Právní předpisy BOZP a jejich vazba na požadavky bezpečnostního managementu dle OHSAS 18001

V oblasti bezpečnostního managementu stojí k zamyšlení otázka, jak lze implementovat požadavky právních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci s požadavky OHSAS 18001. Vzhledem k tomu, že žádný právní předpis neurčuje povinnost organizaci vytvořit systém řízení BOZP, jsou v tomto Tématu týdne porovnány požadavky nových předpisů v BOZP k požadavkům vyplývajících na systém managementu BOZP vycházejících z OHSAS 18001.

Úvod

Úvod

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v právních požadavcích je založena na principu předcházení ohrožení života a zdraví při práci, jinými slovy na prevenci rizik. Již světoznámý vědec J. E. Purkyně vyslovil velkou myšlenku když řekl, že lepší je nemocem předcházet, než je léčit. Toto rčení lze vztáhnou i na oblast prevence na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. V systému výkonu činností je nejchybovanějším a tím i nejzranitelnějším článkem člověk. V praxi hovoříme o tz. selhání lidského činitele. Platí zásada, že když člověk umí, zná a chce, pak při dodržení rovnováhy zbývajících prvků systému lze předpokládat, že za běžných podmínek nežádoucí událost, vedoucí k poškození zdraví, nenastane. Člověk, je však o přírody tvor učenlivý a je vystavován menším nebo větším rizikům, která na každého jedince nejen jinak působí, ale jsou každým jedincem i jinak vnímána. Ať už se jedná o chyby způsobené neznalostí, neschopností nebo „nezdravým„ riskováním, je velikost rizika dána součinem důsledku (tj. poškození zdraví), pravděpodobnosti a době expozice, za které může k události dojít.

Toto je samozřejmě zjednodušený pohled na stanovení míry rizika, vztaženého k posuzovanému systému, kterým je v daném případě člověk. Ať to budeme posuzovat z kteréhokoliv jiného konce zbývajících prvků systému, vždy v bezpečnosti práce mám půjde o ochranu zdraví člověka. K těmto principům směřuje i novela OHSAS 18001, která je zpracována tak, aby byla zároveň kompatibilní s normami pro systém kvality a environmentálního řízení. I když nestanovuje specifická kritéria výkonnosti v oblasti BOZP, ani neposkytuje podrobné specifikace pro navrhování systému řízení pro tuto oblast, specifikuje požadavky tak, aby organizace mohly řídit svá rizika v oblasti BOZP a tím soustavně zlepšovat svou výkonnost.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail