Excerpované časopisy
Bezpečná práca - č. 2 (2012)
Bezpečnost a hygiena práce - č. 4 (2012)
BPUVZ - č. 1 (2012)
BPUVZ - č. 2 (2012)
Documents pour le Médecin du Travail - č. 129 (2012)
Human Resources Management - č. 2 (2012)
Chemagazín - č. 2 (2012)
International Journal of Occupational Safety and Ergonomics - č. 1 (2012)
Journal of Occupational and Environmental Hygiene - č. 2 (2012)
Le Travail Humain - č. 1 (2012)
Professional Safety - č. 3 (2012)
Safety and Health - č. 3 (2012)
Sicher ist Sicher - č. 1 (2012)
Technik - č. 4 (2012)
Travail et Sécurité - č. 727 (2012)
1
TUREKOVÁ, IVANA: Nové chemické riziká v bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
anotace: Z pohledu chemických rizik představují zcela nové riziko nanočástice. Tato klíčová technologie 21. století dosud vyvolává řadu otázek. Např. v současnosti není vůbec zřejmé, jaký vliv mohou mít nanočástice na lidský organismus a zdraví člověka. To je nyní v centru pozornosti OECD.
klíčová slova: zdraví - rizika chemická - technologie - nanočástice - výzkum
2
KORDOŠOVÁ MIROSLAVA, NOVOTNÝ MIROSLAV: Prieskum postojov zamestnávateĺov a zamestnancov k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci na Slovensku.
anotace: V šesté části seriálu o postojích zaměstnanců a zaměstnavatelů k BOZP se vedoucí zaměstnanci vyjadřují ke spokojenosti s podmínkami pro BOZP v podniku, jednání a chování zaměstnanců ve vztahu k BOZP a k vnějším vlivům, mezi kterými jsou zmiňovány legislativa, činnost orgánů dozoru nad BOZP/inspekce práce, osvětové aktivity apod.
klíčová slova: bezpečnost práce - postoje - průzkumy - zaměstnanci - Slovensko
3
LIPTÁK, JURAJ: Riadenie oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
anotace: Článek odpovídá na otázku, proč je dobré řídit BOZP. Zároveň předkládá a detailně popisuje 5 kroků úspěšného řízení.
klíčová slova: řízení bezpečnosti práce - postoje - zaměstnavatelé
4
SRŇANSKÁ, JANA: Psychosociálne riziká pri práci : inšpekčná kampaň 2012.
anotace: Výbor hlavních inspektorů práce (SLIC) se dohodl na realizaci kampaně věnované psychosociálním otázkám. Kampaň na úrovni Evropské unie se uskuteční od dubna do listopadu 2012. Primárně se kampaň zaměří na sektor zdravotnictví a sociální péče, hotelových a restauračních služeb a dopravy.
klíčová slova: kampaně - rizika psychosociální - 2012 - Evropská unie
Bezpečnost a hygiena práce - č. 4 (2012)
5
Opět silniční doprava.
anotace: Redakce časopisu blíže informuje o nových vyhláškách pro silniční dopravu, kterými jsou vyhl. č. 82/2012 Sb. a vyhl. č. 83/2012 Sb.
klíčová slova: vyhlášky - bezpečnost silniční - vozidla silniční - doprava pozemní - doprava silniční - prohlídky technické
6
Nová vyhláška o preventivních prohlídkách.
anotace: Nově vydaná vyhláška č. 70/2012 Sb. o preventivních prohlídkách nahradila s účinností od 1.4.2012 vyhlášku č. 3/2010 Sb. Změny se týkají především upřesnění a precizování některých ustanovení zrušené vyhlášky.
klíčová slova: vyhlášky - změny - prevence nemocí - péče závodní preventivní - služby pracovnělékařské - prohlídky preventivní - prohlídky lékařské
7
KIELER, PETR: Novela zákona o zaměstnanosti ve vztahu k inspekci práce.
anotace: Zákon č. 367/2011 Sb., kterým se mění zákon o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů) zásadně změnil kompetence orgánů inspekce práce a Úřadu práce ČR pokud jde o předmět kontrol týkajících se zaměstnávání.
klíčová slova: zákony - novely - změny - zaměstnání - zaměstnání nelegální - zaměstnávání agenturní - práce nelegální - inspekce práce - úřady práce - kompetence
8
NEUGEBAUER, TOMÁŠ: O zdravotních prohlídkách zaměstnanců : konec závodní preventivní péče.
