Jak se pohlíží na pracovní úraz zaměstnance při jízdě dopravním prostředkem v osobním vlastnictví (auto, kolo) v případě, že zaměstnanec sice jedná ve prospěch zaměstnavatele (jízda na údržbu, pracovní schůzku), ale zároveň bez jeho vědomí. Byl by rozdíl v případě, že se tak děje s vědomím zaměstnavatele (např. ostatní spoluzaměstnanci potvrdí, že se jedná o pravidlo)?
Obecně platí, pokud zaměstnavatel vysílá zaměstnance na pracovní cestu, tak podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování, určí předem písemně zaměstnavatel – viz § 153 zákoníku práce (ZP). Za zaměstnavatele samozřejmě v těchto případech jedná příslušný vedoucí zaměstnanec. Proto samozřejmě vedoucí, když posílá zaměstnance na pracovní schůzku nebo aby někde provedl nějakou údržbu, tak asi ví, jestli půjde pěšky nebo jak se tam bude dopravovat. Jsou regiony, kde zaměstnanci běžně jezdí i do práce na kolech, takže ani kolo bych nevylučovala. Pokud ale používá zaměstnanec vlastní automobil, tak by to měl zaměstnavatel vědět, to je důležité i pro proplácení cestovních náhrad. Zaměstnavatel by si měl ověřit, jestli je auto pojištěné apod.
Z těch všech důvodů dovozuji, že zaměstnavatel nemůže říci, že nevěděl, jak se bude zaměstnanec na pracovní cestě dopravovat. To by pak byla odpovědnost vedoucího, který dotyčného zaměstnance vyslal na pracovní cestu. Podle § 101 ZP je péče o BOZP uložená zaměstnavateli nedílnou součástí plnění pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Svého času se považovalo za
Odborně správná odpověď.