Požární poplachové směrnice jsou jedním ze základních dokumentů požární ochrany, které vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru.
Je nutné je zveřejnit (vyvěsit), aby byly dobře viditelné a trvale přístupné pro všechny osoby vyskytující se v místě provozované činnosti, tzn. ne jen pro vlastní zaměstnance, ale i pro různé návštěvy, řemeslníky, techniky apod. Nejčastěji se požární poplachové směrnice vyvěšují k únikovým cestám a východům, na chodby a ke schodištím. Tento dokument je dobré mít ve výrazném barevném provedení – nejčastěji v červeném rámečku – aby byly ihned rozlišitelné od ostatních vyvěšených informací (plakáty, certifikáty apod.).
Zákon o požární ochraně stanovuje, kteří zaměstnavatelé jsou povinni požární poplachové směrnice zpracovávat. Jedná se o všechny, kteří provozují své činnosti se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím. Ale pozor, i když zaměstnavatelé bez zvýšeného požárního nebezpečí nemusejí mít poplachové směrnice, musejí mít stejně alespoň vyvěšena čísla tísňového volání…
Proč jsou poplachové směrnice tak důležité?
Je to zejména proto, že obsahují:
Z výše uvedeného vyplývá, že poplachové směrnice navádějí osobu, která zpozoruje požár, jak se dále chovat a na koho se obrátit. Např. zda požár ohlásit na ohlašovně požáru nebo rovnou volat hasiče, jaké jsou telefonní čísla na ohlašovnu požáru a jakým způsobem je potřeba vyhlásit požární poplach - telefonicky, voláním HOŘÍ nebo popř. tlačítkem EPS. Samozřejmě existují i další způsoby, ale výše zmíněné jsou nejčastější.
Poplachové směrnice dále obsahují i telefonní čísla pohotovostních a havarijních služeb dodavatelů elektrické energie, plynu a vody. Pokud dojde k úniku plynu, prasknutí vodovodního potrubí nebo jiné nenadálé situaci, kdy bude potřeba uzavřít hl. uzávěry nebo celé části potrubí, je nutné neprodleně informovat dodavatele plynu, vody, el. energie. A protože každý tel. čísla na havarijní služby nezná, jsou uvedeny právě v poplachových směrnicích.
Účinnost opatření uvedených v požárních poplachových směrnicích se prověřuje nejméně jednou za rok formou cvičného požárního poplachu. Vyhlášení cvičného požárního poplachu se předem oznámí příslušnému operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje.
POZOR! Cvičný požární poplach se vyhlašuje pro osoby, které jsou v pracovním poměru nebo obdobném pracovním vztahu k provozovateli činnosti. To znamená, že není nutné do cvičného požárního poplachu zapojovat i návštěvníky, klienty apod., a je možné si cvičný požární poplach naplánovat na brzkou ranní nebo pozdější večerní hodinu. U zaměstnavatelů, kteří mají vícesměnné provozy, je dobré cvičný poplach zopakovat pro každou směnu.
Požární poplachové směrnice musí být zpracované, vedené a vyvěšené v českém jazyce. Je ovšem důležité zvážit, zda se na pracovištích ve větším procentu nevyskytují i zaměstnanci jiných zemí (zejména Angličané, Francouzi, Rusové apod.). V této situaci je lepší mít poplachové směrnice vyvěšené i v dalších jazycích.
Autor: Ing. Kateřina Petrová, specialistka BOZP a PO CIVOP s.r.o., civop@civop.cz
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Dokumentace PO
Požární poplachové směrnice - vyvěšení
Re: Požární poplachové směrnice - vyvěšení
Re: Požární poplachové směrnice - vyvěšení
Re: Požární poplachové směrnice - vyvěšení
dokumentace PO
Re: dokumentace PO
Re: dokumentace PO
Re: dokumentace PO
PPS a cvičný požární poplach