Pracuji v domově pro seniory jako pracovnice v sociálních službách. Pracujeme ve dvanáctihodinových službách a jednou až dvakrát za měsíc máme osmihodinovoou službu. Zajímalo by mě i kolegy, na kolik dní dovolené máme nárok. Nikdo ( včetně paní účetní) v tom nemá jasno. Do minulého roku jsme měli nárok na pět týdnů dovolené plus jeden týden dodatkové a odečítalo se nám za každý kalendářní všední den jeden den. Ale tento rok se to změnilo a vůbec tomu nerozumíme.
Pravidlo pro výpočet dovolené u zaměstnanců s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou je poměrně jednoduché. Podle § 213 odst. 4 zákoníku práce platí, že čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru. Z toho vyplývá, že zaměstnavatel (nebo účetní) musí vzít počet směn, který máte podle rozvrhu směn naplánovaný na Vaše vyrovnávací období (zpravidla 26 týdnů nebo 52 týdnů, je-li stanoveno kolektivní smlouvou) a toto vydělit počtem týdnů a pak ji vyjde průměrný počet pracovních dnů na jeden týden. Když jí například vyjde tři a půl dne na týden, pak Váš nárok na dovolenou je pět, resp. s dodatkovou dovolenou šest týdnů dovolené po třech a půl dne. Vzhledem k tomu, že není u Vás délka směn pravidelně stejná, musí se následně spočítat průměrná délka směny – sečíst 12 hodinové a 8 hodinové směny a udělat z nich průměr (mzdáři říkají „vážený průměr“) a to pak zjistí Vaši průměrnou délku směny, např. 11 hodin, kterou dostanete proplacenou v den dovolené, tedy den, který bude pro Vás podle harmonogramu směn dne pracovním, ať již v ten den máte pracovat 8 nebo 12 hodin.
Když jste pracovali v osmihodinových směnách pět dnů v týdnu tak pro Vás týden dovolené představoval pět dnů dovolené po osmi hodinách. Nyní pracujete pouze průměrně 3,5 nebo 4 dny v týdnu, tak pro Vás týden dovolené představuje pouze 3,5 nebo 4 dny dovolené. Týden ale je stále stejný, ať pracujete v rovnoměrně rozvržené pracovní době, pořád to je sedm po sobě jdoucích dnů.
V praxi se ještě může stát, že v některém týdnu máte podle harmonogramu směn pracovat více nebo naopak méně směn než je onen výše uvedený průměr. S tím ale už se nedá dále nic udělat. V nerovnoměrně rozvržené pracovní době platí takové obecně pravidlo „padni jak padni“, a to platí nejen na čerpání dovolené, ale třeba i na práci ve svátcích apod. Při čerpání dovolené se tedy jednou stane, že budete mít dovolenou v týdnu s méně směnami, příště zase v týdnu, kdy budete mít podle harmonogramu směn více, s tím se ale již nic nedá udělat, tam platí pravidlo padni jak padni. Jen zaměstnavatel musí dbát na to, aby např. jednoho zaměstnance kolektivu nepreferoval tím, že mu bude určovat dovolenou na tzv. dlouhé týdny (tedy na týdny, kdy má pracovat více směn) a druhého nepoškozoval tím, že mu bude dovolenou určovat jen v tzv. krátkých týdnech.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
jsme na tom stejně