anotace: Zákon č. 337/2011 Sb. o specifických zdravotních službách přináší celou řadu novinek z oblasti BOZP. Obsahuje totiž ustanovení týkající se pracovnělékařských služeb. Současně s datem nabytí účinností zákona je od 1.4.2012 pojem "závodní preventivní péče" nahrazen pojmem "pracovnělékařská služba".
klíčová slova: zákony - změny - ochrana zdraví - prohlídky preventivní - prohlídky lékařské - péče závodní preventivní - služby lékařské - služby pracovnělékařské
9
Stres na pracovištích.
anotace: Výsledky celoevropského průzkumu veřejného mínění o stresu na pracovištích.
klíčová slova: stres - stres na pracovištích - průzkumy
10
KOČÍ, MILOSLAV: Úrazy při manipulaci s materiálem.
anotace: Několik případů pracovních úrazů způsobených při manipulaci s materiálem.
klíčová slova: úrazy pracovní - manipulace - manipulace ruční
11
NEUGEBAUER, TOMÁŠ: Kapitola 2 : co vše je součástí BOZP.
anotace: Další příspěvek ze seriálu, který si klade za cíl zdůraznit některé významné prvky zajišťování BOZP na pracovišti.
klíčová slova: bezpečnost práce - zaměstnavatelé - povinnosti
12
FUCHS, ALEXANDR - NAVRKALOVÁ, EVA: Nové technické normy významné z hlediska ochrany zdraví.
anotace: Výběr recenzí nově vydaných a novelizovaných českých technických norem se vztahem k BOZP, pracovnímu lékařství a požární ochraně.
klíčová slova: normy technické - bezpečnost práce - bezpečnost technická - lékařství pracovní - ochrana požární
13
WEIS, STEFAN: Herausforderungen im Arbeitsschutz : Trends und Strategien. Úkoly v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví : trendy a strategie
anotace: "Dobrá práce" je práce, kterou lidé rádi vykonávají, protože jim přináší pokrok v jejich vývoji a motivuje je. Článek popisuje současný stav v Německu a zabývá se trendy na pracovišti, které jsou posíleny demografickým vývojem. Identifikuje řešení stávajících problémů.
klíčová slova: práce - pracoviště - BOZP - trendy - Německo
14
RIEGEL, BJÖRN - TEWES, EVA: Verständnis gefragt : psychisch erkrankte Mitarbeiter bei der Wiedereingliederung begleiten. Potřeba pochopení : psychicky nemocné zaměstnance je potřeba doprovázet při jejich znovuzačlenění
anotace: V mnoha společnostech napříč všemi obory se setkáváme stále častěji se stížnostmi, že přibývá psychicky přetížených a nemocných lidí. To s sebou nese finanční a organizační důsledky. Znovuzačlenění a ochrana pracovních sil se staly hlavními cíli řízení lidských zdrojů.
klíčová slova: nemoci duševní - rehabilitace - návrat do práce - podpora - řízení lidských zdrojů
15
RIEGEL, BJÖRN - TEWES, EVA: Das Fünf-Phasen-Modell der Gesprächsführung : schwierige Gespräche mit psychisch belasteten Mitarbeitern erfolgreich gestalten. Pětifázový model dotazování : obtížné rozhovory s psychicky zaměstnanci, aby psychicky zatíženými zaměstnanci byly úspěšné
anotace: Článek navazuje na předchozí téma a zdůrazňuje důležitost konstruktivního dialogu, díky kterému lze psychicky zatíženému zaměstnanci poskytnout pomocnou ruku. Důležitou roli zde hraje manažer. Článek představuje 5fázový model takového dialogu.
klíčová slova: nemoci duševní - rozhovory - modely - manažeři - komunikace mezilidská
16
ALIGBE, PATRICK: Werdende Mütter in der vorschulischen Kinderbetreuung. Nastávající matky v péči o děti v předškolním věku
anotace: Článek se věnuje bezpečnosti a ochraně zdraví při práci u nastávajících matek. Zaměstnání těhotných nebo kojících matek je předmětem zřízení a udržování určitých opatření bezpečnosti práce a ochrany zdraví.
