Přiměřená doba na oddech

Dotaz byl publikován v týdeníku Sondy, číslo 37

Pracujeme jako dispečerky u záchranné služby. Nesmíme opustit pracoviště, přitom je nám při 12hodinové směně strhávána 1 hodina. K porušování zákona dochází od 1.1.2001, kdy byl novelizován zákoník práce. Je možné zpětně se domoci - i soudní cestou - zaplacení těchto přestávek na jídlo a oddech, které nám zaměstnavatel neoprávněně strhával a strhává z pracovní doby? Jakou máme šanci u soudu?

V druhé větě § 89 odst. 1 zákoníku práce je uvedeno: "Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba pro oddech a jídlo." Přiměřená doba pro oddech a jídlo se započítává do pracovní doby a zaměstnanci po tuto dobu náleží mzda.

Tato právní úprava platila i před novelou zákoníku práce, tj. i před 1.1.2001. Při stanovení, kterým zaměstnancům nebudou poskytovány přestávky v práci, ale přiměřená doba pro oddech a jídlo, musí zaměstnavatel v případě kontroly být schopen prokázat, že se jedná o práce, které nemohou být přerušeny, že nelze zajistit jejich vystřídání.

Zaměstnavatel tedy ve vašem případě porušuje zákoník práce, protože máte nárok na zaplacení celé 12hodinové směny. Protože se jedná o peněžitý nárok, existuje zde tříletá promlčecí lhůta. Výše uvedené nároky tedy můžete uplatnit tři roky zpětně. V této lhůtě je nutné nárok uplatnit u soudu. Není pravdivé tvrzení, že tato lhůta je zachována, pokud během ní zaměstnanec svůj nárok uplatní u zaměstnavatele. Naděje na úspěch v případě soudního sporu je vysoká. Nejprve je ale třeba se pokusit vyřešit tento spor mimosoudně, tj. jednat se zaměstnavatelem, popřípadě jeho zřizovatelem.

Komentáře

Souhlas

24.10.2006 - 13:30
Plně souhlasím. Obdobně jsou řešena veškeré práce nepřetržitého charakteru v dopravě (veškeré oblasti v gesci MDČR), zejména dispečeři, někteří provozní zaměstnanci a servisní služby.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail