Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
Pracuji jako strojní zámečník a od 13. 10. 2016 jsem byl na neschopence, měl jsem velké bolesti v pravém rameni. Kvůli nelepšení zdravotnímu stavu jsem byl 17. 12. 2016 vyšetřen na magnetické rezonanci, kdy mi byla zjištěna trhlina a poškození chrupavky. 23. 1. 2017 jsem byl operován. Prošetřovala se nemoc z povolání, mezitím mi skončila 24. 10. 2017 pracovní neschopnost i s podpůrčí dobou. 25. 10. 2017 jsem šel tedy do práce, kde mě hned poslali na prohlídku k lékaři pracovnělékařských služeb, kde jsem byl shledán zdravotně nezpůsobilý pro obecné onemocnění. Okamžitě ten den jsem dostal dvouměsíční výpověď podle § 52 písm. e) zákoníku práce ze zdravotních důvodů. Zaměstnavatel mě neměl kam přeřadit. Do uplynutí výpovědní doby 31. 12. 2017 mi vypláceli průměrnou mzdu. Ihned po výpovědi jsem podal návrh na přezkoumání lékařského posudku a oznámení, že trvám na dalším zaměstnávání. Bohužel jsem nedostal žádnou odpověď. I přesto, že jsem od 25. 10. 2017 nepracoval, se stejně můj zdravotní stav nezlepšil. Takže jsem od 27. 12. 2017 znova v pracovní neschopnosti. Momentálně chodím znovu na rehabilitace. 31. 1. 2018 mi přišlo vyjádření o uznání nemoci z povolání. Datum zjištění nemoci z povolání je 22. 1. 2017, tj. den před operací, i když jsem byl práce neschopný od 13. 10. 2016. Chtěl bych poprosit o radu, co dál a na co mám vůbec nárok.
Pro vás je rozhodující datum uznání nemoci z povolání 22. 1. 2017. Od toho data se stanoví Váš nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a zákoníku práce (ZP). Jak vyplývá z Vašeho dotazu, práce neschopným jste byl do 24. 10. 2017. Tuto dobu Vám odškodní zaměstnavatel (resp. za zaměstnavatele příslušná pojišťovna – buď Kooperativa, nebo Česká pojišťovna) formou náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a ZP. Období, kdy jste byl práce neschopen před uznáním nemoci z povolání – tedy od 13. 10. 2016 do 22. 1. 2017 Vám samozřejmě zohledněno nemůže být.
Problém je trochu ohledně rozvázání Vašeho pracovního poměru. Z Vašeho dotazu vyplývá, že výpovědní doba trvala do 31. 12. 2017 a Vy jste od 27. 12. 2017 v pracovní neschopnosti. Nevyplývá však z Vašeho dotazu, jestli jste podal žalobu k soudu na neplatnost výpovědi. Výpovědní důvod [§ 52 písm. e) ZP] asi dost dobře rozporovat nemůžete. Obecně platí, že platí to, co bylo zjištěno a známo v okamžiku, kdy zaměstnavatel dává výpověď. Tehdy – a to vyplývá i z Vašeho dotazu – lékař pracovnělékařské péče vydal posudek o Vaší zdravotní nezpůsobilosti konat dosavadní práci a nebylo ještě známo, že jde o nemoc z povolání, takže Vám dal zaměstnavatel výpověď z tzv. obecných zdravotních příčin, bez nároku na odstupné. To ani jinak udělat nemohl. To je ovšem můj názor. Pokud jste podal žalobu k soudu o neplatnost výpovědi, pak rozhodne soud.
Domnívám se však, že Váš pracovní poměr ještě neskončil a že se zde musí aplikovat zásada obsažená v § 53 odst. 2 ZP, podle které platí „Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.“ Zatím jste práce neschopný, takže výpovědní doba neběží a doběhne až po skončení Vaší pracovní neschopnosti.
Z Vašeho dotazu také vyplývá, že i tato druhá pracovní neschopnost od 27. 12. 2017 je v přímé příčinné souvislosti s nemocí z povolání, takže i za tuto dobu budete pobírat náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Lékaři Vám pak zajisté vypíší i posudek bodového ohodnocení bolestného a ztížení společenského uplatnění, který Vám bude také zaměstnavatelem proplacen. Po skončení pracovní neschopnosti (až lékaři stanoví, že můžete nějakou práci vykonávat a doporučí Vám jakou) Vám asi bude příslušet náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti neboli renta podle § 271b ZP. V každém případě je třeba se spojit se zaměstnavatelem (on také hlášenku nemoci z povolání obdržel, takže o Vaší nemoci z povolání ví) a dohodnout se s ním na odškodnění.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Inspirace pro správnou odpověď
nesprávná inspirace
Co je v judikátu skutečně napsáno
Co je třeba si skutečně přečíst