BESIP připravil přehled základních pravidel, která byla v několika uplynulých letech změněna nebo nově zavedena, a pravidel, která dělají řidičům dlouhodobě problémy.
Platí všude, kde nejsou dopravními značkami označeny hlavní a vedlejší ulice, např. na parkovištích u obchodních center, v poslední době se ale objevují také pokusy s odstraněním značek na velké ucelené městské ploše, např. na velkých sídlištích (např. Praha 13) nebo v obytných zónách.
Od července 2006 se nedává znamení o změně směru jízdy při vjíždění na kruhový objezd, při výjezdu z kruhového objezdu se však znamení o změně směru jízdy dává, stejně jako při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do jiného, pokud jich má kruhový objezd více než jeden.
Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.
Zdůraznit je ale třeba formulaci „umožní“ a nikoli „je povinen umožnit“, přičemž i v této situaci platí obecné pravidlo, že řidič vozidla přejíždějícího z jednoho jízdního pruhu do jiného nesmí ohrozit ani omezit řidiče v jízdním pruhu, do něhož vjíždí – nezbytností je proto slušnost a ohleduplnost řidičů.
Diskuse o nové úpravě pravidel na přechodu pro chodce v mnoha lidech vytvořila dojem, že mohou kdykoli vstoupit na přechod před jakékoli přijíždějící vozidlo, protože mají na přechodu absolutní přednost; ve skutečnosti však zákon uvádí, že chodec nemá přednost před tramvají a že nesmí vstupovat na přechod pro chodce bezprostředně před blížícím se vozidlem a přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy.
V ČR není zavedeno plošné povinné používání zimní výbavy, ale na komunikacích všech typů se mohou řidiči setkat se značkou „Zimní výbava“, která jim přikazuje v období od 1. listopadu do 31. března pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik na všech kolech (u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg na všech hnacích kolech); použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů, a to v úsecích, kde je dostatečná vrstva sněhu.
Novou, letos zavedenou povinností pro řidiče osobních i nákladních automobilů je v uvedeném období na celém území ČR použít zimní pneumatiky tam, kde se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza a nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat tyto podmínky; tato povinnost se nevztahuje na případy nouzového dojetí s náhradní pneumatikou.
V mysli řidičů přežívá letité pravidlo o zákazu vozit dítě na předním sedadle do 12 let jeho věku, ve skutečnosti toto pravidlu již od července 2006 neplatí – zákon pouze říká, že dítě, které váží do 36 kilogramů včetně a měří do 150 centimetrů včetně, musí být převáženo v dětské autosedačce. Pokud však dítě hmotností nebo výškou přesáhne alespoň jeden z uvedených údajů, může být bez ohledu na věk přepravováno i na předním sedadle, pokud je ovšem připoutáno bezpečnostním pásem.
Druhé omezení se týká přepravy dětí v nejmenších autosedačkách, tzv. kolíbkách, které se umisťují proti směru jízdy – zákon předepisuje, že na předním sedadle vybaveném airbagem může být taková sedačka umístěna pouze v případě, kdy byl airbag uveden mimo provoz (deaktivován), a pokud to není možné, autosedačka nesmí být na předním sedadle umístěna.
Často ignorovaná povinnost, zákon však hovoří jasně – přepravovaná osoba je povinna být za jízdy připoutána na sedadle bezpečnostním pásem, pokud jím je sedadlo povinně vybaveno – o předním nebo zadním sedadle tedy není řečeno ani slovo a povinnost platí na všech sedadlech, která jsou pásem vybavena.
Cyklistu už několik let musíme předjíždět jako jakýkoli jiný dopravní prostředek, tedy vždy dávat znamení ukazatelem změny směru jízdy, a to na začátku i na konci předjížděcího manévru.
Běžně se porušuje např. v rekreačních oblastech při jízdě na skútru.
Nedávné zrušení bodování za alkohol v případě, že je zjištěno do 0,3 promile alkoholu, si někteří řidiči přeložili jako vstřícnost zákona např. k jednomu pivu – opak je ale pravdou, i když nehrozí body, stále jde o přestupek s pokutou.
I v tomto případě došlo ke zrušení bodů za tento přestupek, ale povinnost zůstala zachována a za její porušení hrozí pokuta.
Mezi povinnosti řidiče stanovené zákonem patří mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu, nachází-li se v souvislosti s nouzovým státním mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec; tato povinnost neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.
Povinnosti platí již několik let, ale řidiči se s ní zatím příliš nesžili. Pokud hustota provozu na dálnici a rychlostní silnici o dvou jízdních pruzích v jednom směru jízdy vyvolá vznik kolony stojících vozidel, jsou řidiči souběžně jedoucích vozidel povinni před zastavením vozidla vytvořit mezi sebou třímetrový jeden průjezdný jízdní pruh pro vozidla s právem přednostní jízdy, přitom mohou vjet na krajnici nebo střední dělící pás; je-li v jednom směru jízdy tři a více jízdních pruhů, týká se tato povinnost řidičů v levém a středním jízdním pruhu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Poděkování
Přednost zprava platí i na kruhovém objezdu
Uvedení na pravou míru