Když jsem se vracela od lékaře z infuze, upadla jsem v budově, kde pracuji, na schodech. Zda se se mi zamotala hlava z infuze nebo jsem zakopla, nevím. Pracovní úraz se stal cca v 9 hodin a poté jsem odešla k lékaři. Hlášení o úrazu odešlo. V ten den, kdy se úraz stal, mi dal zaměstnavatel podepsat v době vycházek dohodu o rozvázání pracovního poměru do 14 dnů s tím, že doplatí nevybranou dovolenou a přesčasy. Dohodu jsem po 29 letech zaměstnání u tohoto zaměstnavatele podepsala. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda je stále ještě současný zaměstnavatel povinen platit neschopenku i eventuelně v době, kdy bych už nebyla v pracovním poměru, pokud se jednalo o pracovní úraz. Jak dále postupovat i vzhledem k hlášení tohoto pracovního úrazu k pracovnímu úřadu? Jak postupovat v případě, že by (což nepředpokládám) zůstaly trvalé následky?
Bylo špatně, že jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel je povinen platit jen to, na co vznikne nárok po dobu pracovní neschopnosti. Jak známo letos má zaměstnavatel povinnost platit náhradu mzdy nebo platu ne po dobu 14 ale již 21 kalendářních dnů, takže asi obdržíte náhradu jen za prvních 14 dnů do doby skončení pracovního poměru (samozřejmě asi bez karenční doby). Když by trval pracovní poměr po celou dobu pracovní neschopnosti, tak byste měla nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, která by byla do výše průměrného výdělku. Teď asi bude zaměstnavatel tvrdit, že jste skončila o své vůli a samozřejmě náhradu neobdržíte, když pracovní poměr netrvá, to by ani pojišťovna zaměstnavateli neproplatila. Snad obdržíte náhradu bolestného a ztížení společenského uplatnění, ale to bude až po ukončení léčení. Mohla byste také uplatnit účelně vynaložené náklady spojené s léčením. Když by byly nějaké následky, pak by z toho byl asi velký soudní spor.
Pokud se týká úřadu práce, tak tam se můžete nahlásit až budete práceschopná, zatím by Vás stejně nezařadili do seznamu uchazečů o zaměstnání.
Závěrem bych Vám chtěla doporučit, abyste se ještě obrátila na nějakého právníka, aby posoudil skončení Vašeho pracovního poměru. Jestli neuplynula lhůta dvou měsíců od skončení pracovního poměru, pak by se dala ještě namítat neplatnost.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
vávštěva právníka
Re: vávštěva právníka