Evropské bezpečnostní normy pro obráběcí stroje – historie a současnost.
První československé bezpečnostní předpisy pro obráběcí stroje vypracovali již v roce 1975 příslušní výrobci těchto strojů za přímé spolupráce Výzkumného ústavu obráběcích strojů a obrábění (VÚOSO) a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) Praha. Později byly doplněny o požadavky dohodnuté v rámci bývalé RVHP a vydány jako soubor ČSN 29 0700 až ČSN 20 0725 s účinností od 1. 1. 1989.
V základní kmenové normě ČSN 20 0700 Bezpečnostní požadavky pro obráběcí stroje na kovy - společná ustanovení, jsou mj. podrobněji formulovány požadavky na konstrukci strojů (vnější úprava a tvar stroje, provedení stroje z hlediska provozu, údržby, montáže a dopravy), stanoveny požadavky na ovládací, sdělovací, pojišťovací, upínací zařízení atd.
Je možno konstatovat, že úroveň předpisů a hlavně jejich komplexní pojetí předčily v té době i obdobné zahraniční materiály. Mnohem důležitější je však skutečnost, že předpisy se staly významným nástrojem při posuzování a schvalování projektů a prototypů nových obráběcích strojů, což přineslo i ekonomické efekty, neboť „i bezpečnost se vyplácí".
Problematika bezpečnosti práce se sledovala i u nastupující nové techniky. V roce 1980 vydal VÚOSO technické pokyny trustu TPT 041 „Bezpečnostně technické směrnice pro NČ obráběcí stroje a zařízení ve výrobních systémech pro obrábění". Jsou zde již stanoveny požadavky na obráběcí centra včetně operační manipulace s obrobky a nástroji (manipulátory, zásobníky, regálové zakladače apod.).
V devadesátých letech minulého století, po přistoupení CR do Evropské normalizační komise (CEN), se naše normalizace zaměřila v první řadě na přebírání evropských norem (EN) a tvorba našich samostatných norem a předpisů byla utlumena.
KLASIFIKACE BEZPEČNOSTNÍCH NOREM
FORMA A OBSAH NOREM (EN)
Nové harmonizované normy maji pro nás neobvyklou formu zpracování. Nejsou zde stanoveny požadavky ve formě jednotlivých článků, nýbrž se důsledně postupuje podle nebezpečí (rizik), nebezpečných situaci a nebezpečných události. Obecná nebezpečí byla předem stanovena a kategorizována v ČSN EN 1050 (83 3010) Bezpečnost strojních zařízeni. Zásady pro posouzení rizika (1998). V příloze A této normy se uvádí 37 případů nebezpečí (rizik), např.:
Proto také hlavní kostrou všech jednotlivých norem je tabulka, ve které se postupně probírá jedno nebezpečí za druhým a současně se uvádějí konkrétní příklady související s nebezpečnou situací, činností nebo s nebezpečným prostorem, a to podle druhu obráběcího stroje. Uživatel normy (konstruktér, výrobce, dodavatel) má zhodnotit situaci podle předepsaných kriterií a navrhnout opatření (přednostně technická, pak organizační, návodová, výuková). K tomu poslouží i další podrobné informace, které konstruktéra orientují, jakým způsobem danou problematiku správně řešit, jak ověřovat navrhovaná řešení apod.
Proti našim dřívějším normám je nyní každý bezpečnostní prvek podrobně popsán a zpravidla má i svou samostatnou normu. Např. zařízení nouzového zastaveni, umístění ochranných zařízení s ohledem na rychlosti přiblížení části lidského těla, antropometrické údaje, zamezení neočekávaného spuštění, bezpečné vzdálenosti k zabránění dosahu rukou k nebezpečným místům, požadavky na pracovní plošiny, lávky, schodiště, zábradlí, vstupní žebříky apod.
Řadu dalších norem lze využít hlavně při řešení bezpečnostní problematiky a automatizovaných výrobních systémů, jako např. ochranná zařízení citlivá na tlak (rohože, podlahy), dvouruční ovládací zařízení, systém akustických a vizuálních signálů nebezpečí a informačních signálů.
PLATNOST A VÝZNAM NOREM
Harmonizované normy se vztahují na nové výrobky. Všichni výrobci strojů a strojních zařízení je musejí respektovat již v nových projektech, při vývoji prototypů strojů, při zpracování návodů k montáži, obsluze a údržbě. Pokud by výrobci nepostupovali v souladu s normami EU, příp. ISO, nebyly by výrobky konkurenceschopné, nehledě na event. finanční postih při úrazu v důsledku chybné konstrukce.
Některé novější požadavky jsou z hlediska konstruktéra řešitelné, avšak v běžné praxi je bude obsluha strojů považovat za nadbytečné, překážející, zdržující. Mám na mysli ochranné kryty s blokováním u klasických univerzálních obráběcích strojů při nasazení v kusové výrobě, např. ochranný kryt sklíčidla u univerzálních hrotových soustruhů, ochranný kryt nástrojů u vrtaček a frézek. V případě úrazů zde mohou vznikat i právní spory.
ZDROJ:
Kučera, V.: Nový pohled na bezpečnost práce. Evropské bezpečnostní normy a obráběcí stroje. Technik č. 4 (2003), s. 25.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.