Práce přesčas s vědomím zaměstnavatele aneb mlčení je souhlas

Dotaz byl publikován v týdeníku Revue sondy č. 11/2008.

Zaměstnanci často pracují i po konci směny. Zaměstnavatel o tom jednoznačně ví, nyní však tvrdí, že se nejedná o práci přesčas, protože nám tuto práci nenařídil, a odmítá ji proplatit. Má na to právo?

Souhlas s výkonem práce přesčas může být písemný i ústní. Za souhlas lze považovat i nástup na přesčasovou práci a její skutečný výkon. Pokud zaměstnanci vykonávají práci přesčas s vědomím zaměstnavatele, nelze na takovou práci pohlížet jinak než jako na práci přesčasovou, která nebyla zaměstnanci zaměstnavatelem výslovně nařízena, ale kterou konal s jeho vědomím. Pokud si zaměstnavatel  nepřeje, aby zaměstnanec pracoval přesčas v případech, kdy mu přesčasová práce nebyla nařízena, musí zaměstnanci konání takové práce výslovně zakázat, event. jiným způsobem jejímu konání zamezit.

Souhlas s výkonem práce totiž nemusí být  učiněn pouze písemně nebo ústně, ale i mlčky, má-li zaměstnavatel vědomost o tom, že zaměstnanec práci přesčas vykonává a přitom příkaz  k zastavení práce přesčas nedá, výkon této práce tak vezme na vědomí. V tomto smyslu rozhodují i soudy.

Komentáře

práce přesčas??

16.09.2008 - 10:15 Eva
Je fajn, že za takto vykonanou práci přesčas má zaměstnavatel zaměstnanci zaplatit, ale v praxi to je úplně jinak, pokud si bude zaměstnanec v mnoha firmách stát za svým a chtít práci přesčas zaplatit, tak se může také dočkat výpovědi pro neschopnost, že svoji práci nestíhá v pracovní době a tudíž takového pracovníka zaměstnavatel nepotřebuje, ale zaměstnanec není mnohdy schopný vše, co má ve své náplni práce a mhody víc než má v náplni práce za danou prac. dobu stihnout, protože zaměstnavatel musí šetřit na mzdových nákladech a nechce zaměstnat další prac. sílu, aby se dalo vše stihnout během zákonem dané prac. doby. Takže je hezké, že nárok na proplacení přesčasu máme, ale když ho budeme nárokovat, tak se můžeme setkat s tím, že nejsme pro firmu rentabilní, protože nestíháme vše v rámci své prac. doby, tudíž to bude dělat někdo jiný - který jak se lidové říká " drží pusu a maká". Doufejme, že do budoucna úrověň vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem stoupne a obě strany budou více dodržovat zákony a nařízení vlád a vyhlášky, které sice máme, ale vždy to v praxi je úplně jinak a málokdo se jimi řídí.

nezbývá mi než souhlasit s

16.09.2008 - 23:03 Míla
nezbývá mi než souhlasit s paní Evou. Praxe je opravdu jiná než ideální stav podle zákona a zaměstnanci nemají nikde zastání. Mohou dobrovolně z takové firmy odejít, to ano, ale z mé zkušenosti musím konstatovta, že tahle praxe funguje kam se podíváte. Nicméně děkuji JUDr. Dandové za výklad.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail