby jednou za dva roky, u členů důlní záchranné služby a protiplynových sborů a u požárníků z povolání jednou ročně; u pracujících mladších 21 let a starších 50 let jednou ročně. Mimořádné prohlídky se vykonávají v případech uvedených v § 13 odst. 4, jakož i před zkouškou z odborné způsobilosti.
Zatím platí tato směrnice, nicméně vzhledem k tomu, že od 1. 1. 2001 platí, že každý zaměstnavatel musí mít svého lékaře závodní preventivní péče, je věcí zaměstnavatele, jestli v rámci smlouvy s lékařem nasmlouvá prohlídky jednou za tři roky nebo jednou za rok. Podle mého názoru prohlídka jednou za tři roky je v případě tohoto rizika málo, ale to je můj názor. To je zase jen a jen odpovědnost zaměstnavatele. Jinak samozřejmě platí zásada, že prohlídku musí provádět Váš lékař závodní preventivní péče, protože on zná rizika, za kterých zaměstnanci pracují, praktický lékař zaměstnance nezná rizika spojená s prací na lešení, ten zná lešení možná jen z obrázku. Od 1. 1. 2009 by měl vstoupit v účinnost zákon o specifických zdravotních službách, který by měl udělat pořádek v pracovnělékařské péči, což bude vyžadovat i nový předpis ohledně prohlídek.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Malá záludnost...