Kde se dočtu, zda je zaměstnavatel povinen instalovat u obráběcích strojů dřevěnou podlážku pod nohy. Pět let stojíme na betonových dlážkách celou osmihodinovou směnu. Mám potíže s bolestí zad, u lékaře zjistili výřez ploténky. Mohu se bránit? Zaměstnavatel nechce dát podlážku, uličku používá k přepravě materiálu a vadila by mu. Druhý dotaz je k instalaci stroje. Obsluhuji frézku, 2 m za mými zády zaměstnavatel instaloval druhou frézku, od které odletují třísky. Je to tak v pořádku?
Minimální požadavky na velikost volné podlahové plochy pro zaměstnance, který zařízení používá, obsluhuje, jsou stanoveny v § 48 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
Uvedené nařízení vlády dále řeší otázku nepřijatelných pracovní poloh. Kontrola dodržování ustanovení tohoto nařízení spadá do kompetence místně příslušné krajské hygienické stanice, na kterou Vám doporučujeme se v těchto bodech obrátit.
Právní předpisy v oblasti bezpečnosti práce konkrétně neřeší vybavení pracoviště obsluhy obráběcích strojů dřevěnou podlážkou (rohoží) pod nohy. Zůstává však povinností zaměstnavatele (provozovatele daných zařízení), aby vyhodnotil konkrétní rizika při používání zařízení a přijal a realizoval taková opatření, aby práce s nimi byla maximálně bezpečná. Přednostně je povinen vycházet z průvodní dokumentace výrobce těchto zařízení, zejména z návodu výrobce pro montáž, manipulaci, opravy a údržbu.
Na dotaz, jak se může zaměstnanec bránit, odkazujeme na § 108 zákoníku práce - práva a účast zaměstnanců na řízení otázek BOZP, kde je v odst. 1 uvedeno, že zaměstnanci nesmějí být zbaveni práva účastnit se na řešení otázek souvisejících s BOZP prostřednictvím odborové organizace a zástupce pro oblast BOZP.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.