Zjistil jsem, že náš zaměstnanec si s sebou na služební cesty vozí svého psa ve služebním osobním autě. Může být odpovědná naše firma v případě, že náš pracovník způsobí nehodu sobě nebo ostatním z důvodu péče o psa během jízdy, případně z důvodu nepředvídané reakce psa na cokoliv?
Koho nebo co bude zaměstnanec ve služebním vozidle vozit, záleží jen na rozhodnutí zaměstnavatele. Jestli zaměstnavatel v konkrétním případě zakáže zaměstnanci vozit ve služebním vozidle psa a zaměstnanec tento zákaz poruší, jedná se o porušení povinností zaměstnance a zaměstnavatel může toto porušení povinností řešit nástroji, které mu dává zákoník práce.
Bez ohledu na to, zda zaměstnavatel přepravu psa ve služebním vozidle zakáže či povolí, působí na zaměstnance - řidiče motorového vozidla zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tento zákon v § 5 odst. 1 písm. k) ukládá řidiči povinnost „zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby“. Pokud nedodržení této povinnosti je příčinou, nebo jednou z příčin, dopravní nehody, odpovídá za způsobenou škodu řidič. Je ale třeba podotknout, že prokázat zavinění nehody působením zvířete bude velmi problematické, zejména tehdy, když řidič havarovaného vozidla nebude mít na zjištění této příčiny zájem.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Doplnění
Re: Doplnění
Re: Doplnění