Je zapotřebí k obsluze jednoduchých ručních zdvihacích zařízení (např. řehtačkový nebo lanový zvedák) kvalifikace jeřábník, nebo stačí seznámení s návodem k obsluze? Norma ČSN 27 0141, která tuto problematiku řešila, byla zrušena bez náhrady a norma ČSN ISO 12480-1 to nestanoví jednoznačně. Je zapotřebí k vázání břemen u takových zařízení kvalifikace vazač? Názory revizních techniků zdvihacích zařízení, se kterými jsem toto konzultoval, také nejsou jednoznačné.
V případě obsluhy jednoduchých ručních zdvihacích zařízení, např. řehtačkový nebo lanový zvedák, provozovatel vychází především z návodu výrobce k obsluze a údržbě, tzn. není nutná kvalifikace jeřábník. Tento návod, spolu s příslušnou legislativou, kterou je např. zákon č. 262/2006 Sb., zákon č. 309/2006 Sb., také řeší problematiku kontrol a revizí daného zdvihacího zařízení (ZZ). ČSN ISO 12480 -1 platí pro jeřáby provozované v režimu vyhrazených technických zařízení (VTZ), v tomto případě se o vyhrazená zdvihací zařízení nejedná. Pro Vámi uváděná zařízení tak systém bezpečné práce není uplatňován.
Kvalifikace vazač ve smyslu normy ČSN ISO 12 480-1 se nevyžaduje, je však vhodné zpracovat pro tyto činnosti např. technologický postup nebo již zmíněný systém bezpečné práce, se kterým je nutno následně prokazatelně seznámit dotčené zaměstnance. Systém bezpečné práce musí, vedle informací o technologickém postupu opakujících se operací, včetně možného způsobu vázání břemen, obsahovat také informace od výrobce týkající se používaných vázacích prostředků. Povinnost seznámit zaměstnance s návodem k obsluze konkrétního ZZ, případně vázacího a manipulačního prostředku, je neodstranitelnou podmínkou pro jejich obsluhu a používání.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Systém bezpečné práce a pověřená osoba
Nepřesná informace
Z mé praxe