Rád bych se zeptal na problematiku BOZP a PO u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bez zaměstnanců v malé kavárně. Musí OSVČ vést evidenci úrazů, například v knize úrazů, a zasílat záznam o úrazu? Musí být dokumentace k první pomoci a požární ochraně? Musí zabezpečit provádění preventivních požárních hlídek (jde o činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí)? Vyhláška č. 246/2001 Sb. zmiňuje veřejnost (hosty), která se dostává do kontaktu s provozovanými činnostmi. Podle mého názoru stačí jen vyvěsit viditelně tísňová čísla, mít odpovídající lékárničku a vést požární knihu. Jinak vést dokumentaci k vyhledávání a hodnocení rizik; provádět revize elektrického zařízení; kontrolovat nouzové osvětlení (únik) a hasicí přístroje; mít zdravotní způsobilost; uchovávat provozní dokumentaci k zařízením a udržovat bezpečnostní značení je samozřejmostí.
Na OSVČ se z oblasti BOZP vztahuje § 12 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů. To znamená z. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů - § 101 odst. 1, 2 a 5 (zajišťování BOZP), § 102 (povinnost vyhledávat a hodnotit rizika a vést o tom dokumentaci, první pomoc, přivolání zejména poskytovatele zdravotnické záchranné služby, Hasičského záchranného sboru a Policie ČR), § 104 (osobní ochranné pracovní prostředky) a § 105 (povinnosti při pracovních úrazech a nemocech z povolání) a zákon č. 309/2006 Sb. - § 2 až 11 (požadavky na výrobní a pracovní prostředky, na organizaci práce, pracoviště, značení atd.) s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu.
Podle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, § 13 odst. 1 právnické osoby a podnikající fyzické osoby zřizují preventivní požární hlídky a) v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, b) v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje [§ 27 odst. 1 písm. f)] nebo obecně závazná vyhláška obce [§ 29 odst. 1 písm. o)].
Co se týče požární knihy, z vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci, ve znění pozdějších předpisů, vyplývá, že je to povinností osob, které provozují činnosti se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.