V únoru tohoto roku se mi stal pracovní úraz na levém zápěstí při pádu, po rtg nebyla zjištěna zlomenina, ale bylo patrné vyklenutí v ohybu ruky. Lékař napsal "pohmoždění zápěstí", následně mi byla doporučena operace "ganglionu". Na nemocenské jsem byla od 18.2. do 30.4., poslední kontrola byla po rehabilitaci 3.6. Po doručení všech lékařských zpráv, posudku o bolestném a nákladů na léčbu zaměstnavateli, který vše poslal pojišťovně, bylo proplaceno pouze bolestné. Pojišťovna požaduje po zaměstnavateli stanovení délky pracovní neschopnosti pro pohmoždění zápěstí, nikoli pro léčbu ganglionu, a ušlý výdělek. Tento dopis zaměstnavatel poslal mně, že je nutné stanovit délku léčení pouze pro pracovní úraz. Chtěla bych se zeptat, zda ušlý výdělek po mně může požadovat zaměstnavatel nebo pojišťovna zpětně, jelikož mi byl k nemocenské dorovnán zaměstnavatelem plat do výše 100 %.
Odpověď na váš dotaz se zřejmě neobejde bez posouzení, zda vznik zjištěného ganglionu byl v příčinné souvislosti s pracovním úrazem či nikoliv. Dá se pochybovat o tom, že pojišťovna je schopna sama stanovit, že ganglion s pracovním úrazem, tedy s pohmožděním zápěstí, nesouvisí. Podle odborné literatury může být jednou z příčin vzniku ganglionu právě úraz. To může posoudit jen lékař, který o svém zjištění podá posudek.
Pokud ovšem příčinný vztah mezi pohmožděním zápěstí při pracovním úrazu a vznikem ganglionu potvrzen nebude, bude třeba pro potřebu zjištění výše náhrady škody, aby lékař stanovil dobu pracovní neschopnosti, jakou by vyžadovalo léčení pohmožděného zápěstí. Bude-li tato doba kratší, než za kterou vám ztráta na výdělku byla zaměstnavatelem vyplacena, nezbude, než přeplatek ztráty na výdělku vrátit zaměstnavateli, který uplatnil tuto platbu u pojišťovny. Neoprávněně vyplacená náhrada je v takovém případě posuzována jako bezdůvodné obohacení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
K zamyšlení
Re: K zamyšlení
po doručení lékařských zpráv ...