Postup odstraňování nebezpečných toxických a radiokativních látek, jejich identifikace, použití osobních ochranných pracovních pomůcek a preventivní opatření k ochraně obyvatelstva.
V dubnu a červnu letošního roku byly v ČR odhaleny dva sklady obsahující vysoce toxické látky a radioaktivní látky. První sklad byl objeven v obci Libčany u Hradce Králové, druhý pak ve Chvaleticích u Přelouče.
Na odstranění nebezpečných látek (odpadů) se aktivně podílely základní složky integrovaného záchranného systému (IZS), orgány státní správy i samosprávy, Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Státní ústav pro jadernou, chemickou a biologickou ochranu (SÚJCHBO) a Dekonta, a.s., která byla povolána k řešení dané situace jako ostatní složka IZS.
Látky nalezené ve skladech
V obou areálech bylo v průběhu dosud prováděných prací nalezeno velké množství různých chemických látek se širokým spektrem nebezpečných vlastností, z nichž s ohledem na potenciální havárii jsou významné tyto typy:
Riziko plynoucí z uskladněných chemikálií
Sklady chemikálií v Libčanech a Chvaleticích v sobě skrývají celou řadu rizik, z nichž jako nejzávažnější byla identifikována tato:
Základním problémem řešení takových situací je časová a finanční náročnost. Na lokalitách, kde se nacházejí tisíce druhů chemikálií, probíhají veškeré činnosti za přísných bezpečnostních podmínek. Činnosti na lokalitách sestávají zejména z:
Libčany
Dne 22. dubna 2006 byla v brzkých ranních hodinách havarijní služba firmy Dekonta, a.s., vyzvána OPIS HZS Královéhradeckého kraje k provedení identifikace nebezpečných látek, skladovaných v bývalém průmyslovém areálu v obci Libčany a k posouzení jejich potenciálního vlivu na životní prostředí a zdraví lidí. Zásahová skupina společnosti Dekonta se na místo dostavila téhož dne v 07.00 hodin. Při krátké operativní poradě za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje a zástupců Policie ČR, HZS Královéhradeckého kraje, České inspekce životního prostředí (ČIŽP), oblastního inspektorátu Hradec Králové a obce Libčany byl zvolen postup a hlavní cíle následných prací. Zjištěné výsledky byly dne 24. dubna 2006 předány formou předběžné zprávy a byly prezentovány na jednání bezpečnostní rady kraje, vedené hejtmanem Královéhradeckého kraje.
Na základě předložených podkladů hejtman kraje rozhodl o neprodleném přijetí opatření nezbytných k odvrácení bezprostředně hrozícího nebezpečí, došlo k vyhlášení stavu nebezpečí. V odpoledních hodinách dne 24. dubna 2006 byly zahájeny práce vedoucí k odstranění bezprostředního rizika ohrožení životů, zdraví a životního prostředí. Tyto práce byly ukončeny dne 4. května 2006. V rámci areálu Libčany byly odstraněny vysoce toxické a toxické látky identifikované v průběhu prací. Nebezpečné chemické látky a přípravky zjevně ohrožující okolí byly přetříděny, přebaleny a inventarizovány. Přesto nešlo vyloučit, že budou nalezeny další vysoce nebezpečné látky umístěné v dosud nepřístupné části objektu.
Do konce srpna bylo celkem odvezeno zhruba 85 t nebezpečných látek. V rámci prvotního posouzení nebezpečných látek skladovaných v bývalém průmyslovém areálu provedla firma Dekonta rovněž orientační průzkum kontaminace zemin a podzemní vody. Byla sledována kvalita vody v okolních studních a v monitorovacích vrtech. Kontaminace zemin byla ověřena na základě vzorků odebraných z kopaných a zarážených sond. U všech vzorků zemin a podzemní vody byl stanoven obsah těžkých kovů, chlorovaných uhlovodíků (ClU) a nepolárních extrahovatelných látek (NEL). Bylo zaznamenáno významné znečištění zemin tetrachlorethenem, chloroformem a ropnými látkami. Dále vzniklo podezření na kontaminaci podzemních vod v areálu rtutí.
