Na dotaz odpověděl Ing. Aleš Klumpler ze Státního úřadu inspekce práce.
Při školení vznikla odborná rozepře mezi posluchači ohledně lhůt kontrol nevyhrazených zařízení - týkalo se to konkrétně elektrických spotřebičů, které dnes již nepatří mezi vyhrazená technická zařízení. Že prý podle nařízení vlády (NV) č. 378/2001 Sb. musí být kontrolovány do 12 měsíců, ne podle ČSN 33 1600, protože tam jsou lhůty delší než uvádí NV, a protože je NV vyšší právní předpis, tak se musí dodržet termíny uvedené tam. Já osobně, pokud chápu správně ustanovení uvedené v § 4 odst. 2 NV č. 378/2001 Sb., tak k termínu 12 měsíců přistupuji až tehdy, když není uvedeno jinak v jiném právním předpisu, návodu od výrobce, ČSN nebo průvodní dokumentaci. Pokud tato „jiná dokumentace“ uvádí delší termíny, mohu použít delší termíny, než uvedených 12 měsíců. Vykládám si to správně?
V ustanovení § 4 odst. 2 nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí (dále jen NV č. 378/2001 Sb.), je uvedeno: „Zařízení musí být vybaveno provozní dokumentací. Následná kontrola musí být prováděna nejméně jednou za 12 měsíců v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty rozsah a četnost následných kontrol jinak.“
Na elektrické spotřebiče se vztahuje ČSN 33 1600 ed. 2, která v bodě 5.1 uvádí: „Kontroly nepřipevněných elektrických spotřebičů (podle 6.1) provádí jejich uživatel před jejich použitím. Termín „před použitím“ se u spotřebičů skupiny D vztahuje na zahájení činnosti (např. výuky ve škole atp.) nebo před poskytnutím dalšímu uživateli (např. dalšímu hostu v hotelovém pokoji atp.). K tomu, jak tuto činnost provádět, musí být uživatel poučen (poučení se nevztahuje na hotelové a ubytované hosty, nemocniční pacienty atp.).
POZNÁMKA: K tomuto poučení slouží ve smyslu nařízení vlády č. 378/2001 Sb., návod výrobce nebo dodavatele obsažený v jeho průvodní dokumentaci nebo místní provozní bezpečnostní předpis.“
Za kontrolu je, dle bodu 3.1.1 ČSN 33 1600 ed. 2, považována: „činnost, při které se prohlídkou a zkouškou chodu zjišťuje technický stav spotřebiče z hlediska bezpečnosti“. Za prohlídku elektrického spotřebiče je, dle bodu 3.1.3 ČSN 33 1600 ed. 2, považováno: „pohledové posouzení stavu elektrického spotřebiče z hlediska bezpečnosti před úrazem elektrickým proudem“ a za zkoušku chodu je, dle bodu 3.1.5 ČSN 33 1600 ed. 2, považováno: „ověření funkce ovládacích prvků a poslechové posouzení hlučnosti“.
Dále v ČSN 33 1600 ed. 2 Z2 je stanovena povinnost provádět u elektrických spotřebičů opakované zkoušky a opakované revize v termínech stanovených v Tabulce 1 – Lhůty opakovaných revizí a zkoušek elektrických zařízení (spotřebičů).
Závěrem uvádíme, že dle našeho názoru je termín provádění kontrol elektrických spotřebičů stanoven v ČSN 33 1600 ed. 2, a to před každým použitím elektrického spotřebiče. Vzhledem k nutnosti doložit provádění kontrol prováděných dle ust. § 4 odst. 2 NV č. 378/2001 Sb., doporučujeme ve lhůtě nejméně jednou za 12 měsíců provést zápis o provádění těchto kontrol (např. v průběhu ročních prověrek BOZP).
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Vážený pane Klumplere, mám na