Pracujeme jako dispečerky u záchranné služby. Nesmíme opustit pracoviště, přitom je nám při 12hodinové směně strhávána 1 hodina. K porušování zákona dochází od 1.1.2001, kdy byl novelizován zákoník práce. Je možné zpětně se domoci - i soudní cestou - zaplacení těchto přestávek na jídlo a oddech, které nám zaměstnavatel neoprávněně strhával a strhává z pracovní doby? Jakou máme šanci u soudu?
V druhé větě § 89 odst. 1 zákoníku práce je uvedeno: "Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba pro oddech a jídlo." Přiměřená doba pro oddech a jídlo se započítává do pracovní doby a zaměstnanci po tuto dobu náleží mzda.
Tato právní úprava platila i před novelou zákoníku práce, tj. i před 1.1.2001. Při stanovení, kterým zaměstnancům nebudou poskytovány přestávky v práci, ale přiměřená doba pro oddech a jídlo, musí zaměstnavatel v případě kontroly být schopen prokázat, že se jedná o práce, které nemohou být přerušeny, že nelze zajistit jejich vystřídání.
Zaměstnavatel tedy ve vašem případě porušuje zákoník práce, protože máte nárok na zaplacení celé 12hodinové směny. Protože se jedná o peněžitý nárok, existuje zde tříletá promlčecí lhůta. Výše uvedené nároky tedy můžete uplatnit tři roky zpětně. V této lhůtě je nutné nárok uplatnit u soudu. Není pravdivé tvrzení, že tato lhůta je zachována, pokud během ní zaměstnanec svůj nárok uplatní u zaměstnavatele. Naděje na úspěch v případě soudního sporu je vysoká. Nejprve je ale třeba se pokusit vyřešit tento spor mimosoudně, tj. jednat se zaměstnavatelem, popřípadě jeho zřizovatelem.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Souhlas