Zaměstnanec nepoužíval přidělené OOPP a břemeno přepravované na paletovém vozíku mu způsobilo úraz nohy a ruky.
Úrazový děj
V den úrazu postižený prováděl dle pokynu nadřízeného a dle rozpisu výroby přestavbu technologické linky na výrobu plastů. Přestavba spočívala v tom, že ze sestavené linky se odveze sekací lis a podávací zařízení. Sekací lis pracovník odvážel na paletovém vozíku Toyota HT. Při manipulaci s paletovým vozíkem, který tlačil před sebou do místa uložení, došlo k naklonění vozíku a ztrátě stability přepravovaného sekacího lisu s následkem převrácení. Ve snaze o zachycení břemene došlo k zranění postiženého. Postiženému byla poskytnuta 1. pomoc a byl převezen do nemocnice. Utrpěl devastaci prstu na pravé noze s následnou amputací a řeznou ránu na levé ruce.
Šetření úrazu
Zjistilo se, že:
Porušení povinností zaměstnavatele:
§ 102 odst. 1 zákoníku práce, v platném znění, tím, že k manipulaci se sekacím lisem byl používán manipulační vozík Toyota HT přesto, že konstrukce stolu, na kterém je sekací lis upevněn, neumožňuje pomocí tohoto vozíku bezpečnou manipulaci s tímto břemenem v souladu s návodem výrobce na obsluhu a údržbu paletového vozíku a vyhodnocením nevyhnutelných rizik pro jednotlivé profese zpracovaným zaměstnavatelem. Zaměstnavatel tak nevytvořil bezpečné a zdraví neohrožující pracovní podmínky přijímáním opatření k předcházení rizikům.
Porušení povinností zaměstnance:
§ 106 odst. 4 písm. d) zákoníku práce, v platném znění, tím, že nepoužíval přidělené osobní ochranné pracovní prostředky – ochrannou obuv s vystuženou špicí – přesto, že o riziku vzniku úrazu při manipulaci pomocí manipulačního paletového vozíku a způsobech eliminace tohoto rizika byl zaměstnavatelem informován a o tomto riziku věděl.
Závěr
Opatření přijatá kontrolovaným subjektem podle § 105 odst. 5 zákoníku práce:
Technická: Sekací lis bude na stole umístěn tak, aby při manipulaci pomocí paletového vozíku bylo těžiště stolu a sekacího lisu na podélné ose vidlí paletového vozíku.
Organizační: Bude zpřísněna kontrola dodržování předpisů k zajištění BOZP zaměstnanci, zejména používání přidělených OOPP.
Výchovná: Seznámení všech zaměstnanců s okolnostmi a příčinami pracovního úrazu.
Tato opatření OIP považuje za dostatečná.
Na základě oznámení vzniku pracovního úrazu s hospitalizací delší než pět dní byla provedena kontrola OIP u zaměstnavatele dle § 5 odst. 1 písm. e) v rozsahu § 3 odst. 1 písm. c) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Provedenou kontrolou byly zjištěny nedostatky na straně zaměstnavatele v péči o BOZP. Zaměstnavateli bylo, v souladu s § 7 odst. 1 písm. k) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, uloženo opatření k odstranění nedostatků a stanoveny přiměřené lhůty k jejich odstranění a k podání písemné zprávy o přijatých opatřeních. Porušení povinností bylo zjištěno i na straně zaměstnance, postiženého.
Za nesplnění povinností stanovených právními předpisy k zajištění BOZP je podán návrh na zahájení správního řízení se zaměstnavatelem.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.