Riziko onemocnění a pracovních úrazů prudce stoupá u osob v době, kdy pracují přesčas. Studie provedená v USA dává Evropě jasný signál dodržovat maximální počet pracovních hodin v rámci jednoho týdne, stanovený směrnicí EU.
Z nedávno uveřejněné studie amerických odborníků působících v oblasti bezpečnosti při práci, o níž informoval pramen BBC Online, vyplývá, že riziko pracovních úrazů u lidí prudce stoupá s počtem přesčasů, které tito lidé v zaměstnání vykonávají. Skupina výzkumníka Allarda Dembeho zjistila, že toto riziko je u osob v době, kdy pracují v přesčasech, o 61 % vyšší než v době jejich normální pracovní doby.
Příčinou je samozřejmě únava a vyčerpání organismu, byť krátkodobé, ale také stres, jemuž jsou lidé v práci vystaveni, a který působí na lidi tíživěji v přesčasových hodinách než během běžné pracovní doby. Studie tvrdí, že člověk, který pracuje déle než 12 hodin denně, je vystaven o 23 % vyššímu riziku onemocnění nebo utrpění úrazu než člověk pracující denně po kratší dobu. Studie vyšla z analýzy a zpracování dat zjištěných z vyšetření více než 110 tisíc osob v letech 1987 až 2000.
V rámci zkoumaného vzorku osob bylo zjištěno, že utrpěly 5 139 úrazů při práci anebo že onemocněly nemocemi, jež přímo souvisely s jejich prací (ne tedy např. onemocněními souvisejícími s případnou chřipkovou epidemií apod.). Šlo tu svalová poranění, popáleniny při práci (např. při svařování anebo řezání materiálu), ale také o neuropsychické potíže vyúsťující ve stres. A více než polovina těchto případů připadla na ty osoby, které ve svých zaměstnáních po delší dobu vykonávaly přesčasovou práci.
I když studie se týkala lidí pracujících v továrnách v USA, je zřejmé, že kdyby se prováděla v Evropě, nedopadla by v zásadě lépe, byť pracovní tempo na starém kontinentě obecně není tak vysoké jako v Americe.
Lze proto přivítat regulativ obsažený ve směrnici EU o pracovní době, který požaduje, aby byl dodržován maximální počet pracovních hodin v rámci jednoho týdne 48 hodin. Dnes je ovšem situace, podle BBC line, taková, že ve Velké Británii 14 procent zaměstnaných osob (tj. 3,6 milionů lidí) pracuje déle než 48 hodin týdně. A podle údajů Hornorakouské pracovní komory shromážděných na základě ankety 18 procent zaměstnavatelů pracuje déle než 45 hodin týdně, a 17 % pracuje 40 až 45 hodin týdně.
ZDROJ:
Kdo pracuje příliš dlouho, žije nebezpečněji. Technik, č. 12, 2005, s. 41.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.