Moje manželka (56let) pracuje ve zdravotnictví a při polohování pacienta u ní došlo v srpnu 2014 k vykloubení palce levé ruky (luxaci), který byl předtím v březnu 2014 operačně nahrazen totální endoprotézou a po operaci, dle vyjádření operatéra, plně funkční. Událost byla řádně zaevidována jako pracovní úraz, následovala další operace a od pojišťovny byly vyplaceny "trvalé následky", bolestné a ztráta na výdělku. Žena zažádala o invalidní důchod, byl jí přiznán částečný - 1. stupeň (potvrzení ještě nemá). V ruce má středně těžkou poruchu úchopu a na druhé ruce se objevila rhisantrosa kloubu palce, což jí znemožňuje nadále pracovat na stejné pozici. Zajímá nás, zda ji organizace, ve které nyní pracuje, musí nabídnout jiné místo, jakou dostane pracovní smlouvu, jestli jí například za rok nebude toto místo zrušeno, jakým způsobem a jak dlouho má nárok na proplácení doplatku do původního platu a jestli by byl doplácen i v případě podání výpovědi, ať už ze strany její, nebo zaměstnavatele.
To bude záležet na posouzení její zdravotní způsobilosti lékařem pracovnělékařské péče. Po skončení pracovní neschopnosti musí jít Vaše paní na preventivní prohlídku a lékař pracovnělékařské péče rozhodne, jestli je zdravotně způsobilá vykonávat stávající práci, nebo jestli je zdravotně způsobilá s podmínkou, nebo zdravotně nezpůsobilá a od toho se bude odvíjet běh dalších věcí.
Pokud nebude Vaše paní způsobilá konat stávající práci, pak by ji měl zaměstnavatel převést na jinou práci. To ovšem předpokládá, že zaměstnavatel pro ni bude mít vhodnou práci s ohledem na její zdravotní stav. Pokud však takovou práci pro ni mít nebude, pak asi reálně hrozí výpověď ze zdravotních důvodů (§ 52 písm. d) zákoníku práce).
Podle toho, jestli bude Vaše paní převedena na jinou práci a na jakou práci, bude také záležet, zda jí vznikne nárok na náhradu za ztrátu na výdělku a v jaké výši. Pokud jí nárok na náhradu za ztrátu na výdělku (rentu) vznikne ještě za trvání pracovního poměru, pak s náhradou nebude problém ani po skončení pracovního poměru. Náhrada se obecně poskytuje do 65 let, pokud nedojde k tzv. podstatné změně poměrů (např. zaměstnanec neodejde do starobního důchodu), V žádném případě však nedoporučuji, aby Vaše paní končila pracovní poměr sama výpovědí nebo dohodou. Pokud by ji zaměstnavatel např. dočasně nemohl přidělovat práci, jednalo by se o překážku na jeho straně a jí by příslušela náhrada ve výši průměrného výdělku. Zatím tedy vyčkejte na závěry lékaře pracovnělékařské péče.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.