Mám dotaz ohledně počtu přesčasových hodin. Týká se max. limit 416 hod. i pracovišť zařazených do kategorie rizikových? Nebo je na takto zařazených pracovištích povoleno pouze 150 hod.? V zákoníku práce toto upraveno není.
Odpověď je jednoduchá, ani 412 hodin ani 150 hodin. Jak vyplývá z výslovného ustanovení § 93 zákoníku práce - práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin v jednotlivém týdnu. Ustanovení § 93 zákoníku práce je transposiční ustanovení, tedy převzaté ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/88/ES o některých aspektech úpravy pracovní doby. Limit 8 hodin týdně a 150 hodin je maximální možný limit práce přesčas, kterou může zaměstnanci zaměstnavatel v jednotlivém týdnu a v kalendářním roce nařídit. To znamená, pokud zaměstnavatel potřebuje, aby zaměstnanec přišel např. v sobotu a neděli do práce (naléhavá oprava apod.) a jednalo by se o 16 hodin práce přesčas, tak už to sám zaměstnanci nařídit nemůže, musí se s ním dohodnout. Zaměstnanci může pouze nařídit, aby přišel v sobotu do práce na 8 hodin. Veškerá další práce přesčas může být konaná pouze na základě dohody zaměstnavatele a zaměstnance. Limit 416 hodin byl jednou (když se v roce 2000 poprvé ustanovení o pracovní době formulovalo v souladu s právem ES) uveden v důvodové zprávě a pak ho různé výklady a nakonec i praxe převzala jako dogma, jako maximální limit práce přesčas v kalendářním roce.
Platí zásada, že zaměstnanec nesmí v kalendářním týdnu odpracovat v průměru více jak 8 hodin práce přesčas a dost, jiný limit již není. Zaměstnanec, který v kalendářním roce nebude práce neschopen a pouze vyčerpá 4 týdny dovolené, tak ten může odpracovat 384 hodin (tj. 48 týdnů po 8 hodinách) práce přesčas. Zaměstnanec, který ale bude 20 týdnů nemocen a ještě bude 4 týdny čerpat dovolenou, tak ten může konat práci přesčas pouze v rozsahu 224 hodin (8 hodin krát 28 týdnů). Smysl a cíl směrnice je jasný – zaměstnanec nesmí v týdnu odpracovat v průměru více jak 8 hodin,tj. kolik týdnů v kalendářním roce u zaměstnavatele zaměstnanec odpracuje, tolikrát 8 hodin může odpracovat práce přesčas. Tento počet je u každého zaměstnance jiný.
V ustanovení § 93 odst. 4 zákoníku práce jsou obsažena ještě tzv. referenční období – „Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.“ To je právě pomůcka pro případy, kdy zaměstnanec zaměstnavateli vyhoví a např. čtyři týdny po sobě jdoucí bude dělat 40 hodin týdně práce přesčas, udělá vlastně během měsíce 160 hodin. To nejde, pak musí nastoupit vyrovnávací období a zaměstnavatel zaměstnanci práci přesčas po určitý čas nařizovat nemůže, třeba 20 týdnů, až do okamžiku než se přesčasová práce vlastně vyrovnala do průměru 8 hodin týdně.
Pokud se týká práce v riziku, tedy práce zařazené podle vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, do první, druhé, třetí a čtvrté kategorie, tak s tímto předpisem není práce přesčas provázána není a nejsou stanoveny výslovně kategorie, kterým by byla práce přesčas zakázána.
My máme zákaz práce přesčas pouze v ustanovení § 241 odst. 3 zákoníku práce stanoven pouze pro těhotné zaměstnankyně a v ustanovení § 246 odst. 3 zákoníku práce pro mladistvé zaměstnance. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než jeden rok zaměstnavatel práci přesčas podle ustanovení § 241 odst. 3 zákoníku práce nařídit sice nesmí, ale ti ji mohou konat na základě svého souhlasu. Práci přesčas však nemůže zaměstnavatel podle ustanovení § 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce nařídit zaměstnancům pracujícím na kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu (např. když má žena pečující o dítě sjednán poloviční úvazek na 20 hodin týdně). U všech zaměstnanců je totiž práce přesčas až práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu, proto když zaměstnanec, jenž má sjednán úvazek 20 hodin týdně a např. zaměstnavateli vyhoví a v době dovolených pracuje měsíc místo 20 hodin týdně 40 hodin týdně, ještě nepracuje přesčas, protože práce přesčas je až práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu (40, 38 ¾ a 37 ½ hodin týdně), a protože těmto zaměstnancům nelze nařídit, aby pracovali více, než kolik hodin mají sjednáno v pracovní smlouvě, nelze jim ani nařídit práci přesčas.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Polemika s předposledním odstavcem odpovědi
Polemika s předposledním odstavcem odpovědi 2. pokus o odeslání