Pracovní úraz a převedení na jinou práci

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Jiří Vala, Ph.D. ze Státního úřadu inspekce práce.

Pracuji jako skladník v prodejně se stavebním materiálem. Před rokem se mi stal pracovní úraz. Došlo k pádu palety od materiálu na bederní část mého těla, což má za následek pokles pracovní schopnosti o 50% a byl mi přiznán částečný invalidní důchod. Zaměstnavatel mi nabídl jinou práci pomocné síly ve skladu. Tu ovšem vzhledem k mému zdravotnímu stavu, kdy nesmím zvedat břemena, setrvávat ve vynucených polohách a v klimaticky nepříznivých podmínkách, nelze vykonávat. Když jsem zaměstnavatele na tuto skutečnost upozornil, nabídl mi jinou pozici - asistent prodeje, kde vyjmenoval ty samé úkony jako v předešlé pozici. Opět jsem se ohradil, že nemohu prodávat a manipulovat s materiálem, aniž bych ho zvedal. Zaměstnavatel má pouze jeden sklad s prodejnou, která je bez manipulační techniky a bez dalších osob, které by mohly tuto práci vykonávat za mne. Další věc, která mi brání v práci, je nedostatečné osvětlení skladových prostor a regály, které nemají žádnou informaci o nosnosti ani výrobci. Mám za to, že skladové prostory jsou nebezpečné jak pro mou osobu, tak i pro zákazníka, který sem má přístup. Obávám se, že zaměstnavateli jde o to, abych nesplnil dané pracovní povinnosti a mohl mi dát výpověď. Tím by se vyhnul odstupnému, které by musel ze zákona vyplatit. Není smírný k žádné dohodě a nutí mě k výpovědi z mé strany. Prosím o radu, jak v této situaci postupovat.

K dotazu, který se týká nemožnosti konat dosavadní práci pro pracovní úraz, Vám sdělujeme, že v souladu s § 41 odst. 1 písm. b) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále ZP), zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci, nesmí-li podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz.

Samozřejmě i zde platí ustanovení § 103 ost. 1 písm. a) ZP, kdy zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho zdravotní způsobilosti.

Dle § 52 písm. d) ZP zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz. V § 67 odst. 2 ZP se uvádí, že zaměstnaci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědi danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) ZP, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku (výjimka v případě, že se zaměstnavatel zcela zprostil odpovědnosti za pracovní úraz podle § 367 odst. 1 ZP).

Při podezření zaměstnance, že na pracovišti nejsou dodržovány požadavky na bezpečnost práce, je zaměstnanec v souladu s § 106 odst. 4 písm. f) povinen oznamovat svému nadřízenému vedoucímu zaměstnanci nedostatky a závady na pracovišti, které ohrožují nebo by bezprostředně a závažným způsobem mohly ohrozit bezpečnost nebo zdraví zaměstnanců při práci nebo toto podezření oznámit zástupci pro BOZP nebo odborovému orgánu, působí-li u zaměstnavatele. Další možností je podání podnětu u místně příslušného oblastního inspektorátu práce. V případě nedostatečného osvětlení na pracovišti je kompetentním orgánem místně příslušná krajská hygienická stanice, na kterou se zaměstnanec může obrátit.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail