Jak se přirozenou cestou ubránit jarní únavě, doprovázené pocity fyzického i psychického vyčerpání.
Známých příčin jarní únavy je několik, v naprosté většině případů se jedná o kombinací více faktorů. Jednou z hlavních příčin je nashromáždění a usazení toxických látek v těle, způsobené například omezením fyzické aktivity během zimy, snížením příjmu tekutin, špatnými stravovacími návyky a celkovým zpomalením metabolismu.
Toxiny zatížený organismus následně projevuje známky únavy a snížené obranyschopnosti. Dalším faktorem může být nevyvážená strava s nižším obsahem vitaminů, stopových prvků a dalších důležitých látek, nezbytných pro správné metabolické procesy v těle a zdraví vnitřních orgánů.
Proč jsme unavení?
K vyčerpání organismu také přispívají např. období chřipkových epidemií, zachvacujících populaci právě v pozdních zimních měsících, či nemoci z nachlazení, kdy tělo vydává více energie na boj s útočícími mikroorganismy. Několikaměsíční nedostatek slunečního záření a pohybu na čerstvém vzduchu, upravení biorytmu člověka v závislosti na zkrácení dne a prodloužení noci má též nemalý podíl na jarní únavě.
Jarní únava se neprojevuje pouze na fyzické úrovni, kdy je tělo nezvykle unavené a pociťujeme zvýšenou potřebu spánku, rychle se vyčerpáme při fyzické zátěži a pomaleji se regenerujeme. Mnoho jedinců zaznamenává i únavu psychickou, pocity sklíčenosti, bolesti hlavy, roztěkanost a nervozitu, zvýšenou frekvenci či hloubku depresivních stavů, nechuť i do zcela běžných činností a další.
Jak bojovat proti jarní únavě?
Komplexní programy založené na kombinaci čistících kúr, biologicky bohaté stravě, dostatečné fyzické aktivitě a pobytu v přírodě se ukazují jako nejúčinnější a pro tělo nejpřirozenější způsob, jak celkově zlepšit fyzickou kondici, zbavit tělo zatěžujících látek, posílit imunitu organismu a zároveň obnovit psychickou stabilitu.
Jedním z ověřených prostředků pro detoxikaci organismu nebo-li tzv. čištění krve jsou bylinné čaje. Tradiční lidové léčitelství nabízí celou řadu receptů, postavených na bylinách s močopudným, čistícím a tonizujícím účinkem. Těmi nejznámějšími jsou např. kopřiva dvoudomá, pampeliška (smetanka) lékařská, máta peprná, fenykl obecný, kontryhel obecný, sedmikráska obecná, lípa srdčitá, meduňka lékařská, řebříček obecný, květ černého bezu, list břízy, květ ibišku, zelený čaj, maté a další.
Čistící bylinné čaje bychom pro zajištění dostatečného efektu měli užívat několikrát denně po šálcích (doporučená dávka je běžně 0,5-1l během jednoho dne), celou kúru pak aplikovat po dobu nejméně 2-3 týdnů. V případě potřeby můžeme po 2 týdnech vysazení celý proces opakovat. Na našem trhu najdeme velký výběr předem namíchaných bylinných směsí, pokud máme vlastní zásoby bylin, můžeme si připravit směs podle ověřených receptur.
Ač jsou ve většině případů byliny velmi šetrným prostředkem s minimem nežádoucích účinků na lidský organismus, je třeba dbát na předepsané způsoby užití, případné kontraindikace a dobu užívání.
Strava bohatá na vitaminy, minerály a vlákninu
Přestože dnes již není problém zajistit si dostatečný příjem vitaminů a stopových prvků stravou během celé zimy, mnoho z nás konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny v zimních měsících opomíjí a dává přednost energeticky bohatší, avšak nezřídka na tyto důležité látky chudší stravě. Všeobecně se zvyšuje příjem masa, pečiva, konzervovaných a tepelně upravených potravin.
Vyvážená strava bohatá na vitaminy, stopové prvky a vlákninu dokáže v prevenci jarní únavy někdy doslova zázraky. Tělu zajišťuje dostatek nezbytných látek pro správnou funkci orgánů, čímž posiluje jeho obranyschopnost.
Při očistě omezte konzumaci masa
Zvýšeným příjmem vlákniny zároveň pomůžeme pročištění střev, které jsou často právě po zimním období nadmíru zatížené usazenými toxiny. Lidovým léčitelstvím často propagované potraviny pro upevnění zdraví a posílení kondice organismu prokázaly své výrazné pozitivní účinky a jsou součástí doporučované stravy i ze strany klasické medicíny a moderní dietologie. Svou biologickou hodnotou často předčí tzv. doplňky výživy ve formě chemicky syntetizovaných preparátů.
Mezi takové potraviny se řadí např. cibule, česnek, kořenová zelenina, zelí, listová zelenina, citrusové plody, jablka, hrušky, ananas, ořechy a semena, obiloviny, sója, pohanka, ryby a kysané mléčné výrobky. Zároveň je vhodné během očistné kúry omezit konzumaci masa, především červeného, snížit příjem alkoholu a potravin bohatých na tuky a cukry.
Pitný režim
Dospělý člověk by měl během dne přijmout minimálně 2,5-3l tekutin. V době, kdy se snažíme o cílené vyplavení toxických látek z těla a celkovou očistu organismu, bychom toto množství měli ještě zvýšit. Nejvhodnější je pití čisté neperlivé vody, bylinných čajů a čerstvých ovocných šťáv.
Minerální vody nám pomohou s doplněním důležitých stopových prvků, je ovšem třeba dbát na dodržování denních limitů příjmu minerálních látek, aby nedošlo k jejich nadměrnému ukládání v organismu.
Dostatek pohybu a slunečního záření
Po zimním období, často doprovázeném snížením fyzické námahy a omezením pohybu na čerstvém vzduchu, je vhodné postupně navyšovat tělesné aktivity. Pravidelné procházky či lehké sporty tělo nenásilně posilují, napomáhají okysličení svalových tkání a mozku a tím celkově zlepšují fyzickou i psychickou kondici.
Zdánlivě triviální vystavování se slunečním paprskům dokáže významně přispět k obnově naší energie. Zejména citliví jedinci, kteří trpí snížením psychické kondice důsledkem nedostatku slunečního záření, zaznamenávají výrazné zlepšení nálady a ústup depresivních stavů již po několika hodinách strávených v přírodě za slunečného počasí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.