Školení se zúčastnilo dvanáct stážistů zastávajících různé pracovní pozice (od dělníka až po manažery BOZP) z oblasti těžby uhlí, energetického průmyslu a především chemického průmyslu. Cílem projektu je navrhnout a prosadit účinnou strategii BOZP na základě zásad prevence a přímého zapojení pracovníků v oblasti řízení rizik a zlepšit znalosti a schopnosti manažerů BOZP.
Odborníci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě a jejího pracoviště Laboratoře výzkumu a managementu rizik na Fakultě bezpečnostního inženýrství (LabRisk) ve spolupráci s jinými institucemi vytvořili vzdělávací program, který byl zvláště zaměřen na chemické katastrofy v průmyslu a hornictví. Prostřednictvím seminářů, interaktivních workshopů, diskuzí i exkurzí přímo v podnicích si obě skupiny vzájemně předaly své zkušenosti s uplatňováním správné praxe v BOZP.
Během pobytu účastníci navštívili Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., Hornické muzeum, Integrované bezpečnostní centrum (centrum 112, kde se střetává policie, hasiči a rychlá záchranná služba) a další instituce. Seznámili se s legislativou vztahující se k BOZP v České republice a EU, s činností Státního úřadu inspekce práce a oblastních inspektorátů práce. Osvojili si znalosti ohledně právních systémů, strategií prevence, řízení rizik a havarijního plánování. Úspěšně zakončili školení a získali certifikát.
V České republice se přikládá velký význam analýze příčin závažných havárií a poučení se z nich. Společně s dalšími členskými státy EU na základě těchto událostí stanovují preventivní opatření.
Některé z těchto nešťastných událostí přispěly ke změnám právních předpisů BOZP (výbuch továrny na umělá hnojiva v Oppau v Německu v roce 1921, výbuch v ropné rafinérii ve Feyzinu ve Francii v roce 1966, výbuch chemičky v italském Sevesu v roce 1976, únik plynu v chemičce v indickém Bhópálu v roce 1984, na jehož následky zahynulo 8000 lidí atd.).
Mimořádná pozornost se v České republice věnuje vzdělávání a přípravě odborníků. Například Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava již téměř 160 let připravuje budoucí odborníky na těžbu uhlí, strojní zařízení, bezpečnostní inženýrství a požární ochranu.
Všichni účastníci se shodli na tom, že školení splnilo jejich očekávání co do obsahu i odborné úrovně přednášejících. Jsou přesvědčeni, že po návratu do své vlasti budou schopni aplikovat poznatky a nástroje získané v průběhu školení při své práci, které shrnuli v diskusi po skončení vzdělávacího programu takto:
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.