Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.
V březnu to budou dva roky, co si manžel uřízl v zaměstnání ruku. Odškodnění dostal, ale na rentu prý nemá nárok vzhledem k jeho nízkému platu. Invalidní důchod mu naměřili na 5 500 Kč. Má na rentu nárok, či ne?
To se mi také nezdá přesné. Renta neboli náhrada za ztrátu na výdělku se stanoví jako rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a invalidním důchodem III. stupně. Předpokládám, že Váš manžel má invalidní důchod III. stupně. Pokud vyjdu z předpokladu, že Váš manžel pobíral jen minimální mzdu a ta v r. 2015 byla 9 200 Kč, tak by rozdíl činil 3 700 Kč. Rozhodující je ale, aby byl správně stanoven tzv. rozhodný průměrný výdělek. K jeho zjištění bych potřebovala víc informací, zejména kdy došlo k úrazu a jak dlouho trvala pracovní neschopnost., příp. k jakému datu byl přiznán invalidní důchod. Den následující po skončení pracovní neschopnosti (nebo den přiznání invalidního důchodu) by totiž měly být tím rozhodným datem pro výpočet náhrady za ztrátu na výdělku neboli renty. Pokud Váš manžel byl v předchozím čtvrtletí práce neschopen (jako že asi ano), pak mu měl zaměstnavatel stanovit tzv. pravděpodobný výdělek, tedy výdělek, kterého by dosahoval nebýt úrazu, nebo výdělek, kterého dosahují jeho kolegové na stejné pozici. Jak uvádím výše, pokud Váš manžel pracoval na stanovenou týdenní pracovní dobu (40 hodin týdně), pak by neměl jeho výdělek být nižší než minimální mzda a minimálně do této částky mu měla být stanovena renta.
Běží tříletá promlčecí lhůta, proto je třeba jednat rychle. Pokud by nechtěl odpovědný zaměstnavatel s Vámi jednat, zajděte do pojišťovny, která vyplácela Vašemu manželovi bolestné a ztížení společenského uplatnění.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.