Chvaletice
Dne 16. června 2006 v 16.00 hodin byla společnost DEKONTA informována o objevení nepovoleného skladu nebezpečných chemických látek a přípravků v širším areálu elektrárny Chvaletice a byla požádána o účast na jednání, které se konalo dne 19. června 2006 v 10.00 hodin přímo v lokalitě a na Městském úřadu v Přelouči. K objevení uvedeného skladu chemikálií došlo na základě informace o explozi neznámé látky v dotčeném areálu.
Areál sestávající ze tří skladových budov byl předběžně prohlédnut za účasti jednotky HZS Pardubického kraje - stanice Pardubice, Policie ČR, ČIŽP a specialistů společnosti Dekonta. Ihned během prohlídky byl konstatován výskyt vysoce nebezpečných chemikálií, ať už z pohledu akutní toxicity nebo výbušnosti, případně s dalšími nebezpečnými vlastnostmi.
Také ve Chvaleticích byly nalezeny tisíce různých druhů chemikálií, mezi nimiž byly identifikovány látky vysoce toxické, otravné, výbušné, oxidující a zdroje ionizujícího záření. Největší riziko představoval nález tlakových lahví s toxickými plyny. Celkový objem nalezených chemikálií byl odhadován na desítky tun.
V první fázi sanace areálu proběhlo zabezpečení a likvidace tlakových lahví s obsahem fosgenu a dalších toxických plynů za asistence HZS ČR a SÚJCHBO. Celkem bylo z lokality za přísných bezpečnostních opatření odvezeno více než 90 kusů tlakových lahví. Součástí prací byl také vrtný průzkum zaměřený na identifikaci kontaminace zemin v areálu.
Z hlediska preventivních opatření k ochraně obyvatelstva byla činnost HZS ČR zaměřena především na varování, evakuaci a improvizovanou ochranu. K tomu byla přijata opatření s cílem zajistit:
Kromě úkolů, které byly popsány výše, se zástupci HZS ČR účastnili zasedání pracovních skupin a jednání bezpečnostních rad krajů, v případě řešení situace ve "Chvaleticích" pracovali rovněž v koordinační skupině pro řízení likvidace skladu. Do prací byl zapojen také Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, který zajišťoval např. měření obsahu kyanidů v odpadních nádržích a v okolní zemině, proběhly zkoušky na přítomnost těžkých kovů a v případě "Chvaletic" byl proveden i monitoring radioaktivních látek.
Stupeň | Popis | Stanovené osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) a další opatření | Složka |
---|---|---|---|
1. | základní stupeň ochrany (manipulace s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky a nebezpečnými odpady, jejich inventarizace, třídění, přebalování, označování) | lehký protichemický oblek typu Tyvec, filtrační dýchací přístroj, protichemické rukavice a holínky | Dekonta |
2. | zvýšený stupeň ochrany (manipulace s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky, v minulosti používanými jako BCHL, látkami na vzduchu a s vodou prudce až spontánně reagujícími, s neznámými látkami, tlakovými lahvemi, zbytky technologie apod.) při zohlednění stavu jejich obalů. | přetlakový protichemický oděv typu OPCH 90, izolační dýchací přístroj | Dekonta, AČR, SÚJCHBO, HZS ČR |
3. | výbušniny, radioaktivní látky (nález munice, výbušnin, radioaktivních materiálů) | opuštění pracoviště, okamžité informování PČR nebo SÚJB | info dle povahy PČR, AČR, SÚJB, HZS ČR |
4. | havárie | urychlená evakuace | HZS ČR |
ZDROJ:
Kanta, Jakub - Sedláková, Libuše. Sanace skladů chemických látek v obcích Libčany a Chvaletice. In 112 [online]. Praha : MVČR, 2007 [cit. 01-02-2007]. Dostupný z WWW: <http://www.mvcr.cz/casopisy/112/2006/prosinec/kanta_sedl.html>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.