klíčová slova: ženy - mateřství - podmínky pracovní - BOZP - opatření bezpečnostní - Německo
17
BERGER, THOMAS - BURTH, KARIN: Arbeitsschutzmanagementsystem, Compliance und MitbestimmungArbeitsschutzmanagementsystem, Compliance und Mitbestimmung. Systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, dodržování a spolurozhodování
anotac e: Systémy řízení bezpečnosti práce (AMS, Arbeitsschutzmanagementsysteme) jsou stále diskutovanou oblastí v oblasti práva. V advokátní praxi není tento problém izolovaný, ale stále více souvisí se tvorbou systémů řízení shody. Článek se věnuje aspektům této problematiky v německém právním systému.
klíčová slova: řízení bezpečnosti práce - management bezpečnosti práce - systémy řízení - shoda - právo - Německo
18
HUCK, BETTINA: Mit Sicherheit rechtssicher : Rechtssicherheit und Arbeitsschutzmanagement im Unternehmen. S bezpečností správně jistý : právní bezpečnost a řízení bezpečnosti práce v podnicích
anotace: Podnikatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví svých zaměstnanců. Tato zásada předběžné opatrnosti se odráží v platných právních požadavcích. S množstvím právních předpisů - včetně předpisů k oblasti práce a ochrany životního prostředí - je často těžké se v nich orientovat. Podniky potřebují zjistit, jaká opatření z nich vyplývají. Pro jejich realizaci musí být definovány povinnosti a lhůty. Firmy tak mohou poskytnout poměrně bezpečnou práci pouze s externí podporou.
klíčová slova: BOZP - podniky - řízení bezpečnosti práce - předpisy právní
19
BECKER, PETER: Prävention in der gesetzlichen Unfallversicherung. Prevence v zákonném úrazové pojištění
anotace: Prevence je pojem stejně starý jako zákonné úrazové pojištění, ale její význam je třeba neustále zdůrazňovat. Důležité je poskytnout přehled o jejích zásadách a jejím zařazení v dualismu v německém právním systému.
klíčová slova: pojištění úrazové - prevence - právo - Německo
Documents pour le Médecin du Travail - č. 129 (2012)
20
Pathologies recensées par le réseau national de vigilance et de prévention des pathologies professionnelles entre 2001 et 2009. Nemoci, které byly označeny národní sítí pro sledování a prevenci nemocí z povolání za nemoci z povolání v letech 2001 až 2009
anotace: Tento článek shrnuje výsledky, které vzešly z výzkumné zprávy Národního dohledu a prevence nemocí z povolání, která vyšla v říjnu 2011.
klíčová slova: ochrana zdraví - nemoci z povolání - prevence rizik - zprávy výzkumné - Francie
21
Environnement physique et chimique au travail. 5e congres de la Société d'hygiene et de médecine du travail dans les armées et industries d'armement (Paris, 13 et 14 octobre 2011). Fyzikální a chemické prostředí na pracovišti : 5. kongres Společnosti hygieny a pracovního lékařství v resortu armády a zbrojního průmyslu (Paříž, 13. a 14.10.2011)
anotace: V rámci 5. kongresu Společnosti hygieny a pracovního lékařství v resortu armády a zbrojního průmyslu pod záštitou ministerstva obrany byla projednávána chemická a fyzikální rizika jak z hlediska vojenského tak civilního.
klíčová slova: rizika fyzikální - rizika chemická - vojenství - průmysl zbrojní - prostředí pracovní - kongresy - Francie
22
Médicine nucléaire : Diagnostic in vivo. Nukleární medicína : diagnostika in vivo
anotace: Tento materiál je součástí sbírky naučných materiálů, které se týkají nukleární medicíny. Je určen pro osoby zabývající se radiační ochranou pracovníků, pro osoby, které pracují v oblasti radiační ochrany, podnikové lékaře, zaměstnavatele. Každý materiál v rámci seriálu se zabývá konkrétními typy rizik, analýzou rizik a posuzováním rizik. Sbírka těchto materiálů vznikla na základě spolupráce Úřadu pro jadernou bezpečnost, Generálního ředitelství práce, Ústavu pro radiační ochranu a jadernou bezpečnost a Národního institutu pro výzkum bezpečnosti.
klíčová slova: záření ionizující - ochrana radiační - bezpečnost jaderná - prevence rizik - texty učební - Francie
Human Resources Management - č. 2 (2012)
23
ROZENSKÁ, KAMILA: Flexibilita na pracovišti : budeme následovat evropský trend?.
anotace: Flexibilní pracovní úvazky skýtají řadu výhod a v některých evropských státech jsou poměrně rozšířené. V praxi existují různé formy flexibilní práce, jejich konkrétní využití však závisí především na druhu vykonávané práce.
