Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
Na pracovištích máme stále více zahraničních dělníků. Ti jsou legálně pojištěni a mají smlouvu s českým zaměstnavatelem. Při vzniku pracovního úrazu mají nárok na odškodnění za bolest. Kdo jim je vystaví, pokud se stane, že jsou ošetřeni u lékaře třeba v Polsku? Už několikrát jsem řešil tento problém a ani oblastní inspektorát práce neporadil. Nasmlouvaný lékař nechce tuto činnost provádět a podle některých inspektorů z OIP ani nesmí.
Pokud mají zahraniční zaměstnanci platné povolení a řádně platí v ČR zdravotní pojištění, tak jim tady musí být poskytnuta plná zdravotní péče jako každému jinému, jsou pojištěnci zdravotního pojištění. Přece když si dotyčný zaměstnanec zlomí ruku, tak si ji nepojede léčit domů do Polska, když tady je zdravotně pojištěn a tady má bezplatné ošetření. A pokud je v Polsku ošetřen, doléčení musí probíhat tady.
V současné době platí zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, podle kterého má každý pojištěnec právo na výběr pojišťovny, tak i poskytovatele zdravotních služeb a zdravotnického zařízení, kteří jsou ve smluvním vztahu k jeho pojišťovně. Ten lékař mu pak musí vystavit i posudek bolestného. V praxi záleží na tom, o jaký úraz se jedná a kdo dotyčnému poskytoval ošetření tady v ČR. Nemusí to být vždy praktický lékař. V případě zlomenin a podobných úrazů to může být chirurgické oddělení nemocnice či polikliniky a tam mu po skončení léčby vystaví i posudek odškodnění bolestného. Lékař pracovnělékařské péče to asi ve většině případů udělat nemůže, pokud není zároveň praktickým lékařem dotyčného poškozeného. Pokud by ale dotyčného odmítal lékař příslušné pojišťovny ošetřit, bylo by třeba se obrátit přímo na pojišťovnu, u které je plátcem pojistného, a ta mu lékaře určí.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.