Pracovní úraz na lince drcení kůry měl za následek amputaci končetiny. Zjistily se nedostatky v péči o BOZP na straně zaměstnavatele.
Úrazový děj
Pracovní úraz se stal na lince drcení stromové kůry. Po příchodu na pracoviště pracovník linku spustil a před započetím drcení celou linku kontroloval. Při kontrole zjistil, že je třeba seřídit dopravník číslo 2. Linku vypnul a pomocí klíče a napínacích šroubů prováděl seřízení pásu. Po seřízení pásu linku spustil a prováděl vizuální kontrolu chodu pásu. Tento úkol provedl třikrát nebo čtyřikrát, dokud nebyl chod pásu v pořádku. Při provádění vizuální kontroly chodu pásu mu podjely nohy a ve snaze se zachytit levou rukou došlo k jejímu vtažení mezi pás a napínací válec, což mělo za následek amputaci levé ruky v předloktí. Spolupracovníci uslyšeli křik a viděli postiženého, jak při vědomí odchází od stroje bez zbytku končetiny.
Šetření úrazu
Zjistilo se, že:
Porušení povinností zaměstnavatele:
Zaměstnavatel nezajistil, aby zařízení, pásový dopravník, který je součástí linky drcení kůry, byl vybaven ovladačem nouzového zastavení, který zablokuje spouštěcí ovladače a současně se zastavením chodu zařízení nebo jeho nebezpečné části se vypnou přívody energií k jeho pohonům, jak je požadováno v § 3 odst. 1, písm. k) nařízení vlády č. 378/2001 Sb., který stanoví minimální požadavky na bezpečný provoz a používání zařízení v závislosti na příslušném riziku vytvářeném daným zařízením, dopravníkem. V daném případě v prostoru na začátku pásového dopravníku, na levé straně dopravníku při pohledu ve směru chodu dopravníku. V tomto prostoru, kde v okamžiku úrazu prováděl pracovník vizuální kontrolu chodu dopravníku, ovladač nouzového zastavení není. Tímto zaměstnavatel nevytvořil na zařízení – linka drcení kůry, jejíž součástí je dopravník, bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Nevyhodnotil rizika spojená se zachycením pásovým dopravníkem a nouzovým zastavením, a nepřijal opatření k předcházení těmto rizikům, čímž nedodržel povinnost vyplývající z § 102 odst. 1 a 4 zákoníku práce, v platném znění.
Dále zaměstnavatel nesplnil svoji povinnost stanovenou v § 103 odst. 1, písm. f) zákoníku práce, v platném znění, tím, že nevedl dokumentaci o tom, že zaměstnanci zajistil podle potřeb vykonávané práce „obsluha linky drcení kůry“ přiměřené a dostatečné informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci podle právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP o seznámení s riziky při obsluze linky drcení kůry, výsledky vyhodnocení rizik linky drcení kůry a s opatřeními na ochranu před působením těchto rizik, které se týkají jeho práce obsluhy této linky.
Porušení povinností postiženým ani jinou osobou nebo subjektem nebylo zjištěno.
Závěr
Opatření přijatá zaměstnavatelem proti opakování pracovního úrazu podle § 105 odst. 5 zákoníku práce:
Technická: linka bude nahrazena novou bezobslužnou linkou.
Organizační: instalace ovladačů nouzového zastavení.
Výchovná: seznámení všech zaměstnanců s příčinami vzniku pracovního úrazu.
Tato opatření považuje OIP za dostatečná.
Opatření uložená inspektorem OIP podle § 7 odst. 1 písm. k) zákona o inspekci práce:
Na základě oznámení vzniku pracovního úrazu s hospitalizací delší než pět dní, provedl OIP u zaměstnavatele kontrolu dle § 5 odst. 1 písm. e) v rozsahu § 3 odst. 1 písm. c) z. č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Provedenou kontrolou byly zjištěny nedostatky na straně zaměstnavatele v péči o BOZP. Opatření k odstranění závad nebylo vydáváno – nedostatky byly v průběhu kontroly odstraněny. Za nesplnění povinností stanovených právními předpisy k zajištění BOZP byl podán návrh na zahájení správního řízení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.