klíčová slova: práce flexibilní - organizace práce
24
BERNARD, RADOVAN - MALACHOVÁ, ALENA: Právní úprava práce z domova : home office.
anotace: Snižování nákladů a flexibilita pracovní síly vede k čím dál častějšímu sjednávání práce z domova jako alternativního způsobu organizace práce. Právní úpravu pro práci z domova v České republice představují zákoník práce a zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Právníci advokátní kanceláře radí, na co všechno je třeba při sjednávání práce z domova myslet.
klíčová slova: organizace práce - práce doma - práce flexibilní - předpisy právní
25
VILÍM, JAN: Bezpečné skladování chemikálií.
anotace: Dokonalá znalost vlastností a rizik té které chemické látky je nezbytná pro správné nakládání, manipulaci a likvidaci chemických látek. Pravidla pro proces zacházení s chemickými látkami spolu s informačními systémy a registry pomáhají chránit zdraví osob a životní prostředí. V článku je věnován prostor informačnímu systému CHEMAX.
klíčová slova: systémy informační - databáze - látky chemické - látky nebezpečné
International Journal of Occupational Safety and Ergonomics - č. 1 (2012)
26
BARTZAK, MONIKA - OGIŃSKA-BULIK, NINA: Workaholism and mental health among Polish academic workers. Workoholismus a psychické zdraví u akademických pracovníků v Polsku
anotace: Úkolem této studie bylo zjistit vztah mezi workoholismem a duševním zdravím u 126 polských akademických pracovníků. Průměrný věk účastníků studie byl 45,9 roku. 51,6% z celkového počtu účastníků byly ženy. Účastníci vyplňovali 2 dotazníky: riziko závislosti na práci a dotazník týkající se zdravotního stavu obecně. 66% dotázaných bylo zařazeno do skupiny se středním až vysokým rizikem workoholismu, celkový stav duševního zdraví byl ohodnocen jako průměrný. Výsledky ukázaly, že s workoholismem je spojeno horší duševní zdraví, zaměstnanci vykazují vyšší úroveň úzkosti, nespavost, sociální dysfunkce a příznaky deprese. Nejsilnějším predikátorem stavu celkového zdraví bylo citové vzrušení / perfekcionismus a ty byly většinou zodpovědné za škodlivé účinky na duševní zdraví. Obecně však vliv workoholismu na zdraví nebyl tak silný, jak se očekávalo.
klíčová slova: workoholismus - pracovníci vědečtí - zdraví duševní
27
TOKARSKI, TOMASZ - ROMAN-LIU, DANUTA - KAMIŃSKA, JOHANA: The influence of age and type of force on muscle strenght capabilities in women. Vliv věku a druhu síly na silovou schopnost svalů u žen
anotace: Cílem této studie bylo posoudit úchop a dalších 5 druhů sil u 52 žen a zjistit, zda síla úchopu odráží obecné silové schopnosti horních končetin v souvislosti s věkem. Ženy byly rozděleny do podskupin podle věku: 20-25, 45-50 a 55-64 let. Maximální síla pravé horní končetiny byla měřena u 6 druhů silových činností. U většiny testů se ukázaly významné rozdíly mezi skupinou 20-25 let a skupinami 45-50 a 55-64 let. Výsledky neukázaly žádné rozdíly související s věkem u činností, na kterých se podílejí malé svaly na předloktí a svaly ruky. Úchop tedy nelze vždy považovat za ukazatel silové schopnosti.
klíčová slova: síla - svaly - stárnutí - ženy
28
MALINOWSKA-BOROWSKA, JOLANA - HARAZIN, BARBARA - ZIELIŃSKI, GRZEGORZ: Measuring coupling forces woodcutters exert on saws in real working conditions. Měření sil, které musí dřevorubec vynaložit při práci s motorovou pilou v reálných pracovních podmínkách
anotace: Dlouhodobá expozice vibracím paže a ruky (HAV) při práci s motorovou pilou může způsobit syndrom HAV, tzn. poruchu funkčnosti horních končetin u lesních dělníků. Rozvoj syndromu HAV je závislý na intenzitě mechanických vibrací přenášených po celém těle, která je přímo úměrná síle, kterou vynakládá dřevorubec na vibrující nástroj. Tato studie se zaměřila na vytvoření metody měření sil, které vynaloží dřevorubec při práci s motorovou pilou v reálných pracovních podmínkách. Síly vynaložené pracovníkem pravou a levou rukou byly měřeny hydroelektrickým přístrojem na měření síly. Současně byla uvažována tvrdost dřeva, typ pily a druh práce jako např. těžba, prořezávka či odvětvování.
