Problémy s odškodněním pracovního úrazu - nepřišly peníze

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Dne 1.9.2010 se mi stal pracovní úraz. Přirazil jsem si elektrickým vozíkem nohu a měl jsem zlámané zánártní kůstky. Byl jsem odvezen k lékaři, kde mi byla dána na nohu sádra. Zaměstnavatel uznal pracovní úraz, ale do dnešního dne jsem nedostal žádné odškodnění. Už jsem zpět v pracovním poměru, ale zatím jsem nedostal peníze za listopad. V pracovní neschopnosti jsem byl od 1.9.2010 do 30.11.2010, nemocenská mi byla vyplacena pouze za září a říjen. Nikdo se mnou nechce komunikovat. Můžete mi prosím sdělit, v jaké výši a za jak dlouho mi dají odškodnění za ušlý zisk, bolestné atd?

Tady myslím, že nejde o zlou vůli ze strany zaměstnavatele, ale o špatný postup některých institucí. Nemocenskou, jak známo, v r. 2010 od 15. dne pracovní neschopnosti vyplácí a o dávkách rozhodují okresní správy sociálního zabezpečení. Ošetřující lékař Vám ale měl vystavit každý měsíc tzv. lístek na dávky, tedy potvrzení, že pracovní neschopnost trvá a že uplatňujete nárok na dávky.  Doporučuji proto, abyste se obrátil na Vaši místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a dotázal se, zda jim vůbec Vaše pracovní neschopenka došla a proč Vám dávky nevyplatili. Takto to vypadá, že Vám zaměstnavatel zaplatil náhradu mzdy za dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti podle § 192 zákoníku práce a doklady o nároku na dávky nemocenského se někde zatoulaly.

Pokud se týká náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, tak tu bude zaměstnavatel uplatňovat na Kooperativě nebo na České pojišťovně (podle toho, u které je pojištění podle § 205d zákona č. 65/1965 Sb. pro případ své odpovědnosti za škodu z titulu pracovní neschopnosti) a to se v praxi dělá tak, že zaměstnavatel pojišťovně zašle všechny podklady až po skončení pracovní neschopnosti. K tomu byste mu také měl předložit potvrzení okresní správy sociálního zabezpečení, v jaké výši Vám byly vyplaceny dávky nemocenského. A vyřízení u pojišťovny pak dva či tři měsíce trvá. Ale i tam se můžete dotázat, jestli jim zaměstnavatel zaslal podklady k Vaší škodné události. Kooperativa pracovní úrazy vyřizuje na jednom pracovišti v Ostravě a mají tam infolinku 841 105 105.

Pokud byste zjistil, že tam zaměstnavatel podklady nezaslal, tak doporučuji zaměstnavatele písemně vyzvat k odškodnění Vašeho úrazu. Jinak ještě po ustálení zdravotního stavu požádejte lékaře o vystavení posudku náhrady bolesti podle vyhlášky č. 440/2001 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Pokud Vám lékař bude vystavovat posudek ztížení, tak to se vystavuje po ustálení zdravotního stavu zpravidla po roce. Jinak můžete zaměstnavateli prokázat ještě zvýšené náklady spojené s léčením, např. poplatky u lékaře, rehabilitace, léky a on Vám to též přes Kooperativu proplatí.

Autor článku: 

Komentáře

Trocha z praxe

25.01.2011 - 08:41 Petr Sláma
1) Z příspěvku není jasné zda zraněny předal zaměstnavateli formulář výpočtu bolestného. Vyplňuje ošetřující lékař a zaměstnavatel nemá právo ho po něm požadovat. K tomu je oprávněn pouze zraněný. Tento formulář se předává zpravidla zraněnému společně se záznamem o pracovním úrazu. Tento formulář se vyplňuje a odevzdává ihned po skončení pracovní neschopnosti. 2) Výpočet ztráty na výdělku provádí obyčeně mzdová účtárna. Je li PN delší než 14 dnů, předává ho následně příslušní OSSZ (v Brně tento výpočet trvá zhruba 30 dnů, Praha měla ještě zhruba ještě před rokem dost času). 3) Zraněný má nárok na proplacení další výdajů (cestovné, léky aj.), které mu vznikly v přímé souvislosti s pracovním úrazem. Ty musí být také potvrzeny na příslušném formuláři ošetřujícím lékařem. 4) Zaměstnavatel buď vyplatí odškodnění v nejbližším výplatním termínu a následně refunduje částku u příslušné pojišťovny nebo se dohodne se zaměstnancem a požádá pojišťovnu o přímé plnění. Kooperativa dle mých zkušeností odškodňuje od 14 dní až do 1 měsíce. Takže jak dlouho ? Odevzdání bolestného po skončení PN - O dnů MÚ + OSSZ - 30 dnů Administrativní zpracování odškodnění - 5 dnů (rezerva) Odškodnění pojišťovna - 30 dnů (u nekoplikovaných případů) CELKEM cca 65 (platné pro JmK) Tohle je výpočet z praxe v Jihomoravském kraji. Položka výpočet ušlého výdělku se muže samozdřejmě lišit dle situace na jednotlivých OSSZ. Mimochodem uvedená norma zákon 65/1965 Sb. Zákoník práce již neplatí. V platnosti je zákon 262/2006 Sb. (Mimochodem stává se nám to všem, já sám často používám automaticky pojem evidovaný a registrovaný úraz a bývalý zákoník práce platil velice dlouho, tak to číslo máme stále podd kůží)

§205 d) 65/1965

25.01.2011 - 10:41 Jaroslav Vagenknecht
Paní doktorka netvrdí, že by platil zákon 65/1965, pouze odkazuje přesně podle §365 z. 262/2006 Sb. na to, že zákonné pojištění odpovědnosti se řídí §205d starého ZP a vyhláškou 125/1993 Sb. Nikde jinde totiž na stávající platnou praxi tj. odškodňuje jen Kooperativa nebo Česká pojišťovna, a jim povinné platby pojistného, totiž nenajdete. Pojištění je ze zákona a tazatel může lehce zjistit na kterou pojišťovnu se obrátit, pokud mu to nesdělil zaměstnavatel.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail