Na předchozí Téma BOZPinfo navazuje článek Nebezpečné látky na pracovišti a nová právní úprava. Článek vznikl na základě stejnojmenného semináře, který se konal 17. října 2018 v kině Atlas v Praze. Tentokrát se převážně zaměřil na povinnosti vyplývající z právních předpisů upravujících tuto problematiku, jejichž seznam spolu s prezentacemi najdete na konci článku.
„Cílem semináře je zapojení do problematiky nebezpečných látek a do současné kampaně EU-OSHA Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou. Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží dát najevo úzkou spolupráci ve vztahu k rakouskému předsednictví Rady EU,“ řekl Mgr. Pavel Fošum z Ministerstva zdravotnictví. Dále zdůraznil úzkou spolupráci jak na mezinárodní úrovni, tak i na úrovni národní mezi Ministerstvem zdravotnictví, Státním zdravotním ústavem a odbornými lékařskými společnostmi.
Ing. Jaroslav Hlavín z Ministerstva práce a sociálních věcí, který zastupoval Český Focal Point pro BOZP, představil kampaň Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou. Identifikace rizika, posouzení expozice a stanovení opatření - to jsou tři základní kroky, jak dostat nebezpečné látky pod kontrolu. Připomněl aktivity, které se v rámci kampaně udály, propagační materiály a soutěž Správná praxe, které se může zúčastnit každý podnik, který aktivně řídí BOZP v souvislosti s nebezpečnými látkami na pracovišti. Uzávěrka přihlášek je 15. 12. 2018. Bližší informace najdete v tomto článku.
MUDr. Vendulka Machartová, Ph.D., přednostka Kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice Plzeň, ve své přednášce s názvem Onemocnění z chemických látek v západočeském regionu v letech 2013 – 2017 seznámila se statistikou v oblasti nemocí z povolání, právními předpisy, které se k problematice vztahují, a zabrousila i do historie oboru pracovního lékařství. Zde můžeme zmínit profesora Jaroslava Teisingera, hlavního zakladatele českého pracovního lékařství, jemuž problematika chemických látek byla velmi blízká. V roce 2017 se celkově vyskytlo 1278 nemocí z povolání a 92 ohrožení nemocí z povolání. Jak uvedla MUDr. Machartová, nemocí, které způsobily chemické látky, není mnoho. Objevují se akutní otravy, onemocnění dýchacích cest, plic a kůže, nádory kůže (například karcinom scrota z dehtu u kominíků). Seznam nemocí z povolání čítá 58 položek týkajících se chemických látek. Průměrný věk nemocných je 34 let, průměrná doba expozice 4 roky. Z preventivních opatření jmenujme správné poskytování pracovnělékařských služeb, bezpečnostní listy v češtině dostupné všem pracovníkům, vhodné OOPP, správně nastavené poskytování 1. pomoci včetně kontaktu na toxikologické středisko.
Prof. MUDr. Milan Tuček, CSc. uvedl, že základem pro hodnocení rizika je hodnocení expozice uvedené ve vyhlášce o kategorizaci prací. Provádí se podle naměřených koncentrací látek nebo směsí v pracovním ovzduší. Jsou tam uvedeny chemické látky zvláštní nebezpečnosti - karcinogeny, mutageny, toxické látky pro reprodukci a další látky podle chemického zákona. Hodnocení probíhá individuálně na základě toxikologických vlastností, podle cesty vstupu do organizmu a míry expozice. Často se zapomíná se doplňující informace o nebezpečnosti, například o uvolňování toxických plynů, o olovu, na epoxidové složky, některé kovy nebo na nebezpečné izokyanáty, které je nutné řešit bez ohledu na kategorii práce.
Použití rtuti v zubním amalgámu představuje nejrozšířenější způsob využití rtuti v Unii a je významným zdrojem znečištění. Od 1. července 2018 se zubní amalgám nesmí používat při stomatologickém ošetření mléčných zubů, dětí mladších 15 let a těhotných či kojících žen, s výjimkou případů, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotčeného pacienta. Ukončení používání zubního amalgámu se plánuje do konce roku 2030.
doc. MUDr. Sergej Zacharov z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze upozornil na pozitivní trend - snižování nemocí z povolání. Loni bylo 7 případů nemocí z povolání způsobených chemickými látkami, 4 akutní poškození zdraví chemickou látkou. „Zásah bleskem je častější,“ uvedl MUDr. Zacharov.
V roce 1973 bylo 373 případů otrav chemickými látkami, v období 1996 - 2017 se vyskytlo 648 případů. Nejvíce je způsobuje olovo, oxid uhelnatý a chlór. Někdy může být akutní poškození zdraví chemickými látkami na pracovišti hlášeno jako pracovní úraz. A sice z důvodu jednoduššího, rychlejšího uznávání a snahy vyhnout se sankcím od hygieniků. Podle NV č. 276/2015 Sb. § 2 a Příloha č. 1 se k chemickým pracovním úrazům vztahuje pouze poleptání.
MUDr. Miroslava Hornychová, CSc. ze Státního zdravotního ústavu hovořila o připravované novele nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Mnoho připomínek, které dostávaly, vedlo k tomu, že nařízení vlády bude novelizováno v několika etapách. „Mysleli jsme, že bude zrušen § 12a, který se týká nakládání s chemickými látkami u mladistvých žáků v rámci přípravy na povolání, ale Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo tlaku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a § 12a zůstane v nařízení vlády zachován,“ uvedla MUDr. Hornychová.
V horizontu několika let se bude v nařízení vlády měnit mikroklima, chemické faktory, azbest, zobrazovací jednotky, zraková zátěž nebo práce se sníženým obsahem kyslíku a osvětlení, budou se definovat některé pojmy jako chemický faktor, biologická limitní hodnota apod.
V závěrečné přednášce Pavel Fošum upozornil na registr nemocí z povolání a registr kategorizace prací. Registr nemocí z povolání je v právním systému zakotven 23 let, obsahuje údaje o 2 666 064 osobách (k 31. 12. 2017). Monitoruje vývoj výskytu a struktury nemocí z povolání, resp. ohrožení nemocí z povolání, včetně data ukončení těchto onemocnění.
Registr kategorizace prací (KAPr) slouží k evidenci údajů o zařazení prací do kategorií a s tím souvisejících opatření a k evidenci údajů o výkonu státního zdravotního dozoru nad dodržováním předpisů v oblasti ochrany zdraví při práci.
Související právní předpisy
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.