klíčová slova: pily motorové - dřevorubci - vibrace - expozice pracovníků - měření - síla - podmínky pracovní
29
Health effects associated with long-term occupational exposure of employees of a chlor-alkali plant to mercury. Účinky na zdraví spojené s dlouhodobou expozicí rtuti u zaměstnanců v průmyslových závodech
anotace: Tato studie se zaměřila na hodnocení možných zdravotních dopadů spojených s dlouhodobou expozicí nízkým hladinám výparů rtuti. Do studie se zapojilo 46 jednotlivců, kteří byli vystaveni účinkům rtuti a 65 zdravých osob bez expozice. Účastníkům byl předložen dotazník, podstoupili klinická vyšetření a byly jim provedeny rutinní biochemické testy. Zároveň byly zjišťovány koncentrace rtuti v moči a pracovním ovzduší. U exponovaných jedinců byly zjištěny příznaky únavy, nechutenství, zhoršená paměť, rozmazané vidění či stomatologické problémy. Pozorování ukázala, že expozice výparům rtuti, a to i při nízkých koncentracích, může být původcem neurologických i duševních onemocnění.
klíčová slova: rtuť - výpary - expozice pracovníků
Journal of Occupational and Environmental Hygiene - č. 2 (2012)
30
COOPER, MICHAEL A. - SUSI, PAM - REMPEL, DAVID: Case study : evaluation and control of respirable silica exposure during lateral drilling of concrete. Případová studie : hodnocení a kontrola vdechovaného oxidu křemičitého při vrtání do betonu
anotace: Oxid křemičitý existuje ve formě krystalické a nekrystalické, přičemž forma krystalická je riziková. Expozice oxidu křemičitému je spojena s mnoha profesemi jako jsou stavební dělníci, horníci, slévači, skláři či dělníci pracující se sádrokartonem. Dlouhodobá a opakovaná expozice oxidu křemičitému, který je vdechován, může způsobit silikózu nebo např. plicní tuberkulóz, rakovinu plic, revmatickou artritidu, sarkoidózu či sklerodermii. Tato studie se zabývá měřením oxidu křemičitého, který je vdechován pracovníky vrtajícími do betonu. Studie představuje několik preventivních opatření, která je možné aplikovat.
klíčová slova: oxid křemičitý - silikóza - vrtání - beton - inhalace - expozice pracovníků
Le Travail Humain - č. 1 (2012)
31
CHIAPELLO, E. - GILBERT, P.: Les outils de gestion : producteurs ou régulateurs de la violence psychique au travail?. Nástroje řízení : původci nebo regulátory psychického násilí na pracovišti?
anotace: Psychickému násilí v práci je věnována stále větší pozornost, protože představuje hrozbu nejen pro zdraví ale i pro produktivitu. Management je navíc stále více řízen stroji a je považován za odlidštěný. Do jaké míry se nástroje řízení mohou podílet na psychickém násilí na pracovišti? Je možné je přiřadit přímo k některým formám násilí? Nebo máme násilí spíše považovat jako výsledek nestandardních praktik? Tento text představuje přehled dostupné literatury, která se touto problematikou zabývá.
klíčová slova: násilí na pracovišti - nátlak psychický - řízení
Professional Safety - č. 3 (2012)
32
CEKADA, TRACEY L.: Training a multigeneration workforce : understanding key needs and learning styles. Proškolování pracovníků různých generací : pochopení zásadních potřeb a styly učení
anotace: Věková skladba zaměstnanců většiny podniků je různorodá. Různé názory, hodnoty a zkušenosti mohou mít vliv na školení, spolupráci a komunikaci s bezpečnostním technikem na pracovišti. Tento článek se zabývá skupinou pracovníků, ve které jsou zastoupeny čtyři generace, a zkoumá, jak bezpečnostní technici mohou změnit přístupy ke vzdělávání s ohledem na věkově různorodé skupiny pracovníků.
klíčová slova: školení - generace - pracovníci mladí - pracovníci starší - technici bezpečnostní
33
The aging workface : implications for warning symbols design. Stárnoucí pracovní síla : design výstražných symbolů
anotace: Autoři článku zkoumali s věkem spojené rozdíly v chápání výstražných symbolů. U mladších i starších osob testovali míru porozumění různým symbolům. Před i po školení byli úspěšnější v porozumění symbolům osoby mladší. Obecně známým a jasným symbolům porozuměly jak starší tak mladší osoby, zatímco složitější symboly dělaly problémy starším osobám. Aby starší osoby neměly problémy s porozuměním složitějších symbolů, ty by měly mít jasný vztah k reálnému světu.
