S účinností od 1. 11. 2017 se měnil zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů, a v nejbližší době očekáváme novelu vyhlášky č. 79/2013 Sb. Tématu se věnoval Kulatý stůl k pracovnělékařským službám, který pořádala redakce BOZPprofi 20. 11. 2017 v hotelu Grandior v Praze.
Moderoval Robert Křepinský z Rady vlády pro BOZP a vystoupili zde odborníci, kteří se podívali na tuto problematiku z několika pohledů - MUDr. Jana Šalandová z České preventivní s. r. o. z pohledu poskytovatele pracovnělékařských služeb, MUDr. Ivana Kučera, Ph.D. z Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje z pohledu státního zdravotního dozoru, MUDr. Anežka Sixtová seznámila s novou úpravou pracovnělékařských služeb a nechyběl ani pohled ze soudní praxe prostřednictvím advokáta a soudního znalce JUDr. Martina Mikysky. Zapeklité dotazy v diskuzi pomáhaly řešit také MUDr. Dana Kuklová ze Státního zdravotního ústavu a JUDr. Zdena Krýsová z Ministerstva zdravotnictví.
O změně právní úpravy jsme již informovali, proto si jen připomeňme v bodech hlavní změny:
Došlo ke změnám i v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, kde se prodloužila platnost lékařského posudku k zotavovacím akcím pro děti na 2 roky nebo se doplnil správní delikt - neumožnění vstupu bývalému zaměstnanci a příslušným orgánům ověřujícím podmínky vzniku nemoci z povolání. A v zákoníku práce, kde se upravil § 32 o vstupní lékařské prohlídce a § 94 o práci v noci.
Některé důležité body a odpovědi na dotazy, které zazněly v diskuzi
Dotaz: Soustružník je omezen tak, že díky zranění nemůže měsíc stát u soustruhu. Je tedy způsobilý s podmínkou? Měla by být časově omezená? Zdravotně způsobilý nelze napsat a dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost také ne, protože nebude nezpůsobilý 180 dnů.
Odpověď: Zřejmě pochybil lékař, měl ho uznat dočasně práce neschopným. Pokud je zdravotní stav stabilizovaný, tak posudek omezit časově. Když člověk odmítne pracovní neschopnost, nezbyde nic jiného, než vydat lékařský posudek s podmínkou, byť jsme za hranou zákona. Určitě vydat posudek s omezenou platností.
Dotaz: Má mít tzv. řidič - referent samostatný posudek na řidiče - referenta, nebo jen na povolání (např. obchodního zástupce)?
Odpověď: K jednomu pracovněprávnímu vztahu 1 posudek. Zaměstnavatel má uvést do žádosti o prohlídku všechny rizikové faktory, včetně řízení vozidla.
Dotaz: Zaměstnanec vykonává v rámci své činnosti operátora několik dalších činností (např. řízení vysokozdvižných vozíků, tahačů). Zaměstnavatel si písemně stanovil podmínku, že jakmile posuzovaná osoba nebude moci vykonávat jednu činnost z tohoto množství, musí být uznána nezpůsobilou, nebo na základě periodické prohlídky, že pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost. Některým bylo umožněno pracovat s podmínkou, s některými byl rozvázán pracovní poměr. Zaměstnanci s tím nesouhlasí, považují to za diskriminační.
Odpověď: Zaměstnavatel je ten, kdo stanoví podmínky. Popíše-li práci a nevyjádří, že nějaká činnost může být občasná, tak se to vnímá tak, že činnosti jsou povinnou součástí. Když napíše, že občas vykonává určitou činnost, tak občasnost můžeme vyloučit, ale jestliže tam faktory takto vyjádří, zaměstnanec nemůže jít do rozporu. Žádost zaměstnavatel předkládá proto, aby lékař měl právní jistotu podle čeho posuzovat, zaměstnavatel a zaměstnanec si musí nesoulad vyřešit sami.
Z pléna: Proto má lékař chodit na pracoviště, aby znal konkrétní podmínky.
Dotaz: Jak řešit, když zaměstnanec odmítne výstupní prohlídku?
Odpověď: Nemáme žádný právní nástroj, jak zaměstnance donutit. A navíc, výstupní prohlídky se provádí na žádost zaměstnance, zaměstnavatel není povinen zaměstnance vyslat.
Dotaz: Kam umístit možnost vzdát se práva na odvolání? A jde se vzdát dopředu - ve smlouvě?
Odpověď: Ve smlouvě ne. Nově zákon o specifických zdravotních službách říká, že musí být doplněno do poučení. V § 46 odst. 1 zákona jsou uvedeny podrobnosti.
Dotaz: Zaměstnavatel dostal posudek od lékaře, že dotyčná dlouhodobě pozbyla zdravotní způsobilost. Soud výpověď zneplatnil, ne kvůli důvodu, ale z titulu formálních chyb v posudku. Je zaměstnavatel povinen kontrolovat, že posudek od lékaře splňuje náležitosti dané právním řádem?
Odpověď: Zaměstnavatel je jedním z jeho odběratelů. Přirovnám to k faktuře, proplatíte ji, když nemá správné náležitosti? Náležitosti jsou popsány právním předpisem. Zaměstnavatel si to musí zkontrolovat.
Dotaz: Máme 3 poskytovatele PLS. Jeden píše termín prohlídek podle vyhlášky, další říká, že nemá povinnost to psát. Má pravdu?
Odpověď: Nemá povinnost, zaměstnavatel má termíny sledovat podle právní úpravy.
Dotaz: Lékaři stanovují lhůty prohlídek pro práce v noci 2 roky. Novela vyhlášky č. 79/2013 Sb. ale ještě není platná.
Odpověď: Nějaké posudky platí a zatím se postupuje podle nich. Až potom budou nové lhůty. Prohlídky provedené po účinnosti novely zákona 1. listopadu budou podle § 11 odst. 3 vyhlášky č. 79/2013 Sb., tzn. 4 a 2 roky po 50. roce věku, po nabytí účinnosti novely vyhlášky 2 roky. (Poznámka: Noční práce je podle zákoníku práce mezi 22 a 6 hod. ranní a zaměstnanci pracující v noci jsou ti, kteří pracují 3 hod v noci. A na ty se prohlídky pro práci v noci vztahují.)
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Výstupní prohlídka