Chtěla bych se zeptat, zda má otec (OSVČ) nárok na ušlý zisk, když měl autonehodu, kde nebyl viníkem, což potvrdila policie. Nemůže vydělávat a platit leasing. Pokud má nárok, kam se má obrátit? Náklady na opravu auta jsou hrazeny z povinného ručení viníka nehody.
Za škodu způsobenou provozem vozidla odpovídá jeho provozovatel. Občanský zákoník stanoví, že se poškozenému hradí skutečná škoda a to, co mu ušlo (ušlý zisk). Tuto zásadu přebírá zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, který upravuje tzv. povinné ručení. Z tohoto pojištění hradí pojistitel škodu způsobenou provozem vozidla provozovatele (pojištěného). Pojištěný má právo, aby za něj pojistitel uhradil v rozsahu a ve výši podle občanského zákoníku poškozenému mj. ušlý zisk, pokud ovšem poškozený svůj nárok uplatnil a prokázal.
Nárok na úhradu ušlého zisku uplatňují podnikatelé (OSVČ), kteří díky nehodě přišli o příjmy, kterých by jinak dosáhli. Vyčíslení ušlého zisku je poměrně náročná odborná záležitost a zůstává na poškozeném, aby při uplatnění tohoto nároku předložil pojišťovně vyčíslení výše této škody a tím svůj nárok prokázal. Nárok na náhradu ušlého zisku se vyčísluje za pomoci daňového přiznání, peněžních deníků, faktur vydaných a přijatých, záznamů o provozu vozidla a dalších účetních podkladů. Při uplatňování nároku se poškozený většinou neobejde bez znaleckého posudku, kterým pojišťovně, resp. soudu nárok a jeho výši dokazuje.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.