klíčová slova: tabulky bezpečnostní - symboly bezpečnostní - pracovníci mladí - pracovníci starší
Safety and Health - č. 3 (2012)
34
Cleaning up safety : janitors and cleaners face multiple hazards. Bezpečnost při čištění : údržbáři a uklízečky čelí mnoha nebezpečím
anotace: Pracovníci úklidových služeb hrají zásadní roli při péči o bezpečnost v budovách. Jsou ale současně jednou ze skupin pracovníků, která je nejvíce vystavena riziku pracovních úrazů a nemocí z povolání. Rizikem je např. působení chemických látek, muskuloskeletální onemocnění nebo uklouznutí a pády. Osoby, které mají dohled nad pracovníky úklidu, musí mít povědomí o působení chemických látek na kůži a dýchací ústrojí a v některých odvětvích i o riziku krevních patogenů.
klíčová slova: úklid - údržba - čištění - rizika pracovní - bezpečnost práce
Sicher ist Sicher - č. 1 (2012)
35
STEINBERG, ULF: Entwicklung der Leitmerkmalmethode manuelle Arbeitsprozesse. Vývoj metody pro stanovení stěžejních atributů manuálních pracovních postupů
anotace: Tento článek popisuje proces rozvoje uvedené metody pro manuální pracovní postupy. Článek prezentuje vývoj, metodologické problémy, současný stav a plány do budoucna po několika letech užívání metody v praxi, v níž bývá často opomíjena.
klíčová slova: práce manuální - atributy - metody - vývoj
36
KLUßMANN, ANDRÉ: Evaluierung der Leitmerkmalmethode manuelle Arbeitsprozesse. Hodnocení metody pro stanovení stěžejních atributů manuálních pracovních postupů
anotace: Článek navazuje na předchozí téma manuální práce a popisuje výsledky studie pro hodnocení metody pro stanovení stěžejních atributů manuálních pracovních postupů. Zmiňuje významná vědecká kritéria kvality této metod a nástrojů a prezentuje proces hodnocení metody.
klíčová slova: práce manuální - atributy - metody - hodnocení
37
DOLFEN, PETER: Systematischer Einsatz der Leitmerkmalmethoden in einem Großkonzern. Systematické používání metody pro manuální pracovní postupy ve velké společnosti
anotace: Článek představuje konkrétní příklad z praxe, kde je uplatňována metoda pro stanovení stěžejních atributů manuálních pracovních postupů. Podnik musel reagovat na demografický vývoj, zejména na zvyšující se podíl starších pracovníků ve výrobních prostorách. Proto je nezbytné systematické posuzování pracovních podmínek, se zaměřením na fyzické aktivity.
klíčová slova: práce manuální - atributy - metody - využití - praxe - podniky velké
38
Dohled nad bezpečností kotlů.
anotace: Na trh byly uvedeny bezpečnostní moduly pro dohled nad bezpečností kotlů, strojů a dalších zařízení, jejichž pohyby vyvolávají riziko úrazů a vyžadují technická bezpečnostní opatření.
klíčová slova: bezpečnost technická - systémy bezpečnostní - opatření bezpečnostní - opatření technická - kotle - stroje a zařízení - trh
Travail et Sécurité - č. 727 (2012)
39
BRASSEUR, GRÉGORY - CLERGIOT, JOEL - VAUDOUX, DELPHINE: Les compagnons de la dependence. Osoby závislé na pomoci druhých
anotace: V rozmezí let 2000 a 2040 vzroste počet seniorů závislých na pomoci druhých o 50%. V případě Francie se to týká až 1,2 mil. osob. Je třeba proto podporovat růst odvětví, které se bude péči o osoby závislé na pomoci druhých věnovat. Toto odvětví v posledních letech prošlo mnoha změnami. Zařízení pro závislé seniory nemohla být zřízena bez povolení oblastních agentur pro zdraví a příslušných komisí. V souvislosti se vznikem a provozem těchto zařízení je třeba věnovat náležitou péči problematice pracovních rizik a preventivním opatřením.
klíčová slova: senioři - osoby hendikepované - péče - rizika pracovní - opatření preventivní - Francie
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.