Technická závada na jeřábu s elektrickým kladkostrojem měla za následek závažný pracovní úraz s hospitalizací delší než pět dní.
Úrazový děj
K pracovnímu úrazu došlo v lisovně při umísťování formy mezi vodící tyče lisu. Postižený pracovník pracoval ještě s dalším zaměstnancem, který byl u něj v zácviku jako seřizovač. Byli pověřeni výměnou formy na lisu. Formu si vyzvedli ve skladu a pomocí paletovacího manipulačního vozíku ji dopravili k lisu. Pomocí elektrického mostového jeřábu (nosnost 1600 kg) formu o hmotnosti cca 1500 kg zvedli a přemístili nad lis a nad prostor, kam měla být umístěna. Následně byla forma pomalu spouštěna k prostoru upevnění, tedy dovnitř lisu mezi vodící tyče kruhového profilu o čtvercovém bokorysu se vzdáleností 570 mm mezi vodícími tyčemi. Jeřáb se zavěšenou formou zastavili ve vzdálenosti asi 10 cm nad vodícími tyčemi, v ten okamžik se postižený nacházel na pravé straně lisu ze strany ovládacích prvků a druhý pracovník na druhé straně. Po zastavení se pokusili zavěšenou formu natočit a vycentrovat tak, aby prošla mezi vodící tyče a nepoškodila je. V okamžiku, kdy formu uchopili a začali s ní manipulovat, došlo k technické závadě na spojce převodovky jeřábového kladkostroje a následnému poklesu formy. Pracovník na zácviku se stihl formy pustit a uskočit, druhému hrana formy přimáčkla prsty k horní vyrovnávací tyči a následně mu amputovala dva prsty pravé ruky.
Šetření úrazu
Zjistilo se, že:
Porušení povinností zaměstnavatele
Zaměstnavatel – kontrolovaná osoba – nevypracoval v souladu s požadavkem ČSN ISO 12 480-1 čl. 4.1 systém bezpečné práce (technologický postup) pro činnost montáže a demontáže formy, který by řešil navržené činnosti a bezpečnostní opatření při pracích prováděných s elektrickým mostovým jeřábem a uvažovaným lisem, zejména s ohledem na způsoby manipulace s formou při vymezování mezi vodící tyče a samotné upevnění formy k lisu, případně určení počtu zaměstnanců pro prováděné manipulace.
Nebyla tak naplněna povinnost zaměstnavatele vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Tím nebyla dodržena povinnost vyplývající z ustanovení § 102 odst. 1 z. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů.
Porušení povinností postiženého pracovníka nebo jiné osoby nebo subjektu: nebylo zjištěno.
Závěr
Opatření přijatá zaměstnavatelem podle § 105 odst. 5 zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů
Kontrolovaná osoba provedla po vzniku úrazu mimořádné školení bezpečnosti práce zaměstnanců lisovny zaměřené na popis úrazu a porušené předpisy. V průběhu probíhající kontroly OIP dále kontrolovaná osoba provedla změny v technologickém postupu s důrazem kladeným na manipulaci s formou při vystřeďování mezi vodící tyče a následné uchycování formy k lisu. Kontrolovaná osoba rovněž poukázala na nutnost provést změnu technologických postupů i u dalších lisů a dalších podobných operací.
Z hlediska OIP se jeví tato opatření jako přiměřená.
Informace o opatřeních provedených OIP
Na základě oznámení vzniku pracovního úrazu s hospitalizací delší než pět dní provedl OIP u zaměstnavatele kontrolu dle § 5 odst. 1 písm. a) z. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Provedenou kontrolou byl shledán nedostatek zaměstnavatele v péči o BOZP, ke kterým bylo podle § 7 odst. 1 písm. k) z. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, vydáno opatření k odstranění nedostatků se stanovením termínu podání písemné zprávy. Kontrola bude ukončena ve správním řízení vedeném se zaměstnavatelem dle § 5 odst. 1 písm. l) bod 1 z. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Tak ja tomu nerozumím, vysvětlíte mi to někdo?
Dobrý den,
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re:
Re: